2011. március 13., vasárnap

A Budapesti Cervantes Intézet Könyvtára




A Cervantes Intézet (El Instituto Cervantes - http://www.cervantes.es/default.htm)
Madridban, Cervantes szülővárosában, 1991-ben létrehozott intézmény, melynek fő célkitűzése a spanyol nyelv tanításának, valamint a spanyol és latin-amerikai kultúra terjesztésének előmozdítása. Kihelyezett központjai mind az öt földrészen megtalálhatók, Európában jelenleg 36 városban, köztük Budapesten is.




A Budapesti Cervantes Intézet (http://budapest.cervantes.es/hu/default.shtm)
a Magyarországi Spanyol Nagykövetséghez tartozó Spanyol Kulturális Intézet, melynek célja a spanyol nyelv
(illetve a többi spanyolországi nyelv: a katalán, a baszk és a gallego), valamint a spanyol és hispánamerikai kultúrák Magyarországon való oktatása és népszerűsítése.

Az intézethez tartozó Ernesto Sábato Könyvtár (http://budapest.cervantes.es/hu/konyvtar_spanyol/altalanos.htm)
15.000 dokumentumot számláló, a Spanyol Állami Könyvtárak Hálózatához tartozó nyilvános könyvtárral rendelkezik.
A bárki által látogatható könyvtár szolgáltatásai között szerepel a nemzetközi könyvtárközi kölcsönzés, valamint az interneten is elérhető katalógus.

Vizsgálódásaim szempontjából azért volt fontos mindezt előrebocsátani, mert így válik érthetővé az, ami a webcímekből is kitűnik:
a könyvtár honlapja tulajdonképpen az Instituto Cervantes aloldala, és mint ilyen, alapvetően annak felépítését követi.
A nyitóoldalon leginkább a jobb oldalon elhelyezett ugrópontok árulkodnak erről.

Web 2.0-ás szolgáltatások nincsenek a könyvtár kínálatában, legalábbis a magyar nyelvű felületek esetében. Webes lehetőség mindössze a homepage-re bekapcsolt Google maps (Hogyan juthat el hozzánk ) és a Hírlevélre való feliratkozás e-mailben (Általános információ menüben az igencsak hosszú szöveg legalján: „Az érdeklődők, akik e-mailben szeretnének értesülni a könyvtár újdonságairól vagy a könyvtárral kapcsolatos legújabb hírekről, kérjük, küldjenek erről egy e-mailt a következő címre: biblioteca@cervantes.hu”) vagy a Szolgáltatások/Információkérés alatt elérhető formanyomtatvány segítségével („A hírlevél által megismerheti a budapesti Cervantes Intézet könyvtárát, könyvújdonságait, új szolgáltatásait és bármilyen olyan információról is értesítést küldünk, amely érdekes lehet olvasóink számára. A hírlevél kéthavonta, főleg spanyol nyelven jelenik meg. Ha szeretne feliratkozni a hírlevélre, kérjük töltse ki ezt a FORMANYOMTATVÁNYT és jelölje be a «könyvtár újdonságai» rubrikát.”).

Fontos itt megjegyezni, hogy a látogató választhat a spanyol és a magyar nyelvű megjelenés között, és aki legalább kezdő szinten érti már az előbbit, az jobban jár, ha ezzel a lehetőséggel él, mert a kettő nem teljesen fedi egymást, a hispán verzió jóval gazdagabb, jóval több információhoz juttat. Csupán érdekességképp jegyzem meg, hogy a castellano igyekszik magánál tartani az egyszer már meghódított felhasználót, ugyanis aki barangolás közben esetleg a spanyol opciót választja, annak már nincs visszaút a magyarra, csak a webcím elhagyását követően a nyitóoldal újratöltésével. Igazán el nem ítélhető kis trükkje ez a nyelvtanuló szelíd terelgetésének J. Úgy tűnik, a magyar nyelvű aloldalak csupán tájékoztatni kívánnak, azt is elég szűkszavúan (mondhatni, minimalizmusra törekedve – hoppá, ennyiben hasonlóságot vélek felfedezni a MOME Könyvtár honlapjával:) teszik, nyilván az imént említett jó szándékú terelgetés céljából, hiszen a lényeg itt nem a részletekben, hanem a spanyol felületekben rejlik, no, de ezek már jobbára az anyaintézményhez tartoznak, ugyebár.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése