2010. május 11., kedd

Tézis 6 Könyvkolónia

Privátszféra és magány
Az oldal célja, hogy a könyveket bemutassa, olvasókört hozon létre, és a felhasználók aktivitására épít. A látogatók maguk is fejleszthetik az oldalt, hozzászólhatnak, kritizálhatnak, emellett megoszthatják egymással tapasztalataikat, élményeiket az olvasottakkal kapcsolatban, olvasóköröket hozhatnak létre. A fórumban és blogokban olyan körök alakulnak ki egy-egy szerző vagy mű köré csoportosulva, melyek tagjai folyamatos párbeszédet folytatnak, folyamatosan reagálva az előző hozzászólásokra, így baráti körök jönnek létre. Természetesen a honlap jellegéből adódóan a szféra nem intim, a regisztrált tagok nem árulnak el magukról mindent - bár a lehetőség adva lenne, mivel a blogokon ez lehetővé válik. Azonban a téma nem a tagok bemutatkozásáról, mindennapjaik ecseteléséről, hanem egy bizonyos könyvről, vagy íróról szól. Ezért a kapcsolatok lazák, a felhasználóktól nincs megkövetelve a bejelentkezés, hogy folyamatosan életjelt adjanak magukról. Így létrejöhet szorosabb baráti társaság, de elvárások és mindennapi beszámolók nélkül. A privátszférát megőrizhetik, ezt szolgálják a kitalált felhasználónevek is, mindenki csak annyit árul el magáról, amennyit akar. Azt hiszem, az oldal célja pont az egyének magányosságának eloszlatása, hiszen egy olyan közösséghez csatlakozhatnak, melyben interaktívan részt vehetnek, normális társalgást folytathatnak olyan témákban, melyre a mindennapi életükben esetleg nincs lehetőség. Hiszen ha valaki szereti a szépirodalmi műveket, de a közeli barátaival, családtagjaival nem tud erről beszélgetni, a könyvkolónián megteheti. Tehát egy emelkedettebb eszmecserére van lehetőség - persze ez nem minden esetben, nem minden témában valósul meg.

Birtoklásvágy-felhalmozás
Tapasztalataim szerint a könyvkolónián nem jellemző, legalábbis a regisztrált felhasználók részéről. Bár az oldal maga pont erre épül, az új könyvek, bestsellerek tartalmát, kritikáit olvashatjuk, melyhez a szerkesztők általában képet is csatolnak. Ezzel a weblapon halmozzák az információkat, mindig újabb és újabb művekről találunk leírást. Azonban a fórumokon és blogokon nem láttam gyűjtési "akciókat", vagyis nem tölti be "rajongói oldal" szerepét, mikor a kedvencünkkel kapcsolatban bármilyen hírmorzsát, vagy újabb képet meg akarunk osztani másokkal.

Képességek fenntartása, fejlesztése
Mint már említettem, nincs meg a kényszer az olvasóknál, hogy minden nap fellépjenek, és elolvassák, ki és mit írt tegnap óta. Bár körök szerveződnek, ez nem jelenti azt, hogy folyamatos kapcsolatnak kell fennállnia a tagok között. Egy laza szerveződésnek mondanám inkább e csoportokat, ha épp eszükbe jut, néhány naponta felnéznek, mi történt az olvasókörben. Természetesen mindezt csak külső szemlélőként állíthatom, a fórum- és blogbeli hozzászólások időpontjai alapján.
A társadalmi szerepvállalás nem jellemző, legalábbis nem olvastam bárminemű összefogásról. De az oldal lehetőségeiből adódóan előfordulhat, hogy valamikor egy olvasókör társadalmi szerveződéssé növi ki magát, és megpróbálnak valamilyen célt közösen elérni.

Hozzáadás-teremtő aktivitás
Mivel a könyvkolóniát nem csak a szerkesztők fejlesztik, bármelyik regisztrált felhasználó hozzászólhat a témához, így egy sok emberből álló csoportról beszélhetünk, akik mind hozzárájulnak az információk növekedéséhez. Vagyis teljes mértékben megfigyelhető a teremtő aktivitás, ha valaki regisztrál, az már hozzászólni is szeretne a témákhoz. Nem kell nagy volumenű hálózatépítésre gondolni, hiszen nem minden hozzászólás segít az előbbrejutásban. Úgy is mondhatjuk, nem minden tag képes az értelmes, mások számára építő jellegű, megjegyzésre érdemes kommentekre. Viszont vannak olyan felhasználók, akik ha megtudnak valamilyen érdekességet egy íróról, azt kifejtik a fórumban is, vagy csak tapasztalataikat teszik közzé valamely könyvkereskedőről. Azonban már ezek is lehetnek fontos, izgalmas információk az olvasó számára. Az elismertség vágya szintén hiányzik, maximum arra van lehetőség, hogy ha a szerkesztők pályázatot, versenyt hirdetnek meg, arra reagálhatnak a tehetségesebbek.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése