2010. május 20., csütörtök

Tézis 7 - időjárás

Twitter


Rövid, maximum 140 karakteres üzenetek közzétételére szolgáló web2-es alkalmazás. A felhasználók követhetik más felhasználók twit-jeit, ezekre újabb twitekben reagálhatnak. Az üzenetekben a felhasználók azt teszik közzé, hogy éppen mi történik velük, mire gondolnak, mit éreznek, mivel foglalkoznak, stb. Követhetjük a barátainkat, de ismeretlen felhasználókat vagy akár hírességeket is. A követett feed-ek összességét gyakorlatilag valósidejű hírlevélként olvashatjuk, amelyben a valós személyek mellett különböző médiumok, intézmények, szervezetek, stb. is szerepelhetnek. A twitter nyitott API-ja segítségével számos mashup hozható létre, és rengetegféleképpen integrálható egy adott weboldalba.

A twitteren különböző lehetőségek, kapcsolódási pontok nyílnak a közösségek szerveződésére: baráti társaságok, egy adott weboldal olvasói, egy adott híresség rajongói, egy adott esemény, ügy iránt érdeklődők alkothatnak egy-egy közösséget. Alkalmas az állandó jelenlét demonstrálására, önkifejezésre, ismeretlenekkel és ismerősökkel történő kapcsolatteremtésre, tudásmegosztásra (kérdések és feleletek vagy hálózati információforrások megosztása által).

Az időjárással foglalkozó honlapoknál kiváló eszköz lehet a twitter feed-ek integrálása. Ezt többféleképpen is el tudom képzelni: a honlap saját twitter accounttal rendelkezik, és az integrált feed a saját időjárással kapcsolatos közléseit, valamint az arra érkező reakciókat jeleníti meg. Másik lehetőség, hogy a twitteren meghatározott keresőkifejezésekre kapott találatokat jeleníti meg, így kiszűrve az időjárással kapcsolatos tartalmakat.

Twitpic


A twitter nyílt API-jának köszönhetően létrejött szolgáltatás, ami lehetővé teszi, hogy a twitter felhasználónevünkkel és azonosítónkkal bejelentkezve könnyedén osszunk meg képeket a twitter-en vagy bárhol máshol az interneten. A felülete az egyszerűségre törekszik: időrendi sorrendben tárolja a képeket, és ezek alatt jelennek meg a képhez fűzött hozzászólások. (A hozzászólás szintén twitter azonosítóval és jelszóval történhet.)

A közösségszervezés tekintetében ez az eszköz kiválóan kiegészíti a twitter alkalmazást: az ott közzétett rövid szöveges üzeneteken, állapotjelentéseken túl képekkel is illusztrálhatjuk a velünk történt érdekességeket.

Az idojaras.hu kevés közösségi funkciói között eddig is szerepelt a képek feltöltésének és kommentelésének lehetősége, ezért úgy gondolom, az időjárás témakörében mindenképpen hasznos egy ilyen egyszerű képfeltöltő alkalmazás, amelyhez ráadásul a meglévő twitter account-on kívül nem szükséges újabb regisztráció.

cumul.us


Web2-es alkalmazás, amely kifejezetten az időjárás témakörével foglalkozik. A böngészőből begyűjtött tartózkodási helyre vonatkozó adat alapján megjeleníti az adott városra és napra vonatkozó időjárási adatot, valamint a javasolt alsó- és felsőruházatot, illetve kiegészítőket. Bejelentkezett felhasználóként megpróbálhatjuk megjósolni, hogy milyen lesz a következő napok időjárása az adott területen, illetve megadhatjuk, hogy mi milyen ruhában/kiegészítővel megyünk ki az utcára aznap. Itt is lehetőség van felhasználók által feltöltött fotókat megtekinteni. Érdekesség még, hogy a kiegészítők felsorolásánál egy kattintással egy kereskedelmi oldalra juthatunk, ahol az időjáráshoz illő ruházatot vagy kiegészítőket használhatunk.

Az oldal egyértelműen azoknak szól, akiket sokat foglalkoztat az időjárás, és a közösségi aktivitások is e téma köré szerveződnek.

Jó kiegészítőnek tartom egy átfogó időjárással foglalkozó tartalomszolgáltató oldalon, azonban sok más funkcióval illetve kommunikációs lehetőséggel lehetne bővíteni.

Google Maps


A Google ingyenes térkép alkalmazása, amely a Föld térképét úthálózattal, műholdképpel jeleníti meg. Nyílt alkalmazás, fejlesztők által hozzáférhető API segítségével rengeteg egyéb, térkép alapú alkalmazást és szolgáltatást hoztak létre eddig is, a lehetőségek száma gyakorlatilag végtelen. Google maps eredeti funkciói közé tartozik az útvonalkeresés (gyalog, autóval, kerékpárral, tömegközlekedéssel), a felhasználó számára fontos vagy érdekes helyek megjelölése a térképen, a tömegközlekedési eszközök megállóinak megjelenítése, a kereskedelmi, vendéglátóipari helyek, közintézmények megjelenítése, stb.

A közösségi lehetőségek száma az alkalmazások számához hasonlóan gyakorlatilag korlátlan. A közös térképen megoszthatjuk a kedvenc kocsmáinkat, egy közös túra állomásait, lakóhelyünk nevezetességeit, de olyan közösségi térképet is láttam már, ami a Németországban kevésbé elterjedt Mountain Dew üdítőital lehetséges helyi beszerzési forrásait jeleníti meg. A hálózati részvétel motivációi is sokfélék lehetnek: tudásmegosztás, kapcsolattartás barátokkal, ismerősökkel, élmények megosztása, stb.

Egy időjárással foglalkozó tartalomszolgáltató oldalon szinte értelemszerű a funkciója, aktuális időjárási adatokat vagy előrejelzéseket lehet közzétenni az egyes városokra, földrajzi helyekre vonatkozóan.

Meebo


Letölthető és weboldalakba integrálható azonnali üzenetküldő és chat alkalmazás, amely egyesíti a legtöbb szociális hálózati alkalmazás kapcsolatteremtési lehetőségét. A weboldalakon megjeleníthető "Meebo bar" segítségével a felhasználó az általa használt bármely közösségi alkalmazásba (facebook, gtalk, twitter, yahoo messenger, stb.) bejelentkezhet, megoszthatja az éppen megjelenített oldalt, vagy tetszést nyilváníthat (lájkolhat).

Ez az alkalmazás a netes kommunikáció web2 előtti formáit is magában foglalja, amikor egy letölthető alkalmazásban létrehozott "barátlista" tagjaival kommunikálhattunk azonnali üzenetek segítségével. Emellett számos web2-es funkció is elérhető, amelyek az újabb közösségi alkalmazásokhoz kapcsolódnak.

Az időjáráshoz kapcsolódó weboldalon nem töltene be specifikus szerepet, pusztán a felhasználók egymás közötti kommunikációját, témába vágó vagy egyéb tárgyú eszmecseréjét segítené.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése