2010. május 9., vasárnap

Tézis 7. -Kultúra.hu

A feladattal kapcsolatos keresgélésem során találtam meg a Kultúra.hu honlapján, hogy a weboldal Webra 3.0-ás technológiával készült.
A www.webra.hu oldalon a következőt olvashatjuk róla: „A Webra egy tartalom- és munkafolyamat-kezelő rendszer. Csak egy böngésző szükséges használatához. Inspiráló adminisztrációs felületeivel gyorsan átformálhatja portáljait.”
Webra 3.0 támogatja a web szolgáltatások (pl. SOAP) kapcsolódását, az XML kommunikációt. Maga a portál motor is XML alapú, így egyszerű transzformációkkal képes XML kommunikációra más rendszerekkel. A biztonsági és jogosultsági alrendszer mindig gondoskodik a hozzáférés ellenőrzéséről és a támadások kivédéséről.
A megjelenítő gondoskodik a többnyelvűség kezeléséről és a helyes kimeneti formátum előállításáról attól függően, hogy milyen eszközzel éri el a felhasználó rendszerünket (pl. notebook, PDA, mobiltelefon, tabletPC, stb.)

Tag cloud -Címkefelhő
Az egyik leggyakrabban használt Webra modul a címkefelhő.
A címkefelhő egy olyan szavakból álló halmaz, mely az oldal tartalmát jellemzi leginkább. Az egyes, jellemző szavakat a felhasználók vagy az adminisztrátor rendeli a tartalmakhoz (cikk, kép, dokumentum) külön-külön. A címkefelhő megjeleníti a leggyakrabban előforduló címkéket és gyakoriság szerint betűmérettel, stílussal elkülöníti az ezen a halmazon belül is többször előfordulókat a többiektől. Az adott tartalomhoz rendelt néhány címke listázható, amikor a tartalmat megjelenítjük. A címkefelhőt érdemes a központi navigációs oldalakon alkalmazni alternatív bejárási utat kínálva ezzel a felhasználónak. Keresőoptimalizálási szempontból is előnyös. A modul konfigurálható a megjelenített címkék száma és az elkülönített gyakorisági csoportok száma szerint.
A Wikipédia szerint először a flicker használói alkalmazták Steve Butterfield alapító ötlete nyomán.
Bár a Kultúra.hu oldalon nincs ilyen, én használnám, alkalmaznám a modult, szerintem hasznos és egyszerű a használata.

Eseménynaptár
Esemény felvitele: cím, helyszín, időpont megadása. Összekapcsolható a portál bármelyik cikkével. Naptár megjelenítés a honlapon, időpont választás és események listázása, Ismétlődő esemény felvitele (napi, heti, havi, stb.) is lehetséges.
Ez sem található meg az általam vizsgált honlapon. Szerintem azonban igen hasznos lehetne alkalmazása, ugyanis összegyűjthetné egy naptárba az esedékes programokat, különböző színekkel jelölve a különféle művészeti ágakat. Ezek segíthetné a programokat válogatókat, hogy ne kelljen újra és újra vissza menni ahhoz a cikkhez, amiben megtalálja az információt. És ha több program érdekli, a naptár segít eligazodni, hogy hogy szervezze össze a kiválasztott eseményeket.

Google Maps
Ami szerintem még hasznos lenne a honlapra, az egy Google Maps alkalmazás.
Az alkalmazást a Google fejlesztette. Ingyenesen használható térképszolgáltatás. Az egész Földet lefedik a műholdfelvételek, melyek egyre pontosabb képet adnak egy-egy területről. A szabadon mozgatható és nagyítható térkép segítségével akár utcákat, főbb épületeket is meg tudunk nézni, de ez a kisebb települések esetében még nem mindenhol működik.
Lehetőség van útvonal tervezésre is, így én el tudom képzelni a szolgáltatás beépítését a Kultúra.hu oldalára, ezzel segítve a könnyebb elérését a programok megközelítésének, anélkül, hogy külön oldalt kellene behoznunk, és térképet keresnünk az uticél megtalálásához.

Blog
És amit szinte az összes tézis elemzése alapján hiányoltam, az egy olyan felület, legyen akár blog vagy fórum, ahol a felhasználók megoszthatják élményeiket, ajánlhatják egymásnak az általuk már meglátogatott kiállítást, véleményt kérhetnek és olvashatnak, megbeszélhetik a bennük kiváltott élményt, ezzel egy kis közösséget létrehozva a honlapból kiindulva, szintén anélkül, hogy egy másik webes felületre kéne ellátogatniuk és belépniük.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése