2011. május 17., kedd

Tézis 5 ELTE PPK Könyvtár

ELTE PPK Könyvtár

Közösség szervező erők

A könyvtár honlapja a hasonló téma iránt érdeklődőket vonza, mivel egy szakkönyvtárról van szó (pedagógia, pszichológia), így kijelenthetjük, hogy közösség szervező erők mozgatják a felhasználókat. A honlapon viszont csak közvetett közösségi elérések láthatók, a honlapon közvetlenül nem kommunikálhatnak az olvasók, felhasználók egymással. Nincs például lehetőség a könyvtárossal való chates kommunikációra. A honlap, mint már említettem speciális területet érint, így valószínű, hogy összehozza a téma iránt érdeklődőket.

Közösség és társadalom

Ezt az ismérvet olyan szempontból értelmezem, hogy magát az oldalt más társadalmi osztályú emberek is egyaránt használják (diákok, oktatók, doktorok, neves szakemberek, laikusok). Erre a célra a honlap teljesen megfelel, a nyelvezete, felépítése, strukturáltsága stb. A nemzedéki rétegződés is megjelenik az oldalon, hiszen fiatalok és idősebbek egyaránt használják. Regionalitás szempontjából nincs jelentősége az oldalnak, hiszen az ország bármely szegletéből jöhetnek használni a könyvtárat, a honlapot pedig bárki megnézheti (ez talán evidens), hiszen nem zárt könyvtárról van szó, az ELTE honlapjáról elérhető.

Közösség és hálózati szabadság

A honlap hálózati szabadsága nem igazán jellemző, hiszen a nagy ELTÉ-s rendszerbe kell beintegrálni a könyvtári felületet, így jelentősebb szabadságról nem beszélhetünk. Az ELTE keretei között működhet csak a honlap, olyannyira megkötött a létezése, hogy a könyvtárnak semmiféle joga nincs, hogy belenyúljon a felületbe, a tartalomba, hogy aktualizálja az információkat, vagy estleges helyesírási hibákat kijavítson.

A honlapról nem tölthető le semmilyen dokumentum, az esetlegesen beszkennelt szövegeket, könyvfejezeteket kizárólag a könyvtárba beiratkozott felhasználók kérhetik el, természetesen csak saját felhasználásra.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése