2011. április 20., szerda

DE, Mclib -A szolgáltatások a felhasználói aktivitás tükrében 6.

Debreceni Egyetem, Egyetemi és Nemzeti Könyvtár (DEENK), Miskolci Városi Könyvtár és Információs Központ (Mclib)

Privát szféra és magány

Jó és a rossz magány

DEEENK:Az online felületen az olvasók szintén közösséget alkothatnak, az oly sokat említett Chat szolgáltatás révén, meg van a lehetőség a beszélgetésre, vélemények megosztására. A WikiLib szolgáltatásban elsősorban, mint alkotó jelenhet meg a felhasználó.

A valós szükségletek kielégítésében segítséget nyújt például a Katalógus, DEA használata, ilyenkor tájékozódhat az olvasó a dokumentumokról. Az olvasójegy számával belépve saját maga is hosszabbíthatja a kikölcsönzött dokumentumot, vagy előjegyezhet rá. Fontosabb kérdések megválaszolásában az egyes tájékoztató kollégák is segítséget nyújthatnak. Így elektronikus úton beszerezhetővé válnak az információk. A valós szükségleteket virtuálisan elérik, sokszor még csak be sem kell menni a könyvtárba.

Mclib:Itt a közösségi létet az egyes eseményekről, könyvtári rendezvényekről való beszámolók adják meg. Valamint ehhez kapcsoldó hozzászólási lehetőségek, képgalériák. A könyvtár a Facebook, Twitter profillal is még közelebb kerül az olvasókhoz, az olvasók pedig ezen felületen keresztül is megoszthatják élményeiket a könyvtárról.


Valós szükségletek kielégítésében itt is szerepet játszik a Katalógus, olvasói vonalkóddal való belépés. Hosszabbítás külön e-mail címen elküldve lehetséges. A könyvtárossal nem lép interakcióba a felhasználó személyesen, de az általa kívánt dokumentumot továbbra is használhatja.

Életjelek
DEENK:Napi rutinná válhat a chat,Olvasói box, WikiLib szerkesztői felületének használata, vagy informálódás, Katalógusban való keresés. Esetleg az egyes gyűjtemények, tanszékek könyvtári oldalainak használata. Friss információkról hírekről is tájékozódhat az egyetemi könyvtár olvasója mégpedig a eseménynaptár megtekintésével, aktuális felhívások segítségével.


Mclib:Katalógus, Olvasói belépésre korlátozódik a megjelenés. Kisebb lehetőségek, de ugyanakkor a hírek rendezvények, események nagyon gyakran kerülnek megjelenésre, így ezekhez kapcsolódva további megosztások interakciók várhatóak a könyvtár dolgozói és felhasználói rétege felől.

Intim megvilágítás

DEENK: Az alkotói attitűd kibontakozása legjobban a WikiLib szolgáltatáson keresztül valósulhat meg, ahol a könyvtárral kapcsolatos híreket, gyűjteményekkel összefüggő információkat, változásokat közzé lehet tenni. Folyamatosan lehet ezeket szerkeszteni. Otthoni elérés segítségével a könyvtár adatbázisai is használhatóak, beiratkozott olvasóként.

Továbbá nyíltan lehet kérdezni, válaszolni egyes problémával kapcsolatban a könyvtárosoktól is elektronikusan (e-mail), vendégkönyvön keresztül, megosztási lehetőségek segítségével, chat segítségével beszélgetni.


Mclib:Személyes szabadság itt is kibontakozik a vélemények megosztásával. A már említett módon lehetőség van rendezvényekhez hozzászólni, vagy könyvajánlásokról véleményt formálni. Ilyenkor az adott ember vállalja a saját gondolatait, még ha arctalanul is. A közösségi oldalakon is megoszthatja véleményét, de itt már sok esetben rengeteg információt meg lehet tudni a hozzászóló személyről. Ekkor már nem is annyira személytelen a megnyilvánulás.


Különösebb alkotói attitűd ezeken kívül nincs, itt ugyanis nincs lehetőség további tartalmak felhasználók által történő szerkesztésére.

Birtoklásvágy-felhalmozás

Féltett kapcsolatok

DEENK:
A tér-idő távolság egyaránt feloldható a WikiLib, Olvasói box, e-mail-es kapcsolattartás, Chat szolgáltatások, közösségi megosztások igénybevételével. Így a már említett módon nem szükséges a személyes jelenlét magában a könyvtárban.
Láthatóvá teszik azt is, hogy mennyi felhasználó, és mennyi vendég van jelen az oldalon, így nyomon követhető a látogatottság.

Mclib:Itt is elsősorban a közösségi oldalakon való megosztás, a hírekhez, alkalmakhoz kapcsolódó véleményezés, a Skype kapcsolat (csevegés), vagy akár e-mail- es üzenetek azonnali válaszadási lehetőséget adnak a beiratkozott felhasználók számára. Ez elkényelmesedést is hozhat a felhasználóban, s gyakran már maximum a kikölcsönözni kívánt dokumentumért megy be csak a könyvtárba, és további kérdéseit az elektronikus felületen teszi fel.


Gyűjtemények, archívumok

DEENK:
Főként az egyes könyvtári egységek gyűjteményeiből, tanszéki könyvtárak, elektonikus adatbázisok, folyóiratok használata. Eseményekkel kapcsolatos visszakeresési lehetőség korábbi évekre még nem adott

Dinamikus hátterek kialakítása segíti a felhasználói élmény bővülését.

Mclib:
Elsősorban a katalógus használata jelentős. Itt feltüntetésre kerül az is, mely fiókkönyvtárakban található meg a dokumentum. A szolgáltatások változatosak az egyes fiókkönyvtárak esetén.

Testreszabott túlélőkészlet


DEENK:
A naponta használható felületekről már említést tettem, de fontosak a fejlesztések is. A honlap folyamatos frissítése, WikiLib szócikkek szerkesztése, eseménynaptár aktualizálása mind hozzájárul ehhez. Szemléletes az interaktív könyvajánló, mely a kezdőlapon került feltüntetésre. Az Internetfiesta keretében pedig interaktív módon legördülő lapszél alatt lehetett tájékozódni a programokról.

Mclib:
Google térkép, Google naptár beépítésével igyekszik az oldal még könnyebben kezelhetővé tenni a tartalmakat. Több beépített alkalmazás is van, de még kicsit szervezetlen formában.


Virtuális tárgyaink

DEENK,Mclib:
Mind a két könyvtár esetében a közösségi oldalakon történő megosztási lehetőségek adnak további lehetőséget a szorosan vett honlapon kívül. DEENK esetében a Wikilib fontos felület, Mclib esetében a Skype alkalamzásának lehetősége.
Annyira még nem fejlődtek ki a könyvtárak hogy szolgáltatásaikat mobiltelefonokon, okostelefonokon is közzé tegyék.

Képességek fenntartása fejlesztése

Állandó jelenlét kényszere


A hálózati közösséghez való tartozás mind a két könyvtárban megjelenik. Az olvasók egy réteget képeznek. Véleményeiket megoszthatják, ez a megosztási vágy már-már kényszeres is lehet. De önmagában véve a könyvtárak honlapjain nem tartózkodnak olyan sokat a felhasználók, mint például a facebook, vagy twitter oldalain.

Társadalmi szerepvállalás és hálózatosság

DEENK: Közösségélmény a chat felületeken megvalósulhat. Közös szerkesztés, informálódás a WikiLib-en keresztül példázható.


Mclib:A vélemény vállalása az egyes hírekhez, rendezvényekhez kötve említhető meg. Olykor visszájára is fordulhat. A webmester fel hívhatja a figyelmet, hogy az egyes vélemények kifejtése ne legyen személyeskedő, ne kelljen az oldalról kitiltania őket: http://www.mclib.hu/konyvajanlo/a-fekete-lovag-ban-mor-hunyadi-ciklus/#comment-346
A könyvtár célja tehát itt főként a programokról, hírekről, könyvekről való beszámolás.

Újdonságok és hype

Mivel a felsorolt szolgáltatásokon és lehetőségeken kívül újabb lehetőségekről nem tudok így erről beszámolni sem lehet.
Mindenképp elmondható, hogy mind a két könyvtár igyekszik lehetőségeihez mérten minél felhasználóbarátabb felületet biztosítani. A Miskolci Városi Könyvtárnál nyilván nem olyan profi módon jelenik meg, mint a Debreceni Egyetem, Egyetemi és Nemzeti Könyvtáránál, de a két könyvtár funkciója el is tér.

Hozzáadás teremtő aktivitás

Alturista attitűd

DEENK
Teremtő aktivitást az oly sokat említett WikiLib segítségével lehet elérni.

Mclib
A rendezvényekkel kapcsolatos megosztások, hozzászólások is bővíthetik a felhasználók információit. Valamint a hírek, egyéb beszámolók, aktuális hónap eseményei is közösségformáló erőt fejtenek ki.

Közös nevező öröme

Egységes érdek , hasonló érdeklődésű olvasók jelenléte tapasztalható mind a két honlapon.

Vágy az elismertségre

Főként a könyvtárosok várják el, hogy sikeres legyen a szolgáltatás, az adott rendezvény. Pozitív visszajelzéseknek, üzenteknek, véleményeknek mindig örülnek. Valamint az építő ötletek, javaslatok is fontosak lehetnek. Gondolni lehet itt a könyvajánlásokra, vagy internetes kérdőívek kitöltésére.

A rendszeres felhasználói aktivitásra a tartalomszolgáltató felület a dolgozók csapatával úgy reagálhat, hogy fejleszti az oldalt. Főként a miskolci könyvtár esetében lenne fontos kissé szervezettebb felület kialakítása. Szolgáltatások kialakításában, továbbfejlesztésében, interneten elérhető könyvtárosokra is egyre nagyobb szükség lehet. Ez már nagyjából megoldottnak látszik. De nem biztos, hogy ha például skype-on ráír valaki a könyvtárosra, azonnal választ is kap. Könyvtár-könyvtáros-felhasználó közötti folyamatos interakció a honlap szolgáltatási révén összhangban kell hogy legyen, így lehet egységes és dinamikus a felépítés.

2011. április 19., kedd

Tézis 5. - A szolgáltatók és hálózathasználók közösségi igényei DEENK, Mclib

Debrecenei Egyetem, Egyetemi és Nemzeti Könyvtár,

DEENK


Közösségszervező erő:

A könyvtár egyetemi könyvtár lévén elsősorban a hallgatókat és oktatókat szervezi össze szolgáltatási segítségével. Saját szerkesztési lehetőséget nyújt a WikiLib szolgáltatás, mely esetében a könyvtárral, gyűjteménnyel kapcsolatos szócikkeket szabadon lehet szerkeszteni:http://hu.wiki.lib.unideb.hu/index.php/Kezd%C5%91lap

Az olvasói box, chat, és vendégkönyv használatával további vélemények kérdések megosztására adódik lehetőség.

Érdeklődési kör elsősorban a tanuláshoz szükséges dokumentumok, elektronikus tananyagok, szakdolgozatok elérése. Így ehhez illeszkedően adatbázisok, gyűjtemények szolgáltatása jelenik meg.

Közösség és társadalom

Nemzedéki rétegződést tekintve: elsősorban a fiatal korosztály használja az oldal tartalmát, valamint a szerkeszthető WikiLib szolgáltatást.
Főként 18-25 év, de természetesen a könyvtár dolgozói, további felhasználók, levelező hallgatók is könyvtári tagok. A korcsoportot tekintve széles a skála, de nagyobb arányban

Regionális rétegződés: debreceni könyvtárról van szó, de nem csak a debreceni közösség használja. Mivel a könyvtár kiszolgáló funkciót hordoz, így nem érdek, vagy összefogás alapján lehet csoportosítani a felhasználók körét. A hallgatók az ország eltérő részeiből jönnek, így akár otthonról is használják a könyvtár szolgáltatásait, ha meg van a felhasználónevük és jelszavuk. Illetve, ha nem csak az egyetem területén elérhető adatbázisokat szeretnék használni.

Társadalmi szerepvállalás: nem lehet beszélni mozgalomról. Inkább közös fejlesztési lehetőséget, visszacsatolást vár a könyvtár. Friss változásokat, aktuális szerkesztéseket nyomon lehet követni a WikiLib-nél:http://hu.wiki.lib.unideb.hu/index.php/Speci%C3%A1lis:Friss_v%C3%A1ltoztat%C3%A1sok
Elsősorban a könyvtár egész közösségét szeretné ösztönzi a tartalmak szerkesztésére.

Közösség és hálózati szabadság

Egyszerűen szerkeszthetőek a tartalmak. Nehéz lehet nyomon követni, de ha valami helyesbítésre szorul azt is lehet szerkeszteni, ha a WikiLib-re gondolunk. A chat-használatával szabadabb beszélgetésre adódik lehetőség. A vendégkönyv pedig aktuális kérdéseket igyekszik megválaszolni.
Mindezek valamint a facebook, twitter megosztási lehetőségek azonban bizalmat építenek ki a felhasználókban. Így ők is aktív részesei lehetnek a könyvtári eseményeknek, s elmondhatják véleményüket, tartalmakat szerkeszthetnek.

Fogyasztói társadalom a neten: ezen az oldalon a felhasználóknak hirdetéseket tesznek közzé, naptárból tájékozódni lehet eseményekről, új könyvekről is szemléletes képeket tesznek közzé. Mivel elsősorban non-profit az intézmény így nem az eladás, terméknépszerűsítés a cél. Sokkal inkább a szolgáltatás eladása. Az internezetők közül tehát elsősorban a beiratkozott olvasók hallgatók, oktatók érhetik a könyvtár felületét. WikiLib esetén a szerkeszthető tartalmaknak Kategóriákra is kereshetünk:http://hu.wiki.lib.unideb.hu/index.php/Speci%C3%A1lis:Kateg%C3%B3ri%C3%A1k


Az internetezők elgondolásai, ötletei, könyvtárral kapcsolatos fontos információk összegyűjtve tehát ezen a felületen jelenhet meg.



Miskolci Városi Könyvtár



Közösségszervező erők:


Meglehetősen aktív a rendezvényekkel kapcsolatos megosztás, ezekkel kapcsolatos információk, hozzászólások véleményezések jelenléte. Célcsoport a Miskolc város lakói elsősorban, akik lehetnek diákok, dolgozók, nyugdíjasok is.


Az egyes eseményekhez, programokhoz hozzá is szólnak:http://www.mclib.hu/konyvajanlo/a-fekete-lovag-ban-mor-hunyadi-ciklus/#comment-405Az aktuális eseményeket, és azok beszámolóit közzéteszik, így aki szeretné megosztani véleményét megteheti.


Facebook-on történő megosztások, hírekről eseményekről további értesülésként, népszerűsítésként szolgálnak.



Közösség és társadalom


Nemzedéki rétegződés: Fiatalok és idősebbek egyaránt jelen vannak az oldalon. Facebook-on is nyomon követik az eseményeket. A fiatalabb réteg közül a gyerekek, rajtuk kívül még a 30 év körüliek, és idősebb réteg van jelen az oldalon is. A programokon általában ez a korosztály vesz részt.


Regionális rétegződés:Miskolc és közvetlen környezetében élők használják az oldalt és figyelik az aktuális események, szolgáltatások alakulását.


Társadalmi szerepvállalás: itt is elsősorban az olvasókért van a könyvtár és oldala. Az információk, hírek rendezvények, változások továbbítása a cél. Ezen kívül lehetőség biztosítása arra, hogy az internetező felhasználó véleményét megoszthassa, mind a honlapon, mind a közösségi oldalakon egyaránt. A hírek megtalálásában a Hírarchívum pl. segítségként szolgálhat. http://www.mclib.hu/archivum/

Közösség és hálózati szabadság:


Szabadságot ad az oldal a véleménnyilvánításra, élmény megosztásokra http://www.facebook.com/mclib.


Fogyasztói társadalom a neten: Nincs szó eladásról, hiszen ingyenesek a szolgáltatások. De a tárlatok, bemutatók, beszélgetések, színes programok ösztönző erőként hathatnak a könyvtári felhasználókra. Nem a felhasználók által szerveződött az oldal, hanem a felhasználókért.


Viszonyulást tekintve az internetezők könnyen megoszthatják véleményeiket, tájékozódhatnak a programokról.Könyvajánlók esetén további ajánlatokat hoz fel az oldalon belül, a rövid tartalmi ismertető után. http://www.mclib.hu/konyvajanlo/udvari-bonyodalom-william-shakespeare-vizkereszt-vagy-amit-akartok/