A tézisek során két tartalomszolgáltatót mutattam be, melyeket most megpróbálok úgy áttekinteni, hogy a szempontoknak megfelelően -amelyik szolgáltatónál lehet- a legoptimálisabb elemeket kiragadva komplex képet kapjak az ideális tartalomszolgáltatásról.
I.
Mindkét oldal esetében a kontextus igénye megvalósul. A PTE könyvtár honlapja esetében sem pontszerű információkat találunk, hanem ténylegesen az adott információk összekapcsolódnak, van közöttük összefüggés. A virtuális információból valós információ alakulhat ki, ha a felhasználónak szüksége van az adott folyóiratra vagy könyvre például. A Kép a falon tartalomszolgáltató esetében pedig egy létező és jól működő szövegkörnyezetben találhatjuk magunkat, ahol számtalan széleskörű információ kapcsolja össze a tájékoztatásra éhes felhasználót. Itt inspirációt kaphat, elindulhat a saját önmegvalósítás felé. Igazi közösségi tér, ahol létező kontextussal találkozhatunk.
2. Igény az információk hitelesítésére
A könyvtár honlapja által nyújtott információk 100 %- ban hitelesek és megbízhatók, hiszen egy valós intézmény a Pécsi Tudományegyetem áll mögötte. A tématerületen betöltött szerepe megkérdőjelezhetetlen. A Kép a falon tartalomszolgáltató egyfajta közösségi kezdeményezés, portálként működő információszolgáltatás. Hitelességét a közösen végzett tartalomépítés és a tájékoztatás értékítéletét a közeg által végzett munka adja.
3. Igény a perspektívára
A képzőművészeti tartalomszolgáltatók között egyedülinek tekinthető a Kép a falon portál abból a szempontból, hogy a közösségi aktivitásokra épít, a felhasználó közreműködése nélkülözhetetlen. Az oldalon szabadon érvényesíthetők az egyéni alkotások, mely mindenképp motiváló tényező. Úgy vélem a kezdeményezés nem felesleges munka, a felhalmozott információk ilyen összetetten nem jelennek meg sehol és a közös felhalmozás segíti, hogy az oldal folyamatosan fejlődjön.
4. A komplexitással szemben támasztott igények
A portál számtalan felhasználói attitűdöt kiszolgál, úgy mint például a jelenlét kényszer, az állandóság utáni vágy, az önkifejezés igénye. Különböző adatbázis alkalmazások biztosítják a komplexitást. Mindezek eredménye egy egyedi, sokrétű és értékes tartalomszolgáltatás.
II.
A komplex tájékoztatási rendszerek legfontosabb funkciói közül a Kép a falon tartalomszolgáltató esetében a használói attitűdöket figyelembe veszik és több tájékoztatási feladat is megvalósul.
- folyamatosan épülő tudásbázis= Tudástár- on keresztül, ugyanakkor a fórumokon és a képek véleményezésén keresztül adott tanácsok és tapasztalatok által is hasznos tudást kaphatunk.
- személyes tér biztosítása (Saját profillap, kedvencek, fotógaléria)
A portál aktivizál, kapcsolatos teremt valós és virtuális létünk között. Arra késztet, hogy új és új alkotásokat teremtsünk és közzétegyük azokat.
III.
1. A komplexitást és kontextust szervező erők
A portál által generált komplexitást elősegítő erők a felhasználói aktivitások mentén: megmutatás, önigazolás, visszaigazolás, reakcióra késztetés, megosztás, jelenlét, lenyomat, kulturális szerepvállalás.
A honlapon közvetlenül jelen van, él a közösség, mely szervezi és épít a közös adatforrásokat. A közösségi aktivitás meghatározó.
2. Mi marad nekünk, ha nyitottak vagyunk?
Amellett, hogy a szolgáltatás egyedi tudásra, alkotói tevékenységre épít, hasznos és aktív. Elmondható, hogy értékes és értékálló tartalommal van dolgunk.
Összegzés: a két bemutatott honlap közül a PTE EK nem igazán tartalmaz web 2.0- s elemeket, nincs jelen a közösségszervező erő. DE, folyamatban van egy új portálként működő honlap kidolgozása. A Kép a falon oldal teljesíti a felhasználók valamennyi igényét a közösségi aktivitás, a WEB 2.0- ás szolgáltatások, interaktivitás terén. Igazi közösséget kovácsol a virtuális térben, úgy vélem, hatékonyabban, mint amennyire a valós életben eme tématerületen lehetséges lenne. Mindemellett egyedi, értéket képviselő és adó, komplex és folyamatosan fejlődő tartalomszolgáltatásról beszélhetünk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése