2010. május 3., hétfő

Tézis 7. Munkácsy Mihály Múzeum

A Munkácsy Mihály Múzeum honlapja dinamikus honlap. Ez azt jelenti, hogy a programot egy szoftverfejlesztő és szolgáltató kft., a Dokufox készítette.A honlap frissítését egy alapfokú informatikai ismeretekkel rendelkező munkatárs is el tudja végezni. Ugyanakkor a dinamikus honlap lehetőséget ad arra, hogy a felhasználók is alakítsák az oldalt (pl. vélemények, hozzászólások) előzetes regisztráció után.
Az oldal interaktivitása alacsony, közösségépítésre nem sok lehetőséget ad, mivel véleményeket csak a vendégkönyvben oszthatnak meg egymással a felhasználók.

Telepítethető és testreszabható alkalmazások

1. Eseménynaptár





A honlapot olvasva rengeteg eseményről tudósít a "Hírek, rendezvények" menüpont. Célszerű lenne az eseményeket egy eseménynaptárban összerendezni, úgy sokkal áttekinthetőbb lenne. Ezáltal bárki értesülhetne az aktuális eseményekről, de korábbi történések időpontját is könnyen vissza tudná keresni. Esetleg saját eseményekkel is kiegészíthetné a naptárat, ezáltal sokkal személyesebbé válhatna a honlap.
Erre alkalmasnak találom a JEvents 1.5 verzióját. Az eseménynaptárban többféle keresési lehetőséggel találkozunk. Kereshetünk egy adott évre, hónapra, hétre, napra vagy adott eseményt is kikereshetünk a tematikusan szerkesztett csoportokból.


2. Chat





A közösségépítést megkönnyítené, ha az oldal lehetőséget adna chatelésre. Sokan sokféleképpen látják és ítélik meg Munkácsy művészetét. Itt a különböző vélemények ütköztetésére is lehetőség adódna, illetve különböző chatszobák is ki tudnának alakulni.
A Joomla Chatroll Live Chat programja alkalmasnak tűnik erre.
A Chatroll egy könnyen használható és rugalmas Joomla chat modul. Gyorsan installálható, testreszabható. És ingyenes!


3. Felmérések





A honlapon találtam egy felhívást azzal kapcsolatban, hogy a felhasználók tegyenek javaslatot, milyen időszaki kiállításokat szeretnének látni 2010-ben. Elképzelhető, hogy nagyon sok különféle javaslat fog érkezni. Ha a honlapra telepítenének egy felmérés modult, akkor könnyebb lenne kezelni a kéréseket (a múzeum lehetőségeit figyelembe vevő kérdésekkel kicsit irányítani lehetne az olvasókat), illetve egyszerűbb lenne a javaslatok összegzése. Az sem utolsó szempont, hogy minden érdeklődő látná, hogy mások milyen kiállításokat szeretnének látni, ezáltal újabb ötletek kerülnének be a felmérésbe. A felmérés összegzése után szavaztatni is lehetne a felhasználókat pl. hogy az első tíz helyezett ötlet közül valójában melyik valósuljon meg.
Ehhez a BF Felmérés Basic modult találom alkalmasnak. Gyors, egyszerű, könnyen kezelhető. Probléma, kérdés esetén a Fórumban segítséget adnak. Többféle lehetőség közül lehet választani.



Integrálás nélkül használható web 2.0-ás szolgáltatások

4. Videók





A múzeum kiállítási anyaga sok különlegességet tartalmaz. Hiányolom a virtuális sétát a múzeumban, de akár a társintézményekben is. Ezzel sokkal többen kedvet kaphatnak a múzeumok valamelyikének meglátogatására, illetve egy látogatást követően az emlékek felidézése sokkal egyszerűbb lenne egy videó megtekintése után (nem hátrány, hogy így annyiszor nézhetjük meg, ahányszor akarjuk).
Ehhez a Masher-t találom alkalmasnak. Ez egy Web 2.0-ás szolgáltatás, melynek segítségével a múzeumi videók elkészülhetnének. Ugyanakkor a felhasználók is lehetőséget kaphatnának arra, hogy az általuk a múzeummal vagy annak gyűjteményével kapcsolatos felvételeiket közzétehetnék.


5. Youtube

Az egyik legáltalánosabban ismert és használt videomegosztó internetes oldal a Youtube (www.youtube.com). Nagy meglepetésemre a youtube-on találtam egy virtuális sétát a múzeumban (az előző pontban említettem hiányát), érdemes lenne a múzeumnak elgondolkodnia egy hasonló készítésén vagy lehetőséget adni a hasonló anyagok elhelyezésére a honlapon. A hazánkban nem látható Munkácsy-művekről is lehetne egy anyagot összeállítani és elhelyezni. Még azt is el tudom képzelni, hogy egy művészettörténész minden, a videón szereplő műalkotásról egy-két percben néhány lényeges dolgot elmondana. Én azt is meggondolnám, hogy pl. a Youtube-ot, Wikipédiát közvetlenül elérhetővé tenném a múzeumi honlapról.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése