2010. május 18., kedd

Tézis 6 - Moly.hu

Privátszféra és a magány

Az oldal célja egy közösségi tér létrehozása. Ez teret adhat az esetleg magányos embereknek, hogy véleményüket a hasonlóan művelt, könyvszerető emberek elé tárják, illetve barátokat szerezzenek. Mint minden közösségi oldalnak, ennek is megvan az a veszélye, hogy könnyen függőséget okoz. A Moly-tagok azonban nem csak a virtuális térben, hanem gyakran "élőben" is találkoznak, így lehetőség nyílik a személyes kapcsolatok kialakítására, szorosabbá fűzésére, mindez az elmagányosodás ellen szól. Viszont egyre több virtuális olvasókör jön létre, míg a hagyományos körök szerepe és száma egyre csökken. Fontos lenne, hogy a fiatalok a közösségi életet a valódi közösségben és nem csak a közösségi oldalakon keresztül tapasztalnák meg.
A felhasználók "életjelet" adnak magukról, azáltal, hogy regisztrálnak, belépnek, kommentelnek stb,
a főszerep azonban nem a tagok személyes adatairól szól, mint a 'hagyományos' közösségi oldalakon. A tagokról szerezhető információk: olvasmányai (összes, aktuális), kedvenc könyvei, eladó v cserekönyvei, idézetek, kívánságlista, blogbejegyzései stb., illetve lehetőség van profilkép feltöltésére.



Birtoklásvágy, felhalmozás

A honlap tartalma egy közösség által összegyűjtött "tudásanyag". Ami a birtoklásvágyat illeti, talán a saját bejegyzéseket, könyvespolcokat stb, érezheti sajátjának az illető, ez akár versengéssé is "fajulhat": ki olvasott, kommentelt többet.


Képességek fenntartása, fejlesztése

Az állandó jelenlét kényszere ezen az oldalon is előfordulhat, hiszen mindenkinek ismerős az az érzés, amikor akár naponta tízszer is felnézünk kedvenc fórumunkra, nehogy lemaradjunk valami fontosról.


Hozzáadás-teremtő aktivitás

Erős közösségi erő figyelhető meg az oldalon. Az oldal tartalma a felhasználók jóvoltából az ami, olyan amilyen. Ők mindannyian hozzájárulnak az oldalon olvasható információkhoz, az oldal moderátorai is a lelkes, eddig is sokat segítő felhasználók közül kerülnek ki. Fontos a közösség véleményformáló ereje, hiszen az értékelések alapján könnyen eldönthető, hogy szeretném -e elolvasni az adott könyvet, és a legtöbb ember többet ad egy közösség véleményére, mint az "agyonművelt" könyvkritikusokéra.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése