2010. május 17., hétfő

Tézis 7. Könyvkolónia

A könyvkolónia oldala rendkívül sokrétű, több web 2.0-ás szolgáltatást nyújt, így tulajdonképpen leginkább csak kiegészíteni tudom, illetve ajánlást tenni más szolgáltatás használatára. Az oldal maga egy blog, melyet a Litera.hu hozott létre. Külalakjáról is lerí, hogy nem egy "átlagos" weboldal, nincs hagyományos index főoldal és menüpontok, hanem a felépítése is a blogokéra jellemző.
Természetesen ettől függetlenül jól látható menüsort és menüpontokat alakítottak ki, az oldal átlátható, bár az én ízlésemnek túl egyszerű. Mivel folyamatosan nő a látogatottsága, és sok a regisztrált felhasználó, személy szerint fejleszteném egy kicsit, pl. a színsémák, betűméretek módosításával, hogy látványosabb, hívogatóbb legyen.
A web 2.0-ás szolgáltatásai között van blog, fórum, RSS, a főoldalon keresőmodul, valamint megtalálhatóak a facebookon és a twitteren is.
Amin változtatnék a külsőn kívül, az a blog. Úgy gondolom, mivel maga a weboldal blogként jött létre, illene a könyvkolónia blogját megkülönböztetni, egy különálló oldalban megnyílva nyújtani a szolgáltatást, hogy egyértelműen elkülönüljön a többi részétől. Emellett lehetne kapcsolni egy wiki-t, melyben minden érdekes információt közzétehetnek a szerkesztők és a felhasználók, megmagyarázzák a bonyolult kifejetéseket, vagy épp részletesen bemutathatnak egy-egy szerzőt. Galéria használata is ésszerű lenne, mivel több képet csatolnak a fórumba, blogba, melyekből már több albumot is létre lehetne hozni. A felhasználók érdekeit szolgálná az is, ha lehetővé tennék a valósidejű beszélgetést, chat segítségével, amire valószínűleg nagy igény lenne a blog és fórum mellett is. Végül kiegészíteném egy e-kereskedelmet bonyolító alkalmazással, mely szintén a felhasználók közti csereberét segítené. Jelenleg is van egy cserebere menüpont, melyben azonban csak hirdetés feladására van lehetőség.

Blog - Simple PHP blog
Egyszerűen letölthető és telepíthető, nyílt forráskódú CMS alkalmazás. Bár a telepítésnél nincs magyar nyelv, kis angol nyelvtudás szükséges csak a használatához. A telepítés során azonban már be lehet állítani a magyart is, ekkor a blog menüpontjai és minden szöveg lefordítva jelenik meg. Felépítése rendkívül egyszerű, középen a bejegyzéseket láthatjuk a főoldalon, jobbra pedig a menüsor. Van keresőablak, több témát is színt lehet beállítani, metaelemeket megadni, kategóriákat, menüpontokat egyszerűen módosítani. A blogon különböző csoportok alakulhatnak, vagy akár a felhasználók egyéni blogjainak gyűjtőhelyévé is válhat. Elősegíti a társas érintkezést, a kommunikáció lehetőségét, a gondolatok megosztását. A Könyvkolónián e simple php blog előnye lenne, hogy egy, a weboldaltól különálló lapra jutnánk, melyet kinézete is megkülönböztet a honlaptól. A keresés ugyanúgy lehetséges, de egy mutatósabb, könnyen kezelhető felületen blogolhatnának egymással a felhasználók.
Egy példa a használatára:



Wiki - PM Wiki
Szintén egyszerűen letölthető és telepíthető, nyílt forráskódú CMS alkalmazás. Átlátható, bal oldali menüsor, középen a bejegyzésekkel. A kinézetén azonban minden változtatható, több téma van, és a színek mellett az elrendezés is, hogy a weboldalhoz jobban passzoljon. Segítségével össze lehetne gyűjteni a könyvkolónián található rengeteg információt, pl. az egész szerzők és könyvek menüpont itt kaphatna helyet. De ha ennyire nem is akarják megváltoztatni, az érdekességek ide kerülhetnek, szerzőkhöz köthető évfordulók, a szerzők könyveinek listája, az elektronikus kereskedelemmel kapcsolatos tapasztalatok. Egy tudástárat lehetne létrehozni abból az anyagból, mely jelenleg a fórumon és blogon szétszórva található meg.
Példa:



Galéria - PHP Graphy
Egy script, mely beépíthető a honlapba. Csak le kell tölteni, kicsomagolni, beépíteni a honlapba, és már használható is. A kinézet lehet puritán és színes is, alapvetően azonban elég vidám. A galéria tárhely is, így a képeket nem kell a számítógépen tárolnunk, hanem egyszerűen feltölthetők, majd törölhetők. Roppant egyszerű a használata, beállítható a magyar kezelői felület, és minden szín, háttér, betűk, albumok stb. A szerkesztők és felhasználók különböző, az olvasással kapcsolatos képeket tölthetnének fel, pl. külön albumokba a borítót, címoldalt, szerzők portréit. Szintén érdekesebb lenne a weboldal, és könnyebben áttekinthető.
Példa:



Chat - Mychat
Ingyenes web 2.0_ás alkalmazás, csak regisztrálni kell a http://mychat.teleoldal.hu/ oldalon, majd a chat kódot elhelyezni a honlapon. Roppant egyszerű a kinézete, de talán egy chathez ez a legjobb választás. Regisztráció nélkül csak a szobákba léphetünk be, privát beszélgetést nem kezdeményezhetünk. Beszélgetésnél csak az egyszerű háttér, és kis ablakban a chat-szoba látható. Használatával interaktívabbá válna a könyvkolónia, és lehetséges lenne a valós idejű beszélgetés. Egy-egy olvasókör talán szívesen összegyűlne egy megadott időpontban, hogy mindannyian online, egy időben beszélgethessenek kedvenc könyvükről. Így lehetővé válik a pillanatnyi, hirtelen gondolatok közzététele is, valamint valós idejű a reakció is, folyamatosan előrehaladva a párbeszédben. A bloggal szemben tehát hatalmas előnye az egyidejű beszélgetés, hogy egy téma boncolgatása nem egy hétig húzódik, és a válaszra nem kell órákat várni.

E-kereskedelem - OpenCart
Nyílt forráskódú CMS, használata a bloghoz és wikihez hasonlóan egyszerű. Viszont felülete látványos, több mneüpontot hozhatunk létre, keresési lehetőség, leginkább a Tesz Veszre hasonlít talán. Az eddig a Cserebere menüpontban közzétett hirdetések helyére tökéletes lenne. A felhasználók közzétehetik ajánlataikat, megunt könyveiket eladhatják, vagy jelképes összegér kitéve mással elcserélhetik. Az áruk kategóriákba sorolva találhatók, lehet licitet indítani, és a tetsző termékeket kosárba helyezni, majd felvenni a kapcsolatot a hirdetővel. Az online vásárlás kiépítésével nem csak a honlap fenntartói lépnének egy nagyot előre, maguk számára is kihasználva az előnyöket, de a felhasználók közötti könyv-cserét is elősegítenék. Szerintem nem lenne alkalmazásával annyi probléma, mint amennyi előny származna használatából.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése