ki tölti meg tartalommal a rendszert?
2010. július 1., csütörtök
A BAK honlapja a komplex tájékoztató rendszerek tervezésének tükrében
ki tölti meg tartalommal a rendszert?
A BAK honlapja a technológiai lehetőségek tükrében
BAKwiki
A kórus történetét illusztráló, regisztrált felhasználók által közösen szerkeszthető információforrás. A wiki a Wikipedia által használt, MediaWiki motorral működtetett, testreszabható, integrálható szolgáltatás.
Coolirlis
Képek diavetítésként történő megtekintését lehetővé tévő plugin – testreszabható, kiegészítő alkalmazás, telepítés után 3D-s felületen teszi lehetővé fényképek vetítését a böngészőben
Fórum
Integrálható, külső szolgáltatás, esetünkben a phpBB Group által fejlesztett, GNU General Public licenc alá tartozó szoftver kezeli.
GoogleNaptár
Integrálás nélkül használható web 2.0-ás szolgáltatás, a BAK honlapján a próbarend és a koncertek nyomon követését segíti.
YouTube
Integrálás nélkül használható CMS.
A BAK honlapja a felhasználói aktivitások tükrében
A BAK honlapja alapvetően hagyományos struktúrát követ, közösségi funkciót szolgáló alkalmazásokkal kiegészítve. A felhasználók legtöbbje magányos, passzív befogadóként szerepel, nem vagy csak ritkán ad életjelet magáról. A honlap legnagyobb népszerűségnek örvendő eleme a Fényképalbum: ez jelenleg közel 15 ezer képet tartalmaz, melyet kb. 330 ezer alkalommal tekintettek meg, ám összesen alig 125 alkalommal értékelték őket és csak 91 megjegyzést fűztek hozzájuk. Hasonlóan alacsony a fórumok a látogatottsága, a kórus történetét bemutató wiki inkább az eredeti szerkesztő munkakedvét és nem a felhasználók aktivitását tükrözi. A közösség tagjainak nagy része nem vállalkozik nyilvánosan megjelenő közlésre. Hasonló a helyzet a kapcsolódó Énekel az ország projekt honlapján – itt vendégkönyv, fórum, blog, fényképekkel feltölthető tabló és térkép várja a felhasználók életjeleit – nagyrészt hiába.
A csekély aktivitás okát abban látom, hogy privát szféránkat a valóságban osztjuk meg egymással, így kevésbé érezzük szükségét, hogy a közös élményekre, tapasztalatokra a hálózati közegben is reagáljunk.
Birtoklásvágy – felhalmozás
A kórus működéséhez elengedhetetlen, hogy az informális kapcsolatrendszeren túl formális, szervezett módon elérhetőek legyenek a tagok adatai, aktuális elérhetősége, a kapcsolatok nyilvántartását tehát külön adminisztrációs rendszerben vezetik. A közösségen belül áramlik az információ, a megszerzett és mások érdeklődésére is számot tartó tudást a tagok megosztják egymással, de általában ezt zárt fórumon (élőszóban, e-mailben, levlistán) teszik, az információt nem szervezik nyilvánosan elérhető tudástárrá, adatbázissá. Ez alól kivételt jelent a fényképalbum, melyet a kórus életét bemutató aktuális és archív fotókkal folyamatosan bővítenek.
A csoport csekély hálózati aktivitása nem indokolja különleges eszközök használatát. Új „találmány” a Google kényelmi alkalmazásainak (GoogleCalendar, GoogleDocs) használata – ezek megkönnyítik a próbarendben, koncertrendben bekövetkező változások követését. Alkalmanként online kitölthető kérdőívekkel egyszerűsítik az adminisztrátorok munkáját.
Képességek fenntartása, fejlesztése
Az állandó jelenlét kényszere a hálózati közegben kevéssé érinti az IRL állandóan működő közösség tagjait. A honlap esetében a figyelem középpontjában inkább a múlt, a kórus közös története áll. Az aktuális események (pl. a világhálón megjelenő koncertkritikák, YouTube-on megjelenő felvételek linkjei) jellemzően a levelezőlistán jutnak el a tagokhoz.
Hozzáadás - teremtő aktivitás
Az önkéntes tájékoztatás igényéből viszonylag ritkán fakad a BAK honlapján elérhető bejegyzés – az információkat a viszonylag zárt közösségen belül többnyire első kézből kapják a tagok. Más a helyzet, ha a tágabb képet nézzük: az „Énekel az ország” koncertsorozat az egyre növekvő sajtóvisszhangja mellett a résztvevők hálózati közléseinek is tárgyát képezi. Ezek nagyrészt az elismertségre való törekvésünk eredményeképpen születnek, szeretjük megosztani másokkal felkészülésünk, munkánk eredményét. A fogadtatás természetesen nem mindig lelkes, különféle reakciók érkeznek pl. a YouTube-on közzétett felvételekre.
A BAK és a használók közösségi igényei
A BAK létalapja a zene, a közös éneklés szeretete. Ez mindannyiunk által elfogadott érték és közös passzió, a szó legnemesebb értelmében. A közös érdeklődés a legerősebb közösségszervező erő, ez tartja össze a csoportot a hálózati és a valós közegben egyaránt. Erre épülnek a személyes kapcsolatok, barátságok, melyek élhető közeggé, jól működő csoporttá teszik a kórust. A közösség életének éppoly fontos részét, ha úgy vesszük, a szakmai oldal mellett egyfajta párhuzamos dimenziót alkotnak. E dimenzió azonban erőteljesebben jelenik meg a valós, mint a virtuális világban. Természetesen a hálózati közegben is tükröződik (elég belenéznünk a Képtárba – a fotók kötetnyi szónál többet mesélnek a kórusban szövődő kapcsolatokról…), de a gyakori, rendszeres találkozás a személyes tapasztalatcserének, véleménynyilvánításnak, a dolgok azonnali kibeszélésének ("Ne dumálj, ne dumálj, nyugodtan ne dumálj!”) kedvez, esetenként akár az érdemi munka rovására is… A virtuális közegben mindezek helye a levelezőlista, melyre a kórus munkájára vonatkozó szolgálati közlemények mellett számos offtopic téma is felkerül. A kórustagság egyszerre jelent egy összetartó közösséghez tartozást, közös élményeket, kikapcsolódást, és komoly munkát, egymás iránti felelősségvállalást, értékőrzést és értékteremtést. Befelé forduló közösségről van szó, melynek tagjai mögött több évtizedes közös múlt áll. Az összegyűjtött tudás, a közzétett írásokban és fényképeken megörökített események leginkább a csoport tagjai számára érdekesek, a kívülállók számára nem feltétlenül hordoznak hasznos információt. A valós és a hálózati közegben is megesik, hogy a közösség „témáját és önmagát ünnepli” – szerencsére van mit ünnepelni!
Közösség és társadalom
Nem profi kórusról lévén szó, a tagok szabadidejüket áldozzák az éneklésre, „civilben” pedig a legkülönbözőbb foglalkozásokat űzik, eltérő végzettséggel és képességekkel rendelkeznek („A kórus fele pedagógus, a másik fele értelmiséginek vallja magát.”), széles korspektrumot reprezentálnak. A nemzedéki különbségek (bár kétségkívül jelentkeznek IRL) nem tükröződnek egyértelműen a hálózati aktivitásban, pl. a levelezőlistára írt bejegyzések mennyiségében, gyakoriságában.
A hálózat jelentősebb szerepet játszik az Énekel az ország projekt résztvevői közötti kapcsolattartásban, információcserében. A mozgalom évente mindössze egy-egy koncert erejéig fogja össze a kisebb, térben egymástól távol eső közösségeket. A hálózati kapcsolatoknak létfontosságú szerepe van a projekt megszervezésében és lebonyolításában. A szervezés természetesen zárt csatornákon (postai úton küldött levélben, e-mailben, levelezőlistán) folyik, de a végeredmény valamilyen formában, legalább említés szintjén nyilvánosság elé kerül: a megmozgatott több száz fős tömeg miatt a rendezvénynek jelentős sajtóvisszhangja van, a weben megjelennek a próbákon készült felvételek részletei, a részvevő kórusok saját fórumaikon számolnak be élményeikről stb.
Közösség és hálózati szabadság
Mivel IRL is eleve napi kapcsolatban működő közösségről van szó, a hálózati közeg sem garantálja a tőle megszokott szabadságot, anonimitást. A kórus sokszínű, differenciált, önkéntességen, egymás elfogadásán (rosszabb esetben: eltűrésén…) és személyiségi jogainak tiszteletén alapuló közösség. /Természetesen a tekintélytisztelet is szerepet játszik: szakmai kérdésekben végső soron nincs helye demokráciának. („Ne a vágyaidat énekeld, hanem a kezemet!”)/ A BAK mindenképp kreatív, teremtő közegnek tekinthető; működésének deklarált célja az élmény megteremtése – lehet ez koncertélmény, de megnyilvánulhat kézzelfogható, birtokolható dolgokban, pl. felvételben is – ezek nyilvánosságra hozása azonban szerzői jogi kérdéseket vet fel.
Budapesti Akadémiai Kórustársaság
Elemzésem tárgyául a Budapesti Akadémiai Kórustársaság hivatalos honlapját választottam.
Ez a webhely egy harminc éve működő amatőr kórus múltját és jelenét mutatja be, az érdeklődőknek segít a tájékozódásban, web 2.0-ás alkalmazásaival pedig lehetőséget ad a tagoknak az aktuális információk megosztására, kapcsolattartásra. Regisztrált felhasználók és látogatók is használhatják, alakíthatják az itt tárolt tartalmakat.
Aktív kórustagként korábban is tájékozódtam a honlapról, igénybe vettem közösségi alkalmazásait. A feladat kapcsán a hálózati tartalomszolgáltatás szempontjait figyelembe véve elemzem a honlapot, előrebocsátva, hogy az itt leírtak kizárólag saját véleményemet, eddigi tapasztalataimat tükrözik. A kórus más tagjainak, a honlap alkotóinak, adminisztrátorainak természetesen ettől eltérő véleménye lehet mind a honlap, mind pedig a Kórustársaság működéséről.
2010. május 20., csütörtök
Tézis 8 - időjárás
Az optimális szolgáltatásrendszerhez egy ehhez hasonlóan színvonalas tudás- és szolgáltatásbázist lenne célszerű kiegészíteni olyan közösségi funkciókkal, amelyektől a felhasználó jobban magáénak érezheti, sőt, elképzeléseinek megfelelően alakíthatja az ott megjelenő tartalmakat.
Fontosnak tartanám, hogy ezek az interaktív funkciók már meglévő web2-es alkalmazásokhoz kapcsolódjanak, illetve a megvalósításuk a már rendelkezésre álló web2-es eszközökkel történjen, hiszen a felhasználók nem szeretik a webes "soklakiságot", vagyis, hogy ahány különböző oldalt illetve szolgáltatást használnak, annyi különféle regisztráció szükséges.
Ideálisnak tartanám még, hogy a felhasználó dönthesse el, hogy milyen felületen és milyen mértékben veszi igénybe az alkalmazást. Például, meglátogatja az adott webhelyet, és teljes mértékben a webes felületet használja, vagy inkább a tartalomszolgáltató RSS feedje segítségével saját feedolvasójában, vagy akár egy külön feed-aggregátor alkalmazásban jeleníti meg a tartalmakat. Feliratkozhat a hírlevél szolgáltatásra, és így az e-mail fiókjába érkeznek a szolgáltatással kapcsolatos információk illetve tartalmak, vagy twitteren, facebook oldalon követi a weboldal változásait. Ez azért is különösen fontos kérdés, mert egyre inkább elterjednek a mobil-internetezésre alkalmas eszközök, és nem mindegy, hogy ezeken miként tudjuk vagy miként kívánjuk megjeleníteni a bennünket érdeklő tartalmakat.
Ahhoz, hogy valódi közösség szerveződjön az időjárás témakörében történő tartalomszolgáltatás köré, a színvonalas tartalom és a közösségi aktivitást megkönnyítő technikai feltételek mellett vonzó közösségi funkciók is kellenek. Ilyen a saját, időjárással kapcsolatos fotók feltöltése, az egyéni időjárás-észlelések közzététele, IRL események szervezése, pl. "tavaszvárás" vagy "nyárbúcsúztató", a tartalmak megjelenítése, valamint a szolgáltatással való kommunikáció lehetőségének megteremtése a kedvelt közösségi hálókon (ami további felhasználók toborzására is alkalmas), személyes élmények, tanácsok gyűjtése, stb.
Tézis 7 - időjárás
Rövid, maximum 140 karakteres üzenetek közzétételére szolgáló web2-es alkalmazás. A felhasználók követhetik más felhasználók twit-jeit, ezekre újabb twitekben reagálhatnak. Az üzenetekben a felhasználók azt teszik közzé, hogy éppen mi történik velük, mire gondolnak, mit éreznek, mivel foglalkoznak, stb. Követhetjük a barátainkat, de ismeretlen felhasználókat vagy akár hírességeket is. A követett feed-ek összességét gyakorlatilag valósidejű hírlevélként olvashatjuk, amelyben a valós személyek mellett különböző médiumok, intézmények, szervezetek, stb. is szerepelhetnek. A twitter nyitott API-ja segítségével számos mashup hozható létre, és rengetegféleképpen integrálható egy adott weboldalba.
A twitteren különböző lehetőségek, kapcsolódási pontok nyílnak a közösségek szerveződésére: baráti társaságok, egy adott weboldal olvasói, egy adott híresség rajongói, egy adott esemény, ügy iránt érdeklődők alkothatnak egy-egy közösséget. Alkalmas az állandó jelenlét demonstrálására, önkifejezésre, ismeretlenekkel és ismerősökkel történő kapcsolatteremtésre, tudásmegosztásra (kérdések és feleletek vagy hálózati információforrások megosztása által).
Az időjárással foglalkozó honlapoknál kiváló eszköz lehet a twitter feed-ek integrálása. Ezt többféleképpen is el tudom képzelni: a honlap saját twitter accounttal rendelkezik, és az integrált feed a saját időjárással kapcsolatos közléseit, valamint az arra érkező reakciókat jeleníti meg. Másik lehetőség, hogy a twitteren meghatározott keresőkifejezésekre kapott találatokat jeleníti meg, így kiszűrve az időjárással kapcsolatos tartalmakat.
Twitpic
A twitter nyílt API-jának köszönhetően létrejött szolgáltatás, ami lehetővé teszi, hogy a twitter felhasználónevünkkel és azonosítónkkal bejelentkezve könnyedén osszunk meg képeket a twitter-en vagy bárhol máshol az interneten. A felülete az egyszerűségre törekszik: időrendi sorrendben tárolja a képeket, és ezek alatt jelennek meg a képhez fűzött hozzászólások. (A hozzászólás szintén twitter azonosítóval és jelszóval történhet.)
A közösségszervezés tekintetében ez az eszköz kiválóan kiegészíti a twitter alkalmazást: az ott közzétett rövid szöveges üzeneteken, állapotjelentéseken túl képekkel is illusztrálhatjuk a velünk történt érdekességeket.
Az idojaras.hu kevés közösségi funkciói között eddig is szerepelt a képek feltöltésének és kommentelésének lehetősége, ezért úgy gondolom, az időjárás témakörében mindenképpen hasznos egy ilyen egyszerű képfeltöltő alkalmazás, amelyhez ráadásul a meglévő twitter account-on kívül nem szükséges újabb regisztráció.
cumul.us
Web2-es alkalmazás, amely kifejezetten az időjárás témakörével foglalkozik. A böngészőből begyűjtött tartózkodási helyre vonatkozó adat alapján megjeleníti az adott városra és napra vonatkozó időjárási adatot, valamint a javasolt alsó- és felsőruházatot, illetve kiegészítőket. Bejelentkezett felhasználóként megpróbálhatjuk megjósolni, hogy milyen lesz a következő napok időjárása az adott területen, illetve megadhatjuk, hogy mi milyen ruhában/kiegészítővel megyünk ki az utcára aznap. Itt is lehetőség van felhasználók által feltöltött fotókat megtekinteni. Érdekesség még, hogy a kiegészítők felsorolásánál egy kattintással egy kereskedelmi oldalra juthatunk, ahol az időjáráshoz illő ruházatot vagy kiegészítőket használhatunk.
Az oldal egyértelműen azoknak szól, akiket sokat foglalkoztat az időjárás, és a közösségi aktivitások is e téma köré szerveződnek.
Jó kiegészítőnek tartom egy átfogó időjárással foglalkozó tartalomszolgáltató oldalon, azonban sok más funkcióval illetve kommunikációs lehetőséggel lehetne bővíteni.
Google Maps
A Google ingyenes térkép alkalmazása, amely a Föld térképét úthálózattal, műholdképpel jeleníti meg. Nyílt alkalmazás, fejlesztők által hozzáférhető API segítségével rengeteg egyéb, térkép alapú alkalmazást és szolgáltatást hoztak létre eddig is, a lehetőségek száma gyakorlatilag végtelen. Google maps eredeti funkciói közé tartozik az útvonalkeresés (gyalog, autóval, kerékpárral, tömegközlekedéssel), a felhasználó számára fontos vagy érdekes helyek megjelölése a térképen, a tömegközlekedési eszközök megállóinak megjelenítése, a kereskedelmi, vendéglátóipari helyek, közintézmények megjelenítése, stb.
A közösségi lehetőségek száma az alkalmazások számához hasonlóan gyakorlatilag korlátlan. A közös térképen megoszthatjuk a kedvenc kocsmáinkat, egy közös túra állomásait, lakóhelyünk nevezetességeit, de olyan közösségi térképet is láttam már, ami a Németországban kevésbé elterjedt Mountain Dew üdítőital lehetséges helyi beszerzési forrásait jeleníti meg. A hálózati részvétel motivációi is sokfélék lehetnek: tudásmegosztás, kapcsolattartás barátokkal, ismerősökkel, élmények megosztása, stb.
Egy időjárással foglalkozó tartalomszolgáltató oldalon szinte értelemszerű a funkciója, aktuális időjárási adatokat vagy előrejelzéseket lehet közzétenni az egyes városokra, földrajzi helyekre vonatkozóan.
Meebo
Letölthető és weboldalakba integrálható azonnali üzenetküldő és chat alkalmazás, amely egyesíti a legtöbb szociális hálózati alkalmazás kapcsolatteremtési lehetőségét. A weboldalakon megjeleníthető "Meebo bar" segítségével a felhasználó az általa használt bármely közösségi alkalmazásba (facebook, gtalk, twitter, yahoo messenger, stb.) bejelentkezhet, megoszthatja az éppen megjelenített oldalt, vagy tetszést nyilváníthat (lájkolhat).
Ez az alkalmazás a netes kommunikáció web2 előtti formáit is magában foglalja, amikor egy letölthető alkalmazásban létrehozott "barátlista" tagjaival kommunikálhattunk azonnali üzenetek segítségével. Emellett számos web2-es funkció is elérhető, amelyek az újabb közösségi alkalmazásokhoz kapcsolódnak.
Az időjáráshoz kapcsolódó weboldalon nem töltene be specifikus szerepet, pusztán a felhasználók egymás közötti kommunikációját, témába vágó vagy egyéb tárgyú eszmecseréjét segítené.
Egri napok, itthon.hu Tézis 8.
Míg az EgriNapok alapvetően pontszerű információkkal dolgozik minimális rendezés mellett, addig az MTZRT esetében az információk rendezettsége, feldolgozottsága, célzottan egy réteg felé sugárzása figyelhető meg. A hozzáadott érték az interakciók nélkül jelenik „pusztán” feldolgozottság, rendezettség által. Az EgriNapoknál ez az értéknövekedés az interaktivitás révén keletkezik.
Az EgriNapok esetében senki nem az információ abszolút megbízhatósága és hitelessége miatt látogatja az oldalt. Az egyes információk hitelességét ebben az esetben az interakciók eredményeként létrejött kommentek igazolják, cáfolják meg, vagy késztetnek önálló gondolkodásra. Az itthon.hu ezzel szemben nem engedheti meg magának, hogy az információi irányában a legkisebb bizalmatlanság is megjelenjen. Az interakciók helyett itt maga cégimage, valamint az egyes publikációkat névvel, elérhetőséggel felvállaló munkatársak biztosítják a tartalom hitelességét.
Az MTZRT publikációs tevékenysége során az adott célterület teljes lefedésére törekszik, és mindezt a kutatási módszertan teljes nyilvánossága mellett teszi. Alacsony az asszociációk és egyéni teljesítmények érvényesülésének lehetősége. Cserében viszont a jól rendszerezett, egyre jobban visszakereshető információk (az oldal struktúrája és átláthatósága jelentősen fejlődött az elmúlt fél évben) a minimálisra szorítják vissza a redundanciát. Redundanciáról nehéz beszélni egy EgriNapok típusú oldal esetén, hiszen itt nem a tényszerű információk, hanem az érzelmi érintettség az elsődleges.
Az EgriNapok és az itthon.hu megegyezik abban, hogy mindkettőnek viszonylag szűk, jól körülhatárolható célközönsége van. Az MTZRT-nek a téma specializáltsága miatt sokkal kisebb kényszere van arra, hogy egy messzemenően komplex és összetett eszközrendszert tartson fent. Ezért a kommunikációs csatornákban, webes eszközökben jóval szűkebb mozgástér is elég neki. Az EgriNapok viszont pont azért, mert az emóciókra épít, sokkal jobban rá van kényszerülve arra, hogy folyamatosan fejlessze külső megjelenését, bővítse technikai fegyvertárát, újabb és újabb érdekes megoldásokkal álljon elő.
Az interaktivitás, a közös tudásbázis építése alapvető egy blognál. Az egész rendszer lényegét ez a funkció határozza meg. A felhasználó olyan mértékben hagyja rajta kézjegyét a közösség által létrehozott tartalmon, ahogy kedve tartja (feltéve, ha az nem sérti a közösség kialakult szabályait, és nem moderálják ki) Az itthon.hu viszont sekélyes interakciókkal dolgozik, korlátozottan kap visszajelzéseket, és a tudásbázist egy belső team hozza létre. A célterület lefedésében az oldal inkább végtermék, mint a nyilvánosság előtt visszakövethető folyamat. A rendszer nem biztosít a felhasználónak személyes teret, viszont meglehetősen jól nyomon lehet követni a szakmán belüli intézményi kapcsolatok folyamatos változását.
Az itthon.hu esetében intimszféráról nem beszélhetünk, az információ birtokosa, szerzője és egyben megosztója egy intézmény. A használói egyéniség megjelenésére kevés alkalom kínálkozik. Ugyan az oldal képviselteti magát a Facebook-on, Twitteren is, a visszajelzések lehetősége, az egyéniség kibontakozása másodlagos és nehézkes is. Az EgriNapok ugyan nagy hangsúlyt fektet az egyén önmegvalósítására, személyisége, érzelmei, interakciói bemutatására, de jelenleg még alkalmatlan a felhasználói önbecsülés növelésére, az egyén önigazolására, promótálására.
Tézis 6 - időjárás
Privátszféra és magány
Véleményem szerint egy jó közösségi alkalmazás alapja, hogy a felhasználó kontrollálhassa, mit és kivel oszt meg. Az idojaras.hu oldalon sajnos ez nem így van. Eleve kötelező (és meglehetősen bonyolult) a regisztráció, amit nekem első nekifutásra nem is sikerült. A regisztráció fölöslegesen sok adatot kér, ráadásul olyan személyes adatokat is meg kell adni, amelyek piackutatásra alkalmasak (ki a fő kereső a családban, van-e autója és ha igen, milyen évjáratú, stb.). Ráadásul a regisztrációkor egyetlen "opt in" lehetőség van, az adatvédelmi feltételek elfogadása, külön-külön nem rendelkezhetünk a különböző adatcsoportok felhasználásáról. Az összes adatot kötelező kitölteni, különben a regisztráció sikertelen. Szintén elvárás az erős jelszó használata, ám ezt a rendszer a regisztrációt visszaigazoló e-mail szövegébe beilleszti. Ha az ember mégis vállalja a regisztrációval járó kitárulkozást, cserébe igen kevés funkciót kap, amelyeket inkább öncélúnak mint közösséginek tartok.
Birtoklási vágy - felhalmozás
A birtoklási vágyat ezen az oldalon az azonnal elérhető időjárási információk elégítik ki. Naprakészen, sőt, percről percre követhetjük a különböző hőmérsékleti adatokat, előrejelzéseket, műholdképeket. Webkamerán folyamatosan, élő közvetítésben nézhetjük az egyes városok időjárását. A gyűjtögetés itt leginkább a mások által feltöltött szép képekre irányulhat. Az oldalon túlélőkészletet is találunk: a repülést illetve a szállítmányozást professzionális szinten űzők bejelentkezés után komplex repülésmeteorológiai illetve szállítmányozáshoz hasznos meteorológiai és egyéb eszközkészletet használhatnak.
Képességek fenntartása, fejlesztése
A tudásvágyat az idojaras.hu-n a különböző ismeretterjesztő cikkek elégítik ki, amelyek Földünk éghajlatával, illetve orvosmeteorológiai kérdésekkel foglalkoznak. Megtudhatjuk például, hogy a Tanganyika-tó folyamatosan melegszik, illetve, hogy mik a dengue-láz terjedésének meteorológiai okai.
Hozzáadás - teremtő aktivitás
Mint említettem, a lehetőségekhez képest az oldal nem igazán tartalmaz értelmes közösségi funkciókat, így a felhasználók legfeljebb képek feltöltésével járulhatnak hozzá az oldal tartalmához, továbbá különböző - meglátásom szerint meglehetősen erőltetett - szavazásokkal nyilváníthatják ki a véleményüket.
Vadászgörény Club – Tézis 8.
Ezen a weboldalon a felhasználók egymásba vetett bizalma igen erős. Nap mint nap tesznek fel olyan kérdéseket, melyeken egy-egy állat élete múlhat. Nem tudhatjuk, ki ül a másik monitor előtt, mennyire ért az adott témához, jó-e az a tanács, amit ad nekünk. Egy felhasználó szinte egész nap aktív az oldalon, így az ő magatartása azt sugallja: „én értek hozzá, kérdezzetek nyugodtan, én biztosan tudok segíteni”
A vadaszgoreny-club.com is egy olyan weboldal, amiből számos hasonlót találhatunk az interneten. Vannak, akik ezt használják, vannak akik inkább más oldalt/oldalakat preferálnak. Azonban ez nem baj, hiszen a felhasználók szinte azonos kérdéseket tesznek fel, hasonló információkra van szükségük.
A Vadászgörény Club igen komplex szolgáltatást nyújtó oldal. Elsősorban az interaktivitása miatt használják, ettől egyedi, ettől emelkedik ki a többi hasonló témájú hely közül. Ha valakinek problémája van, azonnali választ vár és nem fog olyan szolgáltatást választani, ami csak napok múlva ad választ.
Úgy gondolom, az oldal szerkesztője olyan alkalmazásokat épített be, melyek maximálisan megfelelnek a célcsoport igényeinek. Van lehetőség a személyes tér kialakítására, privát üzenetek váltására, ugyanakkor hatalmas felhasználói csoport szerveződik spontán a közös témára a fórumban / chatben.
A club szinte önálló életet él, a szerzőnek a technikai háttér biztosítása a legfőbb feladata, a napi tevékenységekben ugyanolyan szereplő, mint bárki más az oldalon.
Egri napok Tézis 7.
WordPress
Telepíthető szolgáltatás, CMS. Az EgriNapok fő technikai háttere a blogmotorja, mely ebben az esetben a WordPress. A WordPress egy elegáns, jó felépítésű személyes publikálási rendszer PHP és MySQL alapokon építve. A WordPress a könnyű használatra, sebességre és felhasználói élményekre összpontosít, nyílt forráskódú szoftver. A WordPress támogatja az RSS 1.0, RSS 2.0 és az ATOM specifikációkat, a mellékletekkel ellátott RSS 2.0 hírforrásokat, így az mp3 fájlok hozzáadása (mint pl. podcastek) csak egy csettintés.
Az RSS webes együttműködésre szolgáló XML állományformátumok családja, mely megkíméli a felhasználókat attól, hogy az ilyen megoldást használó weboldalakat rendszeresen kelljen látogatniuk az új tartalom ellenőrzése miatt. Egy feed-olvasóként vagy aggregátorként ismert program képes ellenőrizni az RSS-t használó weboldalakat a felhasználó helyett és képes megjeleníteni a frissített cikkeket. A csak hetente-havonta frissülő, de egyébként érdekes blogokat nem kell minden nap meglátogatni, hogy van-e rajtuk új poszt, ha van, akkor az megjelenik a feed-olvasóban. Ezt a lehetőséget alkalmazza az EgriNapok is. Így a friss postokat egy asztali feedreader-el kényelmesen lehet követni és csak akkor kell a felhasználónak belépnie a blogba, ha kommentelni is szeretne. A feedreader telepíthető szolgáltatás, CMS.
Flickr
Az EgriNapok a fényképek döntő többségét a Flickr szolgáltatásaival osztja meg. A Flickr egy ingyenes fényképmegosztó website, web szolgáltatás, és on-line közösségi platform, ami jó példa a Web 2.0 használatára. Privát képek megtekintésének megosztásán alapuló népszerűsége mellett a szolgáltatást sok blogíró is használja fényképraktárként. Az EgriNapok is ezt a tárhelyet használja fényképei kezeléséhez. Megfelelő címkézéssel a felhasználók is gyarapítják a blog gyűjteményét egy másik hasonló szolgáltatás, az Indafoto segytségével. Népszerűségét azok az innovatív, on-line közösség számára alkalmas eszközei is növelték, amik lehetővé teszik a képek címkékkel való ellátását és böngészését.
Organizr
Az Organizr egy, a Flickr-en használt fényképrendezésre szolgáló web alkalmazás. Ezzel a képeket nevekkel és címkékkel lehet ellátni, csoportokba tenni, valamint földrajzilag is elrendezni, ami a Yahoo térképekkel (Yahoo! Maps) is össze van kapcsolva. Ajax programozást használ, aminek kinézete, érzete és gyors válaszadása jól imitálja az asztalon működő képigazgatási alkalmazásokat. Ezzel az Organizr nagy mértékben leegyszerűsíti a fényképek szakaszos rendezését, ami web kapcsolattal sokkal nehézkesebb.
A Facebook amerikai alapítású ismeretségi hálózat, a web2.0-t maximálisan kihasználni igyekvő szolgáltatás. A rendszerbe meghívás nélküli, egyszerű regisztrálással lehet bekerülni. A felhasználók városok, munkahelyek, felsőoktatási intézmények vagy régiók által szervezett közösségekhez csatlakozhatnak, és érhetnek el bennük másokat. A saját hálózaton belül a mások adatlapja részleteiben is látható, míg más közösséghez tartozó felhasználó adatlapja nem. Egyre többen fedezik fel, vagy vélik felfedezni a közösségi portálokban rejlő marketingpotenciált, a kapcsolatépítés lehetőségét. Az EgriNapok 2010. április 25-én csatlakozott a Facebook-hoz. Tekintve az eltelt rövid időt, a jelenlét és az aktivitás, valamint a megosztott információk, kiépített kapcsolatok még igen alacsony szinten állnak.
Egri napok - Tézis 6.
Napjainkban egyre inkább hajlamosak vagyunk arra, hogy úgy rójuk egy város utcáit, hogy észre sem vesszük, milyen mértékben fejlődik, alakul. Elmegyünk sokszor még a jelentősebb változások mellett is, sokszor észre sem vesszük a többi embert környezetünkben. A blog arra hivatott, hogy az egyre személytelenebb valós és virtuális világban ráirányítsa figyelmünket az érdekesnek, értékesnek vagy éppen veszélyesnek vélt városi jelenségekre. Ahogy bővül az oldal készítőinek száma, úgy kapunk egyre sokszínűbb képet az egri mindennapokról. És ez a sokszínűség vonzza magával, hogy a látogatók kezdenek egyre inkább beleszólni blog fejlődésébe, passzív használóból egyre többen válnak aktívvá, egyre többen kezdik saját személyiségükkel alakítani az oldal képét, hogy időnként „visszasüllyedjenek” a passzivitásba és más, éppen aktivizálódó felhasználóknak adják át helyüket.
Birtoklási vágy, felhalmozás
A blogba jellemzően a szerzők nyitnak postokat, a felhasználó, látogató „csak” kommenteket fűz hozzá. Azonban bárki kezdeményezheti a szerzőknél bizonyos postok publikálását, illetve a kommentek között előforduló érdekesebb hozzászólások időközönként arra sarkallják a szerzőket, hogy azokról önálló postot hozzanak létre. Az oldal készítői nagy hangsúlyt fektetnek a minél jobb visszakereshetőségre. A blogok kellemetlen velejárója, hogy ugyan kronológikusan könnyű a visszakeresés, a tartalom alapján viszont elég szűk mozgásteret ad a keresésre. A szerzők nem csak a megfelelő címkézéssel hidalják át ezt a problémát, hanem valamilyen szinten már megjelenik a postok főbb téma szerinti csoportosítása. Ilyen megoldás például, hogy lehetőségünk van csak azokat a bejegyzéseket olvassuk, amelyek egy bizonyos városrésszel foglalkoznak. A blognak szépen gyarapodik a képgalériája és kifejezetten dicsérendő az az interaktív panorámakép gyűjtemény, amelyet az oldalon találhatunk.
Képességek fenntartása, fejlesztése
Az oldal eddigi rövid életútja jól példázza a gazda innovációs igényét és törekvéseit. Többször is tárhelyet váltott, hogy minél optimálisabb feltételeket biztosítson a blognak, egyre több szerzőtársat gyújt maga mellé, hogy ezzel is fokozza az oldal sokszínűségét, érdekességét. Folyamatosan követi a virtuális világban felbukkanó újabb lehetőségeket és ezeket integrálja is saját eszköztárába (Facebook, RSS… stb.). Az EgriNapok ugyan nem szervez számottevő rendezvényeket, megmozdulásokat, de igyekszik ezekről megfelelő tájékoztatást adni, vitákat indítani.
Hozzáadás – teremtő aktivitás
Az ilyen jellegű oldalakon, ahol egy közösség mindennapjairól, egy város életéről találunk információkat, majdnem olyan fontosak a kommentek, mint maguk a postok. Ahogy nő a használói aktivitás úgy válik a postoló egyre inkább játékvezetővé, mint játékossá. A legnagyobb hozzáadott érték a kommentelők építő hozzászólásai, valamint a szerzők lelkes rendszerező és gyűjtő munkájában fedezhető fel.
2010. május 19., szerda
Tézis 5 - időjárás
Általánosságban az időjárás talán az egyik leginkább közösségépítő téma, hiszen egymást nem ismerő emberek a való életben is először az éppen tapasztalt időjárás megvitatásával tudnak közös pontot találni egymással. A különféle közösségi szolgáltatások (pl. twitter, facebook) felületein is gyakran jelennek meg időjárással kapcsolatos megjegyzések, sőt, gyakori humorforrás, hogy az emberek hamarabb értesülnek bizonyos időjárási eseményekről az ismerőseik (vagy idegenek) kommentjei alapján, mint hogy ezt saját maguk mondjuk az ablakon kinézve tapasztalnák. Ahogy a valós beszélgetések során, úgy a hálózati kommunikációban is gyakran előkerül az extrém időjárás okainak taglalása, az időjárással kapcsolatos panaszok (mikor lesz már jó idő/mikor lesz már vége ennek a hőségnek, stb.) A Facebook-on pl. számos időjárással foglalkozó csoport létezik, amelyben az emberek nem csak ismerőseikkel, hanem a csoporthoz csatlakozó idegenekkel is megvitatják ezeket a néhol banális, néhol érdekesebb kérdéseket.
Önálló, időjárással foglalkozó közösségi alkalmazásoknak is lenne létjogosultsága, mert annak ellenére, hogy ez túl általános téma, amely talán csak a hobbimeteorológusok esetében jut el a mélyebb, tartalmasabb eszmecsere szintjére, számos gyakorlati hasznát is el tudom képzelni az időjárás megvitatásának. Egy megfelelő közösségi felületen vagy alkalmazásban például a felhasználók megoszthatnák egymással, hogy a tartózkodásuk helyén éppen milyen az időjárás, és hogy ez milyen hatással van a napi tevékenységükre (munka, szabadidő), hogyan befolyásolja az öltözködésüket, az aktuális közéretüket, vagy akár az egészségi állapotukat (napégés, fronthatások, allergia).
Tézis8. - F1Hírek
Az F1Hírek honlapja esetében egy könnyen áttekinthető, színes, rendezett portállal állunk szemben. Akik életükben először látogatnak az oldalra, azoknak hamar világossá válik a felépítése. Egyszerűen tájékozódhatnak a számukra keresett információk között. Az adatok közötti összefüggések inspirálóként hatnak, ezért használatában megkönnyíti a keresést.
Igény az információk hitelesítésére
Feltétlenül fontos, hogy a tartalomszolgáltatás minden esetben hiteles és releváns információkkal történjen. Nincs ez másként az általam vizsgált oldalnál sem. Az aktualitás és naprakészség is mindemellett fontos szerepet tölt be. Az információk hitelessége elengedhetetlen a tájékoztatásnál, és mivel az oldal fő funkciói között a tájékoztatás szerepel, ezért követelménynek is tekinthetjük.
Igény a perspektivitásra
A felhasználói aktivitás nélkülözhetetlensége a honlap esetében meghatározó tényező. A honlap szerkesztői a teljesség igényét igyekeznek kielégíteni, ami sokak számára kevésbé tekinthető teljesítettnek. A különböző igényeknek megfelelni nagyon nehéz, azonban a törekvés mindenképp értékelendő.
A komplexitással szemben támasztott igények
A komplexitás tényezője is igényként fellelhető a felhasználók körében, azonban ennek teljesítése sem egyszerű feladat a tartalomszolgáltatás számára. A felhasználói attitűdök tekintetében korábban kifejtettem már, hogy milyen sokrétű a vizsgált oldalam, ezért értékesnek és fontosnak is tekintem.
Az oldal legfontosabb funkciói között első helyen szerepel a tájékoztatás, de emellett megjelennek az alábbiak: a személyes munkát a hozzászólási lehetőség segítségével becsülik meg, a közösségi tér tekintetében a kötetlen írásbeli kommunikációt biztosítják. Megteremtődik a közösségi időélmény. A szolgáltatások körét tekintve a web 2.0-ás szolgáltatások tovább tetőzik a közösségi élményt, ezáltal még vonzóbbá téve azt a felhasználók számára.
2010. május 18., kedd
Tézis 7. - Mindmegette.hu
A szolgáltatás a technológiai lehetőségek tükrében
A regisztrált felhasználó saját profilján belül lehetőséget kap kedvenc receptjének megosztására másokkal a Facebookon, a MySpace-en kersztül.
Ugyanakkor a Mindmegette.hu tagja az Iwiw, a Twitter, a Facebook és a MySpace közösségeknek, tehát receptjeinket feltehetjük e közösségi oldalainkra is, és itt további kommenteket fűzhetünk hozzájuk, ill. várhatjuk mások visszajelzéseit.
A regisztrált fórumozók éppen egy tucat kategóriába rendezett hozzászólási lehetőség közül választhatnak.
Külön menüpont alá rendezve találjuk a képekkel kísért recepteket.
Receptenként max. 5 kép csatolható, a fájl mérete max. 300 KB lehet.
Sajnos az oldalon nincs lehetőség videó feltöltésére, pedig ebben a műfajban – lévén jobbára gyakorlati ismeretekről szó - nagyon hasznos lehet a mozgóképes bemutatás.
Ezen a hiányosságon enyhít valamelyest a személyes felület kínálta lehetőség videó linkjének megadására. Talán a legjobb megoldás ebben a helyzetben a Youtube-on elhelyezett felvételeink címének beillesztése.
Sosem árt, ha egy honlap módot ad gyermeki énünk kiélésére, a játékos ember, a homo ludio szórakoztatására :)
- Csokizd össze a gofrit!
- Gyümölcsszüret
- Puzzle
- A nagy palacsintázó
Tézis 8. - Mindmegette.hu
Komplex tájékozató rendszerek tervezési szempontjai
1. A kontextus igénye
Ennek a portálnak témájából, természetéből adódó sajátossága a pontszerű információk óriási tömege, amely akár zavarba ejtő is lehetne, azonban a jól szervezett felépítés, rendszerezés segít ezen, az elkülönülten, egyenként érkező bejegyzéseket átlátható összefüggésrendszerbe helyezi, ráadásul a kereshetőség kritériumának is messzemenően megfelel, és igen sokoldalú megközelítést tesz lehetővé.
2. Igény az információk hitelesítésére
A honlapot forrásként használók számára az itt megjelenő információk hitelességét, megbízhatóságát a kommentek adják, bár e területen ilyesmiről beszélni majdnem értelmetlen, hiszen – mint tudjuk – de gustibus non est disputandum, ízlés dolgában nincs vita, ami nagyon finom az egyiknek, ehetetlen a másiknak. Azonkívül ahány ház, annyi szokás… ahány konyha(tündér), annyi variáció még egy egyszerű tejbegrízre is.
„Ha biztos választ akarsz, kérdezd szakácsainkat” – ez a menüpont a hitelesség, hitelesítés kérdésében önmagáért beszél.
3. Igény a perspektívára - a részben meglátható egészre
4. A komplexitással szemben támasztott igények
A Mindmegette.hu célja ugyan nem egyedi, több hasonló projekt létezik, ám ügyes megoldás a gyűjtő, ill. gyújtópont szerep felvállalása, az ennek való megfelelés elengedhetetlen feltétele azonban a profi, jól átgondolt felépítés és szolgáltatásrendszer. Úgy tűnik, ennek szinte tökéletesen eleget is tesz, mert „megőrzi az információ közös és egyéni felhalmozásának lehetőségét, de vonzó komplexitásával biztosítja, hogy a benne foglalt információkat máshol – újból - felhalmozni ne kezdjék”.
5. A legfontosabb funkciók
Tézis7. - F1Hírek
Fórum
A vizsgált oldalon megjelenik e szolgáltatás. A friss élmények „kiirtási vágyának” helyszíne. Rövid élménybeszámolók rögzítése és megosztása másokkal, mely közelebb hozza a regisztrált felhasználók gondolatkörét egymáshoz. Kifejthetik pozitív élményeiket, vagy épp aktuális „panaszaikat” az olvasóknak és szerkesztőknek. Közösségformáló szolgáltatásként mindenképp fontos tehát kiemelni.
Chat
A csevegésre, az online társalgási formára azonban nincs lehetősége az oldalra látogatóknak. Az azonnali üzenetküldés alkalmazása pedig fontos találkozóhelye lehetne a kommunikálásnak, az információcserének Az F1 rajongók szóban is megoszthatnák egymással gondolataikat, tapasztalataikat. Azonnali lehetőséget biztosítanának egymás tájékoztatására, az események kommentálására.
Blog
A blog egy olyan weboldal, amely a periodikusan ismétlődő bejegyzésekkel bővül. Ez az alkalmazás nem érhető el a F1 hírek oldalán, véleményem szerint azonban érdekes és izgalmas lenne a száguldás fanatikusai számára internetes napló készítése. A nyilvános megjegyzéseknél lehetővé válna, hogy más cikkekre mutassak, ezenkívül további híroldalak feltüntetése és belinkelése, egy helyen való olvasása is megvalósulhatna.
RSS
Az oldalon megjelenik az alkalmazás, mely új tartalom, legyen az cikk vagy bejegyzés rövid összefoglalójának terjesztésére alkalmas. A friss hírek egyetlen felületen hozzáférhetők és kezelhetők a felhasználók számára.
Videómegosztó
Az oldalon lehetősége nyílik a felhasználóknak videók feltöltésére és megtekintésére. A feltöltött videók között különböző kategóriák és csatornák között válogathatunk a számunkra fontosnak tartottak körében. Az F1 videók által ismét átélhetjük az egyes nagydíjak izgalmas perceit, a közvetítés során esetlegesen lemaradt pillanatokat.
Tézis6. - F1Hírek
Privátszféra és magány
Az oldal célja, hogy a száguldás szerelmesei számára biztosítson minden olyan információt, ami a Forma1-gyel kapcsolatos. Legyen az éppen az aktuális futamról szóló, az edzésekről, az időmérőről vagy éppen a kedvenc pilótánkról való tájékoztatás. Akik fanatikus rajongóknak tekinthetők és a pénztárcájuk is engedi, biztosan eljutottak már egyszer életükben vagy terveik között szerepel ellátogatni a Forma1 Magyar Nagydíj élő közvetítésére Mogyoródra. A legtöbben azonban –ahogy én is- tévén keresztül szurkolok kedvenceimnek és a honlap segítségével csillapítom tudásszomjamat.
A Fórum biztosítja a felhasználók számára, hogy hozzászólásait, benyomásaikat megosszák a hasonló érdeklődési körű személyekkel. Véleményformáló közeg tehát, ahol saját kedvünkre tölthetjük fel aktuális hangulatjelentéseinket, ezzel akár vitába szállva más bejegyzővel. Kiírhatjuk magunkból a futamok után örömünket, vagy bánatunkat, dühös érzéseinket, ha épp nem kedvünkre valóan alakultak az események.
Birtoklásvágy – felhalmozás
A vizsgált oldalon nem meghatározó a birtoklásvágy-felhalmozás fogalma. A hozzászólásokkal a használók véleményüket publikussá teszik, ezáltal bárki olvashatja bejegyzéseiket. A honlap címében is szerepel, hogy a F1-gyel kapcsolatos hírek birtokába juthatunk különböző szempontokat figyelembe véve. Megosztják használóikkal az aktuális híreket és archívumban gyűjtik azokat, hogy visszakereshetővé váljanak és listázhatók legyenek.
Képességek fenntartása, fejlesztése
Az előző pontban megfogalmazottak ennél a kérdésnél is különösen nagy szerephez jutnak. A visszakereshetővé tétel és az archívum áttekinthető kialakítása abszolút jelen van a honlapon. A kronologikus szemlélet érvényül, így például a világbajnokság állása 2005-ös tabellájától kezdve napjainkig nyomon követhető, az archívumban pedig 2006-tól kezdődően böngészhetünk kedvünkre.
Az állandó jelenlét kényszerét az F1-Oline Játék fokozza, mely által ennek a közösségnek a tagjai ellenfelekké válnak egymás számára. Ugyanúgy versenytársakká válnak, ahogy ez az autópályán is megvalósul a pilóták estében. Regisztráció után lehetőség nyílik F1 csapat indítására, és az F1-gyel kapcsolatos kérdések helyes megválaszolásával zseton gyűjthető. Tippelni lehet a következő futam kimenetelére, az első három helyezett versenyzőt kell eltalálni pozícióhelyesen. Mint minden játéknál itt is van nyeremény, értékes ajándékcsomag, mely motiváló erőként hat a játékosok számára.
Az aktualitás és naprakészség tehát az oldal fontos jellemzőjének tekinthető. A felhasználó a korszerűség-tudat és jelenlétkészség birtokában van.
Hozzáadás – teremtő aktivitás
Az oldal regisztrált résztvevői egymás tudásának bővítéséhez járulnak hozzá bejegyzéseikkel a 2010-es szezon tekintetében. Ezáltal a hasznosság érzete alakulhat ki bennük, hiszen adtak valamit a másik számára. Az eszmecsere közös nevezője pedig nemes egyszerűségében: Forma1 minden mennyiségben!
Tézis 6. - Mindmegette.hu
A szolgáltatás a felhasználói aktivitások tükrében
1. Privátszféra és magány
A konyhában, ha nem is mindig, leginkább mégis magányos farkasként ügyeskedünk, ám ez az egyedüllét szinte sosem jelent valódi magányt, hiszen – hogy stílszerű legyek – virtuálisan, gondolatban velünk vannak mindazok, akiknek készítjük a finom falatokat.
Ez a „társasági lét” tényleges virtualitással (majd’ azt írtam, valódi virtualitással – ebben a kontextusban helytálló, mégis érdekes szókapcsolat lenne) bővülhet azok számára, akik rendszeres látogatói a mindmegette.hu portálnak, akár forrásként, akár megosztó felületként használják ezt az „életjel-adatbázist, melyet saját kedvükre, eszköz-építő kreativitással töltenek fel rutinná vált bejelentkezéseikkel, hangulatjelentésekkel, a friss élmények „kiírási vágyától” hajtva, vagy éppen elbizonytalanodva egy helyzet, konfliktus kapcsán”. Sokan közülük saját blogjaikat kapcsolják e rendszerbe, bár nyilvánvalóan a többség inkább szemlélődő befogadóként van jelen.
2. Birtoklásvágy – felhalmozás
Birtoklás – szerzői jog. A gasztronómia területén kevéssé emlegetett és kevésbé összefüggésben lévőnek tűnő kifejezéspár, pedig… Pedig a konyhaművészet alkotásai is az emberi kreativitás, ötletesség, játékosság, vagy épp felelős tudatosság és igen sokrétű, nem egyszer magas szintű elméleti és gyakorlati ismeretanyag megnyilvánulásai. A csúcsteljesítmények forrásait, azaz a recepteket azonban ritkán és – tudomásom szerint – csak a professzionális vendéglátóhelyek mesterszakácsai szokták levédetni, ellenben titkosítani, pontosabban titokként őrizni gyakran a hétköznapi háziasszonyok is. Nos, ezen a felületen mintha ennek épp az ellenkezőjét tapasztalnánk: a bevált, igazán jó receptek felhalmozásának, gyűjtésének igénye nagyon régi, azok ilyen formán való megosztása, exhibicionista vagy altruista szándéktól vezérelt közzététele viszont nagyon új. A a sikerélmény, az elismerés reményében a gasztronómiai tudás féltését, úgy tűnik, felválthatja a meg/bemutatás vágya. Ennek oka, úgy vélem, a virtuális közösség teljessége felé irányuló kitárulkozás lehetősége, s itt a teljességen, a közösség végtelennek tűnő nagy számán van a hangsúly.
Ezzel a portállal kapcsolatban egy egészen más típusú birtoklásról is szót kell ejtenünk. Már említettem, hogy fenntartója az Axel Springer - Magyarország Kft., és hogy a Mindmegette márciustól magazin formájában már az újságárusoknál is kapható. Napjainkban a régóta létező nyomtatott sajtó gyakran jelenik meg újfent online változatban is; ebben az esetben a sorrend fordított: előbb lett népszerű az ingyenes szolgáltatás, a honlap, s ennek sikerét aknázza ki üzletileg is az azt birtokló kiadó.
3. Képességek fenntartása, fejlesztése
Korszerűség – napjaink bűvös szava. Még egyszerű háziasszonyként is szükségét érezhetjük annak, hogy táguló világunkban az egyre könnyebben elérhető széles gasztronómiai tudásanyagból új ötleteket merítsünk, haladjunk a korral, nyissunk a világ felé, vagyis mindig frissítsük, színesítsük konyhatechnikai eszköztárunkat, mert a korszellem mindannyiunktól megköveteli a nyitottságot, a folytonos fejlődést, a lépéstartást a változásokkal. A Mindmegette felülete sokoldalú megközelítésével rendkívül jól rendszerezetten jelent ebben segítséget.
4. Hozzáadás – teremtő aktivitás
Nem hagy nyugodni a gondolat, vajon mennyire volt tudatosan tervezett, előre alaposan átgondolt marketing lépés/fogás az Axel Springer - Magyarország Kft. részéről e honlap indítása, ugyanis ez a fajta teremtő aktivitásuk anyagiakban is bizonyára jól kifejezhető „hozzáadott értéket” jelent számukra, ugyanakkor új megvilágításba helyezi az altruista attitüdöt, és érdekes (üzleti) kihasználását mutatja a web2-es lehetőségeknek.
Ezt a gondolatmenetet nem folytatom, a portál látogatói szemszögéből vizsgálódom tovább. A receptjeiket megosztók önkéntes tájékoztatási gesztusa lehet a szimpatikus segítőkészségből fakadó, vagy a nem kevésbé szimpatikus sikerorientáltság, az elismerés utáni vágy szülötte. Így vagy úgy, a közös nevező öröme adott mind az ötletadókban, mind az ötletkeresőkben, oda-vissza motiválhatják egymást, ami öngerjesztő módon duzzasztja, tartja életben ezt a nagyon is élő, aktív archívumot, és a sok kicsi sokra megy elve alapján óriási tudástárat hoznak létre együtt, olyan újszerű/korszerű együttműködésben, amelynek karmestere nem más mint a web2-es hálózatiság néhány, ma már magától értetődő eszköze. Igen, „kötelezettség nélkül, a társakat kizárólag a hasznos aktivitás és a közös érdeklődés kedvező fényében megismerve, aligha teremthetőek ideálisabb körülmények, motiválóbb munkafeltételek”.
Erről jut eszembe, nekem már rég a konyhában a helyem…
Tézis 8
Tézis 7 Oktogon Tánc Centrum
Ez egy peer-to-peer (p2p) IP telefon hálózat, amit 2005-ben fejlesztettek ki. Bár a Skype fejlesztői elsősorban a hangátvitelre helyezték a hangsúlyt, a program mint azonnali üzenetküldő is jól megállja a helyét.
Küldetése egy egyszerű, megbízható és barátságos kommunikációs rendszer létrehozása.
Jó lehetőséget biztosít a kapcsolattartásra barátok, családok, kollégák között, minden eddiginél egyszerűbb módon és jobb hangminőségben. Napjainkban már sok vállalat használja a Skype-ot mint alternatív és ingyenes telef
onálási lehetőséget.
A program minden fontosabb operációs rendszerre letölthető, a Windows alatt futó első változat mellett már létezik Mac OS X, Linux és Pocket PC-re írt (Windows CE) változat is.
Közzösségformálás szempontból ez elég fontos eszköz, mivel a lényege az egymástól távól lévő emberek közti kapcsolat fenntartása. Nagyon hasznos tud lenni, ha például külföldön tartozkodó ismerőssel akarunk beszélni.
E-commerce / E-kereskedelem
A Könyvtárportál az NKA támogatásával, az OSZK Könyvtári Intézet fejlesztéseként jött létre. Jelenleg tesztüzemmódban működik, elsősorban a szakmai közönség számára.
Szerintem egy nagyon jó példa a web 2.0 -s alkalmazásokra és annak bármelyik eszközére.Megfelelően interaktív oldal, vannak blogok, Facebook, Twitter fészek is. Teljes mértkben mondhatjuk közösség építő oldalnak, de inkább szakmai oldalnak mondanám. Sokféle könyvtárost érdeklő információkat találhatunk ezen az oldalon, amiket akár mi, felhasználók teszünk közkincsé.
Tézis 7 Oktogon Tánc Centrum
Ez egy peer-to-peer (p2p) IP telefon hálózat, amit 2005-ben fejlesztettek ki. Bár a Skype fejlesztői elsősorban a hangátvitelre helyezték a hangsúlyt, a program mint azonnali üzenetküldő is jól megállja a helyét.
Küldetése egy egyszerű, megbízható és barátságos kommunikációs rendszer létrehozása.
Jó lehetőséget biztosít a kapcsolattartásra barátok, családok, kollégák között, minden eddiginél egyszerűbb módon és jobb hangminőségben. Napjainkban már sok vállalat használja a Skype-ot mint alternatív és ingyenes telef
onálási lehetőséget.
A program minden fontosabb operációs rendszerre letölthető, a Windows alatt futó első változat mellett már létezik Mac OS X, Linux és Pocket PC-re írt (Windows CE) változat is.
Közzösségformálás szempontból ez elég fontos eszköz, mivel a lényege az egymástól távól lévő emberek közti kapcsolat fenntartása. Nagyon hasznos tud lenni, ha például külföldön tartozkodó ismerőssel akarunk beszélni.
E-commerce / E-kereskedelem
A Könyvtárportál az NKA támogatásával, az OSZK Könyvtári Intézet fejlesztéseként jött létre. Jelenleg tesztüzemmódban működik, elsősorban a szakmai közönség számára.
Szerintem egy nagyon jó példa a web 2.0 -s alkalmazásokra és annak bármelyik eszközére.Megfelelően interaktív oldal, vannak blogok, Facebook, Twitter fészek is. Teljes mértkben mondhatjuk közösség építő oldalnak, de inkább szakmai oldalnak mondanám. Sokféle könyvtárost érdeklő információkat találhatunk ezen az oldalon, amiket akár mi, felhasználók teszünk közkincsé.