2010. május 16., vasárnap

Petőfi Irodalmi Múzeum - Tézis 7

A Petőfi Irodalmi Múzeum honlapja nem nyílt forráskódú CMS, egyedi fejlesztésű tartalomkezelő rendszer, mely - mintegy montázsként - önálló honlapokkal is rendelkezik.
Az önálló honlapok közül kiemelném a Pimmédiát ahol az egyes írók, költők saját műveiket tolmácsolják, így meghallgathatjuk azokat a szerzők eredeti hangján.
A tartalmak a Real One Player illetve a Windows Media Player segítségével jeleníthetők meg.
A Microsoft által fejlesztett komplex tartalomkezelő, a – Windows Media Player, mely a Windows operációs rendszer elterjedtségének köszönhetően is gyakran használt telepíthető alkalmazás.
Digitális médiaanyagok tárolására és lejátszására alkalmas programrendszer. A zeneszámok, a videofelvételek, a képek és a számítógéppel rögzített tévéműsorok eléréséhez alkalmazható. Funkciói: lejátszás, megjelenítés, szervezés, másolás hordozható készülékre – mindezek kiegészítő modulokkal még tovább bővíthetők.
Sajnos, csak a felvételek lejátszásának lehetőségére találtam rá. Sajnálom, hogy nem lehet saját archívumot készíteni, összegyűjteni a bennünket megragadó egy-egy verset, műrészletet, idézetet - és megosztani ezt másokkal.
Nincs így mód arra sem, hogy az internet eszközrendszerét könnyebben használó fiatalok közül néhányan egy-egy vers letöltésére vállalkozzanak, és a zene mellett ez a műfaj is helyet kapjon e korosztály lejátszóin.

A böngészők, illetve a testreszabható alkalmazások lehetőségei az igényeknek megfelelően bővíthetők a plug-in – kiegészítő - programokkal.
Plugin, vagy beépülő modul: „egy adott szoftverbe vagy hardverbe opcionálisan beépíthető, annak képességeit bővítő vagy módosító kiegészítő modul.”
Forrás: http://www.mimi.hu/informatika/plugin.html [Elektronikus dokumentum] A letöltés ideje: 2010. 05. 09.

Web2-es szolgáltatás – hírforrás RSS
A honlap jelenleg tartalmaz rss csatornákat.
http://www.pim.hu/rss.ivy
Ezek segítségével a böngésző RSS olvasó programja rendszeres időközönként le tudja tölteni az előfizető számítógépére az adott csatornában megjelenő legfrissebb híreket (pl. a PIM aktuális kiállításairól, rendezvényeiről, új kiadványairól). Erről értesítést is küld, így azonnal értesülhet a téma iránt érdeklődő az újdonságokról anélkül, hogy ehhez gyakran fel kellene keresnie az oldalt.

Naptár
A Google Naptár http://desktop.google.com/plugins/i/gdcalendar.html?hl=hu
ingyenes, a Gmaillel összekapcsolt online naptárszolgáltatás. Elsősorban személyes használatra készült, de közösségépítő szolgáltatásai vannak. Meg lehet osztani naptárbejegyzéseket másokkal, illetve egyes bejegyzésekhez véleményt is fűzhetnek, amennyiben ezt engedélyezzük.
A múzeum honlapján is található kalendárium. Nagyon praktikus, hiszen az oldalakon barangolva ha rápillantunk, azonnal látjuk milyen események várhatók az intézmény falain belül. Így lesz lehetőségünk az érdeklődésünknek megfelelő rendezvényekről tájékozódni, azokat személyesen látogatni. Egy olyan honlapon, ahol kulturális eseményeket népszerűsítenek fontos szempont, hogy az érdeklődők ne csak virtuálisan jelenjenek meg, hanem az intézmény küszöbét a valóságban is átlépjék.

Fórum
A fórum egy olyan webes szolgáltatás, mely lehetőséget teremt „nem valós idejű társalgásra, hosszútávú, maradandó, olykor magán légkörű eszmecserére és üzenetküldésre.”
Forrás: http://forum.lap.hu/ [Elektronikus dokumentum.] A letöltés ideje: 2010. 05. 09.
Azért lenne fontos a fórum ezen a honlapon, hogy az egyes művekre adott egyéni reakciók, érzések, kérdések megfogalmazódjanak. Lehetőség legyen ezek megbeszélésére, véleménycserére. A Pimmédiában nem láttam, hogy hozzászólnának az oldal tartalmához. http://www.pimmedia.hu/object.FB01C555-9061-4F1A-A2FA-3FA4F47A4392.ivy Ennek lehet az az oka, hogy több lépésben lehet eljutni az önálló honlapoknál a fórumhoz, s esetleg az intézmény tekintélye is korlátozhatja a látogatók aktivitását. Feltételezhető az is, hogy nem ismerik szélesebb körben a PIM-nek ezt az önálló honlapját.

Látogatószámláló
Google Analytics http://www.google.com/support/analytics/ gyakran használt statisztikai követőrendszer. Célja az adott weboldal látogatottságának követése és elemzése. A programmal kimutatható többek között: átlagosan mennyi időt töltöttek a honlap egy oldalán, vagy aloldalán, vagyis a látogatók mennyi ideig vannak jelen az adott helyen.
Grafikonnal ábrázolja nemcsak a felhasználók számát, hanem azt is „honnan jöttek” ezek a látogatók (keresők felől, linkelő oldalakról). A részletes elemzésben az is látható, a keresőből melyik kulcsszóra érkezett a honlapra a használó.
A választott honlap szempontjából azért tartom fontosnak, mert így képet kaphatunk mely alkotó munkássága vagy műve, esetleg mely irodalmi korszak kerül az érdeklődés középpontjába. Emellett a látogatottság növelésére, a tartalom megismertetésére is alkalmas eszköz lehet.
Fontos továbbá, hogy a kereséskor megfogalmazott kérdésre a honlap tartalma az éppen használt kereső találati halmazában minél előbbre kerüljön – így nőhet az ismertsége, a gyakran visszatérő elégedett használók által pedig a népszerűsége.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése