2011. július 6., szerda

OIK és KJMK Tézis 5

OIK

Közösségi szervező erők

Mivel egy speciális gyűjtőkörrel rendelkező könyvtár honlapjáról beszélünk, így a használók köre is hasonló érdeklődési körű személyekből áll. A közösségi szervező erőknek nagy szerepe kellene, hogy legyen, hiszen véleményeket, információkat oszthatnának meg egymással az olvasók, kutatók, kérdésekkel fordulhatnának egymáshoz. Ezzel szemben a portál csak csekély lehetőséget biztosít közösségi megnyilvánulásra. Az egyetlen ilyen pont az OIK Blog, melyen viszont pontosan használói részről hiányzik az aktivitás. Lehetőség van kérdésfeltevésre a könyvtáros felé chat formájában, de az általam próbált alkalmakkor a „Konyvtaros offline leave a message” üzenet fogadott.

Közösségi társadalom

A honlapot a társadalom széles rétege használja: kutatók, oktatók, diákok, stb. A könyvtár nyilvános könyvtárként működik, így az ország bármely régiójából fogad használókat és kéréseket. Természetesen az internetes oldal elérhetősége is nyitott bárki számára. Életkori rétegződésnek nincs jelentősége az oldalon. Értem ezalatt azt, hogy nincsenek külön felnőtt vagy gyermek tartalmak. Minden menüpont elérhető korra való tekintet nélkül. A beiratkozási feltételek menüpontban, pedig nyilvánvalóvá válik, hogy minden korosztályt szívesen látnak.

Közösségi és hálózati szabadság

A honlapra viszonylag nagy szabadság jellemző. Az intézmény saját maga dönt a tartalmak megjelenéséről, így szinte bármilyen tartalmat, információt megjelentethet, új menüpontokat, al-oldalakat létrehozva. A használók számár az egyetlen felület, ahol a weboldal képben változtatási lehetősége lenne, az a blog, mely sajnos kihasználatlan. A kiadványaink menüpontban található olyan kiadvány mely teljes tartalommal letölthető bárki számára, valamint a Katalógusok adatbázisok menüben szereplő E-dokumentumok is teljes szöveggel magunkévá tehetőek. Valószínűsíthető, hogy ezen elektronikus dokumentumok száma bővülni fog idővel, ahogyan a weblap fejlesztői haladnak az adatok feltöltésével a megújult oldalra.

KJMK

Közösségi szervező erők

Megyei könyvtárról lévén szó, a használók, és a weboldal látogatóinak köre a társadalom minden rétegére kiterjed. Azokra, akik a kultúra után érdeklődnek, tudásszomjukat próbálják kielégíteni, valamilyen az intézmény által szervezett, támogatott képzésben akarnak részt venni, vagy egyszerűen csak kikapcsolódásra vágynak. Figyelmet fordítanak arra, hogy a társadalom minden korosztálya elérhesse a számára érdekes aktuális információkat. Sajnos olyan felület nem található az oldalon melyekkel a használók egymás közötti kommunikációja, véleménycseréje megvalósulhatna. Amennyiben esetleges kérdésünk van, csak e-mail-ben kérhetünk online segítséget, chat felült nem található a weblapon.

Közösségi társadalom

A honlapot a társadalom minden tagja használhatja és szerteágazó gyűjtőkörének köszönhetően, használja is. Megyei könyvtárként, nyilvánosan működik az intézmény. Az ilyen kulturális központok esetében a legjellemzőbb, hogy a használók köre a helyi lakosok közül kerül ki. Érdekes lehet talán, hogy nem csak a honpolgárok számára lehetséges a könyvtárhasználat, hanem a határon túliak számára is.

Közösségi és hálózati szabadság

A honlapra viszonylag nagy szabadság jellemző. Az intézmény részben saját maga dönt a tartalmak megjelenéséről, de a fenntartó (Megyei Önkormányzat) jóváhagyása mellett. Általában a fenntartó nem szól bele a honlap működésébe, esetleg kiegészítési utasítások ad, javaslatokat tesz. Az oldalon megjelenő tartalmak egy része magunkévá tehető, de ezek többnyire olyan információkat tartalmazó dokumentumok, melyek a hétköznapi ember számára hasztalanok. Gondolok itt arra például, hogy egyes tanúsítványok képként lementhetőek. Egyéb elektronikus dokumentumok nem érhetőek el a honlapról.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése