2010. május 16., vasárnap

Tézis 8. Munkácsy Mihály Múzeum

I.

1. A kontextus igénye

Az elmúlt félévben a Munkácsy Mihály Múzeum honlapját vizsgáltam. Megállapításom szerint itt érvényesül a hálózatiság térélménye. Az oldalt folyamatosan frissítik, sokkal több információ jelenik meg rajta, lehetőség van a vendégkönyv funkciót használva saját véleményt megfogalmazni nemcsak a múzeum kiállításaival, hanem általában Munkácsyval és a képzőművészettel kapcsolatban, de a helytörténeti gyűjteményekről is olvashatunk itt. Sajnos, a visszakereshetőség itt sem zökkenőmentes.
Mivel a békéscsabai múzeumhoz több társintézmény kapcsolódik (pl. még Erdélyből is), a honlapon található linkek segítségével bebarangolhatjuk ezeket az oldalakat is, így a munkacsy.hu-n megszerzett információk újabbakkal egészülnek ki, melyek már nem a festőzseniről szólnak, hanem a térség más látnivalóiról, érdekességeiről. Talán ez az amit mindenképpen elvárunk a webtől, még ha továbbfejlesztésre itt is lenne lehetőség.


2. Igény az információk hitelesítésére

Ez az oldal egy múzeumé, melynek történetéről, gyűjteményéről kapunk hasznos információkat. Mivel ismerjük a honlap tulajdonosát (Munkácsy Múzeum), joggal várjuk el, hogy az ott közölt információk hitelesek legyenek. Ezt támasztja alá, hogy a Munkácsy-anyaghoz kapcsolódóan megtaláljuk azoknak a művészettörténészeknek a nevét, akik az adatokat ellenőrizték és közlik, ezáltal biztosítva az oldal látogatóit a tartalom hitelességéről.


3. Igény a perspektívára

Az oldalról elmondható, hogy nem biztosít lehetőséget a közösségi aktivitásra, a tartalmat azok közreműködése nélkül szolgáltatja, pedig igény a felhasználók részéről lenne rá. Véleményem szerint lehetőséget kellene adni a felhasználóknak arra, hogy az adott oldal szerkesztéséhez általuk ismert és fontosnak tartott információkat, képeket stb. eljuttathassanak a weblap üzemeltetőjéhez és ők ellenőrzés után ezt közkinccsé tehetnék.


4. A komplexitással szemben támasztott igények

Az oldal bizonyos tekintetben unikális adatok, információk tárháza, hiszen a múzeum gyűjteményében található Magyarországon a legtöbb Munkácsy-relikvia, melyekből sokat megtekinthetünk a múzeum honlapján elhelyezett fotókon, ezeket ismertetőkkel is ellátták. Ebből adódóan a komplexitást is máshogyan kell értelmezni. Ami Munkácsyval és munkásságával kapcsolatos, arról itt pontos tájékoztatást kapunk. Mivel más honlapokhoz is tudunk kapcsolódni a munkacsy.hu-ról a komplexitás véleményem szerint itt megvalósul.

II.

A legfontosabb funkciók

1. A tudásbázis közös, interaktív építésére az általam vizsgált honlap nem ad lehetőséget.
2. Hozzáférés a gyűjtési, feldolgozási fázisokhoz: az első pontban írtak miatt ez szóba sem jöhet.
3. A működő, létrehozott tudásbázis hatékony lekérdezhetősége: nincs keresőfunkció a honlaponm, csak a menüpontokra kattintva találjuk meg a különböző információkat.
4. Rálátás az irányító munkára, kollegialitás: sajnos, ez is hiányzik.
5. Rálátást segítő eszközök a feldolgozott területre: nem találkoztam ilyennel.
6. A projekt célterületével biztosított élő kapcsolat: a vizsgált honlapnál nem biztosítanak élő kapcsolatot.
7. A személyes munka megbecsülése: mivel nincs lehetőség személyes munkára, ezért megbecsülésről sem beszélhetünk.
8. A személyes tér biztosítása: az előző pontban leírtak miatt ez sem valósul meg.
9. Közösségi tér a projekttől független, kötetlen kommunikálásra: a munkacsy.hu-n a vendégkönyvbe írt bejegyzések biztosítanak bizonyos szintű kommunikációt a felhasználók között.
10. Közösségi időélmény, a munka és együttlét archiváltsága: nem valósul meg.
11. A beépülő munka kompatibilitása más, hasonló rendszerekkel, átlépési lehetőség, metaprojektek részeként: a felhasználók oldaláról nézve nincs lehetőség beleszólni a honlap tartalmának alakításába. A múzeum honlapja esetében beszélhetünk átjárhatóságról más honlapokra, de ezek kialakítása független a felhasználók igényeitől.
Ezek alapján levonhatjuk azt a következtetést, hogy az általam vizsgált honlap valójában nem felel meg a közösségi webbel szemben támasztott alapvető követelményeknek.

III.


1. Valós tér

Az általam vizsgált honlap tájékoztatási, népszerűsítési céllal jött létre. A munkacsy.hu egy vidéki múzeum különleges gyűjteményéről ad információt írásban és képen egyaránt. Elmondható, hogy a honlap legfontosabb funkciójának megfelel. A valós tér is megvan, ebben az esetben ez a múzeum. Ezek hiányában értelmetlen lenne a honlapot működtetni (talán a múzeumi honlap bizonyos részei még valós közeg nélkül is hasznosak lennének).


2. Egyedi élményre, tudásra épülő szolgáltatás

Ez hiányzik a honlapról. Pedig azok számára, akik böngészés közben találnak rá az általam vizsgált weboldalra, célszerű lenne biztosítani a lehetőséget, hogy a számukra fontos dolgokat egy olyan helyen gyűjthessék össze, ahol más nem fér hozzá, de ők a saját gyűjtéseiket bármikor használhassák.


3. Megosztott értékek

Mint már korábban is írtam, az oldalak látogatói saját gyűjtéseiket, információikat a honlapon nem adhatják közre (ez valamennyire érthető egy komoly intézményi honlap esetén), pedig megfelelő kontroll biztosításával ezt is lehetővé kellene tenni, a vendégkönyv erre nem alkalmas.


3. Statisztikai hitelesség

A honlap nem biztosít semmilyen kommunikációs lehetőséget a felhasználók számára, nem készülnek statisztikák (csak az oldalra látogatók számát mérik), ezért hiteles statisztikát nem lehet készíteni semmilyen témában.


4. Jól felépített szolgáltatás

Ezzel kapcsolatban el kell mondani, hogy az általam vizsgált honlapra nem jellemző, hogy szolgáltatásai jól felépítettek lennének. Vannak sokkal jobb honlapok, sokkal jobban felépített szolgáltatásrendszerrel. Célszerű lenne néhányat példaként megnézni és azok mintájára átalakítani, kiegészíteni a meglévő alapszolgáltatást.


Összegzés

A honlap fontos szerepet játszik a tájékoztatásban, a múzeum népszerűsítésében. A weboldalt elsősorban ebből a célból készítették. A munkacsy.hu-ról tovább tudunk lépni más intézmények honlapjára, ezzel biztosítva az átjárhatóságot. A felhasználók nem építhetik a honlapot, nem jöhetnek létre egymással kommunikáló csoportok, közösségek, csupán passzív, szemlélődő szerep jut a látogatóknak. A munkacsy. hu különlegességéről már korábban írtam. Magyarország legnagyobb Munkácsy gyűjteménye mellett azonban nem elhanyagolható helytörténeti, néprajzi gyűjteménye sem. Ezt szintén fontos megmutatni az oldal látogatóinak.

A továbbiakban fontosnak tartanám néhány web 2.0-s szolgáltatás indítását a honlapokon (ezekről részletesebben a 7. tézisben írtam).

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése