2010. május 4., kedd

Tézis 6. Munkácsy Mihály Múzeum

Privátszféra és magány

A múzeum honlapja rengeteg információt ad elsősorban azoknak akik a képzőművészetek, és azon belül Munkácsy Mihály munkássága iránt érdeklődnek. Mivel a MMM a Békés megyei múzeumokat is összefogja, a honlap látogatóközönségének köre ehhez mérten bővül. A látogatók privátszférájukat maximálisan megőrizhetik, mivel nincs fórumozási lehetőség, emiatt fórumélet sem folyik és saját anyagok feltöltésére sincs lehetőség. Ezek hiányában nem működik valódi közösségszervező erő sem. A felhasználókról nincs konkrét információ, de a vendégkönyvi bejegyzések alapján valószínűsíthető, hogy főképpen a Munkácsy rajongók látogatják rendszeresen, illetve akik információt szeretnének kapni valamelyik Békés megyei múzeum szolgáltatásairól.
Jó vagy rossz magányt igazából nem lehet elkülöníteni, mivel véleménycserére, véleménynyilvánításra nem ad lehetőséget a honlap. Azt azonban meg lehet állapítani, hogy az oldalt megtekintő felhasználók sok-sok információval lesznek gazdagabbak a monitor előtt együl üldögélve, de egymással semmilyen kapcsolatot nem tudnak kialakítani (rossz magány). A vendégkönyv eléggé semmitmondó bejegyzései (főleg a Munkácsyról szóló életrajzi regényről) viszont arra utalnak, hogy a hasonló érdeklődésűek mégis próbálnak valamilyen módon egymással kapcsolatba kerülni (jó magány).

Birtoklásvágy, felhalmozás


A birtoklásvágy és a felhalmozás nem jellemzi ezt az oldalt. A honlapon található információk a múzeum anyagából merítenek, a muzeológusok, művészettörténészek kutatási eredményei olvashatóak rajta. Ezek a tartalmak hitelesek, a látogató biztos lehet benne, hogy a leírtak megfelelnek a valóságnak. Felhalmozásnak (pozitív értelemben) tekinthetjük, hogy a honlap rengeteg képanyagot tartalmaz Munkácsy műveiről, használati tárgyairól, életének különböző helyszíneiről, temetéséről stb. Valószínűleg ezt folyamatosan bővítik, ezáltal egyre több relikvia képe és a rá vonatkozó adat kerül fel a honlapra, melyet bárki megnézhet, lementhet, de fizikai valójában nem birtokolhatjuk ezeket.

Képességek fenntartása, fejlesztése


A honlap nem igényli a folyamatos felhasználói jelenlétet, mivel a frissítések általában olyan új híreket tartalmaznak, amelyek időben felkerülnek az oldalra, így van elég idő azok elolvasására. A múzeum anyagáról pedig folyamatosan tájékozódhatunk, hiszen azok nem változnak, folyamatosan hozzáférhetőek, maximum egy-egy új tárggyal bővül a gyűjtemény.


Hozzáadás - teremtő aktivitás


Jelenleg a vendégkönyvi bejegyzéseken kívül az oldal látogatói nem tudnak semmilyen módon bekapcsolódni az oldal alakításába, továbbfejlesztésébe, de azt gondolom, hogy ebben az esetben nem is lenne szerencsés, hiszen azzal az oldalon található információk hitelessége kérdésessé válna (fontos, hogy szakemberek alakítsák a tartalmat). Természetesen lehetőséget kaphatnának a felhasználók és a téma iránt érdeklődők arra, hogy egy külön részben megjeleníthetnék saját gyűjtésüket, viszont jelezni kellene, hogy ezek nem ellenőrzött információk vagy a múzeum munkatársai előzetesen leellenőriznék a feltölteni kívánt anyagot és csak az általuk jóváhagyott tartalmak kerülnének fel. Pl.: Már említettem, hogy nincs virtuális séta a honlapon (pedig milyen jó lenne!), de az egyik videómegosztón találtam egyet. Amennyiben a múzeum úgy ítéli meg, hogy megfelelő, fel lehetne venni a kapcsolatot a készítőjével, aki biztos beleegyezne abba, hogy akár kicsit módosítva, kijavítva, kipótolva felkerüljön a honlapra.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése