2010. május 2., vasárnap

Teljesítménytúrázók Társasága - tézis 7

Fórum, blog

A Teljesítmény túrázók társaságának honlapján hozzászólások, túrabeszámolók megosztására van lehetőség fórumok formájában. Három fórum használatát, elérhetőségét biztosítja tartalomszolgáltató a felhasználók számára. Ezek a következők: túrabeszámolók, OKT, AK, DDK. A honlap megújulása következtében jelentős fórumok, topicok-pl. Kerékpáros topic 2.0, vagy a Gyertek velünk túrázni! című fórum- csak az Archívumból, a régi honlapról, a Kapcsolatok link alatt érhetők el. Remélni lehet, hogy a teljes fejlesztés után ezek azok az „aktivitások” közvetlenül elérhetők majd. „Klasszikus” blogolásra azonban ezen az oldalon nincs lehetőség. A Wordpress egy ingyenes és szabadon felhasználható, valójában egy modern publikációsplatform, amely az esztétikát és a használhatóságot tartja szem előtt. PHP és MySQl alapokra épített. Gyors és könnyű telepíteni, nagyfokú testreszabhatóságot biztosít. http://www.word-press.hu/ -n minden információ megtalálható. Úgy vélem nagy hiányossága a honlapnak a blogolási „funkció” hiánya. Hiszen a hozzászólások nagymértékben hozzájárulnának a felhasználói közösségi attitűd erősödéséhez, és nem utolsósorban a véleménymegosztáshoz, tapasztalatcseréhez.

RSS

A Teljesítménytúrázók társaságának honlapján RSS sem található. A tartalomszolgáltató jellegénél fogva az RSS hiánya nem tekinthető olyan jelentőségűnek, mint pl. a blog nemléte.
Az RSS az angol Really Simple Syndication, azaz az Igazán Egyszerű Hírszolgáltatás rövidítése. A dokumentum, amely ilyen kiterjesztéssel rendelkezik, tulajdonképpen egy szimpla XML fájl, amellyel főcímeket és az azokhoz tartozó egyéb HTML tartalmakat jeleníthetünk meg. Magát a formátumot a UserLand hozta létre még 1997-ben, a Netscape pedig átvette és a Netcenter hírcsatornáinál kezdte használni. Az RSS website-ok közti információ-megosztásra kiválóan alkalmas, magyarul egy ritkábban frissülő website elhelyezheti más, pl. 5-10 percenként frissülő híroldalak főcímeit saját weblapján. Az RSS egy jelentős terhet vesz le a webfejlesztők válláról, hiszen így nem kell egész nap figyelniük, hogy egy híroldalon jelenik-e meg új tartalom.
http://www.rsslap.hu/

Wiki

Wiki sem található az oldalon.
Pedig, az olvasók rendkívül egyszerűen vehetnének részt az oldalakon található tartalom közvetlen szerkesztésében, vagy közvetetten, meta-információk hozzáadásával. A Wikipédia csak egy példa a sok Wiki közül, ami meggyőzően demonstrálja, hogy milyen értékek létrehozására képes egy internetes közösség. A címkézésre pedig olyan oldalak szolgálnak jó példával, mint a [Technorati]?, a Flickr vagy a del.icio.us. Ezeken az oldalakon az egyes tartalmi elemekhez (képek, linkek, stb.) a felhasználók címkéket, úgynevezett tag-okat rendelnek, ezzel egy mádodlagos információs réteget pakolnak az oldalon található elsődleges informácóra. Az újonnan létrehozott információs réteg, illetve e két réteg interakciója számos új lehetőség tárházát nyitva meg. Erre a legegyszerűbb példa, amikor a del.icio.us-on egy témakörrel kapcsolatban fedezünk fel oldalakat, elsősorban a sokak által felvett linkeket meglátogatva.

Kép- és videomegosztás

A teljesítménytúrákon átélt, és szerzett élmények megosztására sincs lehetőség a vizsgált tartalomszolgáltatónál. Véleményem szerint ez nagy hiányosság. Hiszen hol, ha nem egy túrázásra, a hazai és külföldi természeti értékekre figyelmet felhívó honlapon lenne létjogosultsága ezeknek a funkcióknak. Vélhetően ez a „jelenség” a fentiekben is említett átállási, illetve megújhodási folyamatnak köszönhető. A régi weboldalon volt erre lehetőség. Az Archívum menü pontból a felhasználók által tavaly, s azt megelőzően időszakban feltöltött fotók jelenleg is megtekinthetők. Remélni lehet tehát, hogy a teljes fejlesztés ezek
a szolgáltatások újra elérhetők majd.
Ezt az igényt kielégítő a számtalan képfeltöltő, webes fotógaléria, valamint az online képszerkesztő található a „piacon”világa. Képmegosztó tárhelyek pl. flickr, Picasa vagy a Zooomr, pixer.us, snipshot., indafotó stb.
Pl. az indafotonál több mint 400 fotó is feltölthető, havonta (250 MB). A felhasználók nyomon követhetik feltöltött képeik aktivitását, (a történésekről email-értesítést is kérhetnek). Azt is meg lehet nézni, hogy melyik felhasználók jelölték kedvencnek egy adott képemet. Az alkalmazás használóinak lehetőségük van arra, hogy moderálják a képeikhez írt kommenteket, illetve, hogy itteni adatlapjukhoz egyéb alapinformációkat kössenek, pl. blogja címe. (Forrás: http://miert.indafoto.hu/)

Videomegosztók
Youtube: legnépszerűbb videómegosztó portál emberek milliói számára. Rengetgen nézhetnek meg különféle videókat, akár oktatási, szórakozási szándékkal is. Ha valaki regisztrál lehetősége van megosztani saját videóit és fórumozás révén hozzászólásokat, javaslatokat kritikákat oszthat meg. htttp://www.youtube.com 2005-ben alapították. A segítség gombbal bárki kérdést kaphat válaszaira. Közösségi irányelvek is megvannak fogalmazva, mely segítségére lehet az illetőnek. Mindig meg lehet nézni a napi legnépszerűbb videókat. lehet különböző kategóriák között kereséseket végezni és a számunkra aktuális videókat megnézni.
Az IndaVideo.hu egy magyar nyelvű videómegosztó szolgáltatás. Videó nézegetés, kommentálás, feltöltés, megosztás. A szolgáltatást a Blogter indította még 2006 nyarán VideoBomb néven, később egy köztes IndaVideoBomb név alatt futott, de mostanra már az Index portfóliójába tartozik. Ezen a YouTube-hoz hasonló portálon videók úgynevezett "csatornák"-ba szervezve vagy cimkék által tallózhatóak. Főbb csatornák: főcsatorna, autós csatorna, erotika csatorna, index csatorna, pályázat csatorna. A videók letöltése a portál elvei szerint nem támogatott. A videók feltöltéséhez szükséges a gépen javascript futtatása/ engedélyezése, illetve max. 150 MB-ig engedélyezett.
(Forrás: http://iwiwgh.blogter.hu/313097/indavideo.hu)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése