2010. május 1., szombat

Tézis 8.: Ongo - Komplex tájékoztatási rendszer?

Egy szóval azt mondhatom, hogy igen. Én úgy gondolom az Ongo utazási tematikájú oldal 4 tézis kapcsán való tanulmányozása alapján, hogy nevezhetjük egy elég komplex, a modern technikai lehetőségeket kihasználó, témájában tájékoztatást nyújtó rendszernek.

Az 5. tézisre válaszolva leírtam, hogy
mind a hálózati közösségszervező, mind tudás-felhalmozó és megőrző funkciót is érvényesülni látom ezen a weboldalon.
Felfedezhető, hogy van kapcsolatuk a Facebook-kal/iwiw-el/twitter-el, illetve fenntartanak egy útitárskeresőt (valós közösséget is szervezhet), az iwiw főoldalán található hírfolyamhoz hasonlót működtetnek itt is a tagok tevékenységeiről, hozzászólhatnak és értékelhetik a mások élménybeszámolóját, "követhetjük" a szimpatikus tagokat.

Itt nem annyira fontos az információk olyan jellegű hitelessége, mint például valamilyen állításomnak statisztika adatokkal való igazolása. Hiszen itt pont az egyéni vélemény, az általam tapasztaltak, saját benyomásom és ugyanez mások szemszögéből, ugyanarról a helyről/vidékről, az, ami számít.


Szerintem itt alapvetően nincs gond a perspektívával, hiszen hasznos, érdekes másoknak, amit itt olvashatnak egy-egy utazás előtt.
Előfordulhat, hogy eleve bizonytalan valaki, hogy egyáltalán érdemes-e az általa kijelölt célhelyre utaznia. Ekkor egy negatív élménybeszámoló segíthet eldönteni a kérdést. A pozitív hangvételű írások is megerősíthetik elhatározásunkat abban, hogy ténylegesen kiránduljunk valahova, ahova már régen szerettünk volna, de valamiért mégsem mertünk.
Az oldal fejlesztési lehetőségeiről is beszélhetünk.
- Nekem úgy tűnt, hogy az utazási ajánlatok nem több utazási oldal ajánlatainak integrált keresője, pedig szerintem az külön jó lenne (összehasonlítása az ajánlatoknak felhasználók megadott szempontjai szerint, pl. árban legelőnyösebb, legközelebbi, ilyen-olyan szolgáltatás legyen a szálláshelyen...stb.).
- A keresési funkció szerintem praktikusabb lenne az aloldalaknál elhelyzve.
- A térképekről nekem az is beugrik, hogy a felhasználók "dolgát" egy az Ongo oldalához kapcsolt, vagy akár az oldalba épített útvonaltervezővel is megkönnyíthetnék.
- A felhasználói adatlapokban nem lehet keresni, ezen változtathatnának (pl. iwiw/facebook felülethez hasonló összetett kereső).
- A menüről is írtam az 5. tézisben, hogy sokak számára zavaró lehet az ismétlésük (főoldal,aloldal és pl. a térkép a főoldalon, nem ugyanaz, mint az aloldalnál), lehet ezt is megpróbálhatnák letisztultabbá tenni.

Régebbi tézisek kapcsán megállapítottam azt is, hogy az Ongo-n viszonylag jól "gazdálkodnak" a web2.0-ás alkalmazásokkal, több szolgáltatást integrál.

A 8. tézisben vázolt legfontosabb funkciók nagy részének is "megfelel" a honlap kínálata:
- A tudásbázis közös, interaktív építésének lehetősége
pl. Élménybeszámolók, Képek (albumok: nézegeteés, letöltés, feltöltés)
- Hozzáférése a gyűjtési, feldolgozási fázisokhoz
Az előbbihez hasonlóan pl. Élménybeszámolók, Képek (albumok: nézegeteés, letöltés, feltöltés)
- A működő, létrehozott tudásbázis hatékony lekérdezhetősége
Itt a rendezési lehetőségeken (pl. albumoknál), keresőfelületen (pl. tagok között) még lehetne javítani.
- A személyes munka megbecsülése
Lehetőségük van a felhasználóknak egymás beszámolóit, fotóit értékelni.
- A személyes tér biztosítása
pl. a felhasználói adatlapok, hozzászólások, élménybeszámolók szolgálhatnak erre.
- Közösségi tér a projekttől független, kötetlen kommunikálásra
pl. Kapcsolat van az iwiw-el/facebook-kal/twitter-rel, és a fórum ezt a célt szolgálja itt.
- A beépülő munka kompatibilitása más, hasonló rendszerekkel, átlépési lehetőség, metaprojektek részeként
pl. Az, hogy valójában az indexhez tartoznak, a video- és képmegosztás "motorját" pedig az indavideo és az idafotó képezik.

A "végösszeg"
Abszolút az egyéniségre, felhasználói aktivitásokra épülő, közösség-építő, tudást-szervező, komplex, kedvelt és fejlődőképes az Ongo utazásokra vonatkozó tanácsokkal foglalkozó weboldala.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése