Közösségszervező erő:
A könyvtár egyetemi könyvtár lévén elsősorban a hallgatókat és oktatókat szervezi össze szolgáltatási segítségével. Saját szerkesztési lehetőséget nyújt a WikiLib szolgáltatás, mely esetében a könyvtárral, gyűjteménnyel kapcsolatos szócikkeket szabadon lehet szerkeszteni:http://hu.wiki.lib.unideb.hu/index.php/Kezd%C5%91lap
Az olvasói box, chat, és vendégkönyv használatával további vélemények kérdések megosztására adódik lehetőség.
Érdeklődési kör elsősorban a tanuláshoz szükséges dokumentumok, elektronikus tananyagok, szakdolgozatok elérése. Így ehhez illeszkedően adatbázisok, gyűjtemények szolgáltatása jelenik meg.
Közösség és társadalom
Nemzedéki rétegződést tekintve: elsősorban a fiatal korosztály használja az oldal tartalmát, valamint a szerkeszthető WikiLib szolgáltatást.
Főként 18-25 év, de természetesen a könyvtár dolgozói, további felhasználók, levelező hallgatók is könyvtári tagok. A korcsoportot tekintve széles a skála, de nagyobb arányban
Regionális rétegződés: debreceni könyvtárról van szó, de nem csak a debreceni közösség használja. Mivel a könyvtár kiszolgáló funkciót hordoz, így nem érdek, vagy összefogás alapján lehet csoportosítani a felhasználók körét. A hallgatók az ország eltérő részeiből jönnek, így akár otthonról is használják a könyvtár szolgáltatásait, ha meg van a felhasználónevük és jelszavuk. Illetve, ha nem csak az egyetem területén elérhető adatbázisokat szeretnék használni.
Társadalmi szerepvállalás: nem lehet beszélni mozgalomról. Inkább közös fejlesztési lehetőséget, visszacsatolást vár a könyvtár. Friss változásokat, aktuális szerkesztéseket nyomon lehet követni a WikiLib-nél:http://hu.wiki.lib.unideb.hu/index.php/Speci%C3%A1lis:Friss_v%C3%A1ltoztat%C3%A1sok
Elsősorban a könyvtár egész közösségét szeretné ösztönzi a tartalmak szerkesztésére.
Közösség és hálózati szabadság
Egyszerűen szerkeszthetőek a tartalmak. Nehéz lehet nyomon követni, de ha valami helyesbítésre szorul azt is lehet szerkeszteni, ha a WikiLib-re gondolunk. A chat-használatával szabadabb beszélgetésre adódik lehetőség. A vendégkönyv pedig aktuális kérdéseket igyekszik megválaszolni.
Mindezek valamint a facebook, twitter megosztási lehetőségek azonban bizalmat építenek ki a felhasználókban. Így ők is aktív részesei lehetnek a könyvtári eseményeknek, s elmondhatják véleményüket, tartalmakat szerkeszthetnek.
Fogyasztói társadalom a neten: ezen az oldalon a felhasználóknak hirdetéseket tesznek közzé, naptárból tájékozódni lehet eseményekről, új könyvekről is szemléletes képeket tesznek közzé. Mivel elsősorban non-profit az intézmény így nem az eladás, terméknépszerűsítés a cél. Sokkal inkább a szolgáltatás eladása. Az internezetők közül tehát elsősorban a beiratkozott olvasók hallgatók, oktatók érhetik a könyvtár felületét. WikiLib esetén a szerkeszthető tartalmaknak Kategóriákra is kereshetünk:http://hu.wiki.lib.unideb.hu/index.php/Speci%C3%A1lis:Kateg%C3%B3ri%C3%A1k
Az internetezők elgondolásai, ötletei, könyvtárral kapcsolatos fontos információk összegyűjtve tehát ezen a felületen jelenhet meg.
Miskolci Városi Könyvtár
Közösségszervező erők:
Meglehetősen aktív a rendezvényekkel kapcsolatos megosztás, ezekkel kapcsolatos információk, hozzászólások véleményezések jelenléte. Célcsoport a Miskolc város lakói elsősorban, akik lehetnek diákok, dolgozók, nyugdíjasok is.
Az egyes eseményekhez, programokhoz hozzá is szólnak:http://www.mclib.hu/konyvajanlo/a-fekete-lovag-ban-mor-hunyadi-ciklus/#comment-405Az aktuális eseményeket, és azok beszámolóit közzéteszik, így aki szeretné megosztani véleményét megteheti.
Facebook-on történő megosztások, hírekről eseményekről további értesülésként, népszerűsítésként szolgálnak.
Közösség és társadalom
Nemzedéki rétegződés: Fiatalok és idősebbek egyaránt jelen vannak az oldalon. Facebook-on is nyomon követik az eseményeket. A fiatalabb réteg közül a gyerekek, rajtuk kívül még a 30 év körüliek, és idősebb réteg van jelen az oldalon is. A programokon általában ez a korosztály vesz részt.
Regionális rétegződés:Miskolc és közvetlen környezetében élők használják az oldalt és figyelik az aktuális események, szolgáltatások alakulását.
Társadalmi szerepvállalás: itt is elsősorban az olvasókért van a könyvtár és oldala. Az információk, hírek rendezvények, változások továbbítása a cél. Ezen kívül lehetőség biztosítása arra, hogy az internetező felhasználó véleményét megoszthassa, mind a honlapon, mind a közösségi oldalakon egyaránt. A hírek megtalálásában a Hírarchívum pl. segítségként szolgálhat. http://www.mclib.hu/archivum/
Közösség és hálózati szabadság:
Szabadságot ad az oldal a véleménnyilvánításra, élmény megosztásokra http://www.facebook.com/mclib.
Fogyasztói társadalom a neten: Nincs szó eladásról, hiszen ingyenesek a szolgáltatások. De a tárlatok, bemutatók, beszélgetések, színes programok ösztönző erőként hathatnak a könyvtári felhasználókra. Nem a felhasználók által szerveződött az oldal, hanem a felhasználókért.
Viszonyulást tekintve az internetezők könnyen megoszthatják véleményeiket, tájékozódhatnak a programokról.Könyvajánlók esetén további ajánlatokat hoz fel az oldalon belül, a rövid tartalmi ismertető után. http://www.mclib.hu/konyvajanlo/udvari-bonyodalom-william-shakespeare-vizkereszt-vagy-amit-akartok/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése