Igyekszem részletesen kitérni a számomra tökéletes tartalomszolgáltató rendszer minden aspektusára, mely a Könyvkolóniával kapcsolatban megvalósítható, vagy csak szép reményű terv. Próbálok ragaszkodni a ténylegesen létrehozható, csak fenntartói akadályoknak ütköző webes eszközökhöz, a végén azonban szeretnék kitérni egy olyan szolgáltatásra, amelynek létrehozása bár nem egyszerű, nem is túl valószínű rövid időn belül, de fontos momentuma lenne rendszeremnek.
Mint már az előzőekben írtam, átalakítanám a blog funkciót. Egy másik rendszerrel különállóvá tenném, hogy új oldalon jelenjen meg, ezzel elválasztva a weboldal többi részétől. Továbbá olyan szolgáltatást kell kiválasztani, mely átlátható, de színesebb, mutatósabb, könnyen kereshető. Ezután kiegészíteném a tratalomszolgáltatást egy wikivel, mely megkönnyítené a tartalmak osztályozását, témákba bontását, átláthatóan gyűjtené össze az információkat. Ide lehetne összegyűjteni minden olyan információt, melyek egy bizonyos témával, személlyel, könyvvel, verssel foglalkoznak. Így szívem szerint megszüntetném a különálló szerzők és könyvek menüpontot, és az ott található leírásokat a wikiben gyűjteném össze. Azonban ha ez az oldal túlságosan nagy változtatását jelenti, akkor csak kép nélkül a bemutatókat, életrajzokat, esetlegesen rövidítve szedném össze. Emellett minden olyan érdekességet, a köz számára értékes információt, melyek a blogban, fórumban fellelhetők, pl. érdekességeket egy-egy szerzőről, vagy a Magyarországon még nem kiadott könyvek várható megjelenési idejét. Tulajdonképpen minden olyan szöveget, mely egy bizonyos tárgyat fejt ki. A számomra tökéletes tartalomkezelő rendszerben ez kihagyhatatlan lenne.
A képgaléria szintén egy fontos funkció, hiszen az oldalon rengeteg képet találni, akár a könyvek borítóiról legyen szó, vagy a szerzők portréiról. Össze lehetne gyűjteni őket tematikusan, a könyvekkel kapcsolatos képeket pl. korszak, vagy stílus szerint küldönszedve, irodalmi és művészeti értelemben egyaránt. A chat ugyanakko inkább csak a felhasználók kényelmét szolgálja, különösebb, a köz számára érdekes tartalmat nem nyújt, ugyanakkor elősegíti a kapcsolatok kialakulását, mélyülését, egymás jobb megismerését. És ha ilyen szempontból nézzük, így is tartalomszolgáltatásról van szó, csak épp a felhasználók személyéhez kötődően.
Ezután nagy fejlesztés egy online webáruház, az e-kereskedelmi alkalmazás felhasználásával. Egyaránt használhatnák az oldal fenntartói, vagyis a Litera Kft., valamint a regisztrált tagok. Bár én leginkább a cserebere menüpont megszüntetését céloztam meg vele, hogy a hirdetőfal átalakuljon piaccá. Itt mindenki felajánlhatná már nem kellő könyvét bizonyos áron, de megoldható a könyvet-könyvért csere is. A lényeg, hogy tematikusan, cím szerint, stílus, téma, szerző, használtság és ár alapján is megtalálhatóak külön-külön a könyvek. A vásárlóról és az eladóról is szerezhetünk információt, mennyire megbízható, mivel szállíttat, vagy épp lehetséges-e a személyes átvétel. Ezután, ha a piac beindult, már többféle fizetési módszert is kialakíthatnak, bár számomra legalapvetőbb már az elejétől a bankkártyás fizetés.
Ezeken kívül még lenne ötletem, bár a legfőbb egyenlőre sajnos valószínűleg jogilag nem megoldható. Egy elektronikus könyvtár létrehozása nagyot lendítene az oldal látogatottságán, és a tökéletes tartalomszolgáltató rendszerem része is. Természetesen csak olyan művek, könyvek és versek kerülnének feltöltésre, melyeknél ez jogilag lehetséges. A legkönnyebb talán a kötelező olvasmányok esete, sokuknál már lejárt a leszármazottaknak fizetendő jogdíj-kötelezettség. Azonban az elektronikus közzétételnek ekkor is vannak olyan formai és jogi követelményei, melyeknek mindenképpen meg kell felelni. Például, egy begépelt, vahy szkennelt regény esetében az elektronikus változatnál teljes mértékben ragaszkodni kell a nyomtatott formájához, struktúrájához, feltüntetve minden kiadói információt, stb. Tehát egy, a MEK követelmény-rendszeréhez hasonlót kell létrehozni, és csak olyan dokumentumokat közzétenni, melyek ennek megfelelnek. Viszont így nem beszélhetünk a Könyvkolónia blogján és fórumán a párbeszédek többségének témáiról, vagyis a frissen megjelent könyvekről, bestsellerekről. De ahogy múlik az idő, egyre több mű kerülhetne be az elektronikus adatbázisba. Ha saját elektronizálásról anyagi, technológiai, és személyi szükségletek miatt nem is lehet szó, talán lenne lehetőség egy megegyezésre a ma ismert legális elektronikus könyvtárakkal, melyek állományának egy részét összegyűjthetnék itt.
Ez egy olyan terv, mely nagy valószínűséggel nem fog megvalósulni, bár több illegális példát találunk rá az interneten. Mégis, fontos és korszerű, valamint látványos é nagy sikert arató koncepció lenne.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése