2010. május 2., vasárnap

Tézis_8 Múlt-kor

A komplexitás
Az információ egyik meghatározása: jel egy adott jelrendszerben. Minden információ egy meghatározott jelrendszerben vagy kontextusban nyeri el értelmét. Vagy: az
információ a számunkra új ismereteket hordozó jelek tartalmi jelentése.
Egy ilyen informatív oldal esetében mint a Múlt-kor az új ismeretek száma végtelen lehet. A kontextus, amibe belehelyezzük értelmet ad ennek. A történelem nem egy egzakt tudomány, fontos, hogy egy fogalom használatánál mindenki ugyanarra gondoljon. A pontosítás, a keretek meghatározása, a rendszer szükséges. A kontextus akár abból is adódhat, ha az információt megfelelően csoportosítjuk, rendezzük, rovatokba szedjük. De a pontosítás, értelmezés a könyvtári hagyományoknak megfelelően is történhet, értelmezőkkel, utalókkal. (Például egy Mátyás király uralkodásáról szóló cikknél mindenképpen jeleznünk kell, hogy I. Mátyásra (1443-1490) vagy II. Mátyásra (1557-1619) gondoltunk, és akkor még csak a magyar királyokat vettük számításba.)

Hitelességet jelen esetben az által láthatjuk biztosítottnak, ha elfogadjuk az oldal szerkesztőit megbízható forrásnak. Mivel nevük az impresszumban szerepel, eldönthetjük, hogy mértékadó személyeknek tekintjük-e őket vagy sem. Ha jobban elmerülünk esetleg a munkásságukban megnézhetjük, hogy felfogásuk mennyiben tér el a kánontól, vagy tagjai-e elismert szervezeteknek (pl. a Magyar Tudományos Akadémia) vagy tanítanak-e egyetemeken stb.

Egy ilyen portál sosem törekedhet a teljességre, csak a tájékoztatásra, a gyűjtésre. A meglévő adatok rendezésére és a visszakereshetőségre. Mindig felmerülnek aktualitások, új felfedezések, az erről való tájékoztatást fontosabbnak ítélem mint a teljességre törekvést.

A portál a szerkesztők töltik fel anyagokkal, külső felhasználó nem építheti csak olvashatja. A lekérdezésre van lehetőség, de rálátás az irányításra nincs. A személyes tér kialakítására nem adottak a feltételek, de az oldal profilja ezt nem indokolja. Az együttlétet a bejegyzésekben kialakuló párbeszédekben valósíthatják meg a felhasználók.

Az identitás és az otthonosságot a forrásválogatás esetében az RSS feedek kiválasztása jelenti a Múlt-koron. Az archívomban mindenki kedvére válogathat az őt érdeklő témák között. Megfigyelhető ebben az esetben is az, hogy a felhasználó a bejegyzéseivel profilt szolgáltat magáról, egy korábbi bejegyzésben már említettem például a szélsőséges politikai nézeteket vallók megnyilvánulásait. A legmarkánsabb a bejegyzésekben a hozzáadó, tudásmegosztó attitűd ahogy már erről esett szó.

A portál szolgáltatásait és lehetőségeit továbbgondolva kialakítható lenne egy tér, ahol a felhasználók egyedisége jobban érvényesülhetne, ahol bárki közzétehetné egy-egy témáról saját anyagait, képeket, hangfelvételeket stb. A megosztott érték kiaknázását az oktatásban való aktívabb alkalmazásban látom, hiszen az itt megtalálható tudásanyagra könnyen felépíthető lenne egy-egy rendhagyó történelem óra vagy szakkör, de érettségi vizsga részét képző forrásfeldolgozás gyakoroltatása talán a legkézenfekvőbb lehetőség.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése