2010. január 20., szerda

Tézis 4 - A38 Hajó weboldala

Értékpluralizmus

Tartalmi tere tágmezsgyéjű annak ellenére, hogy csupán a kultúrára és a szórakoztatásra koncentrálódik. Ám ezeket a területeket semmi esetre sem nevezhetjük egyhangúnak. Vegyük csak azt alapul, hogy hány és hány fajta zenei irányzat létezik, és ezeknek számos képviselőjéről találhatunk itt információt. Az oldal készítői azonos irányvonalat képviselve szerkesztik a tartalmakat, mégis a különféle témák iránt érdeklődő emberek, akiket vonz, nagy valószínűséggel különböző értékrendekkel, nézetekkel rendelkezhetnek – melyet a fórumozók hozzászólásai igazolnak. Ha belépnünk a Partnerek és Támogatók menübe, máris láthatjuk milyen sokrétű azon szervezetek köre, akikkel kapcsolatot tartanak.


Hálózati tudásélmény

A lap szerkesztői a cikkek írói értenek ahhoz, amit csinálnak, de természetesen nem itt lennének, ha ők lennének a szakma csúcsai. Írásaik közérthető, informatívak, és figyelemfelkeltőek – aminek nagy szerepe van ezen a területen. A fórum lehetőséget ad viták indítására, ám az itt előkerülő témák korántsem tudományos alapokon fekvőek, mint inkább a saját véleményt tükrözik. Lehet arról beszélgetni, hogy melyik alkotás szebb, értékesebb, vagy melyik zene hangzik jobban, de azt senki nem vetheti a másik szemére, hogy neki miért az a szíve csücske. Mégis ezekből a párbeszédekből kitűnik az egyes fórumozók sokszínűsége, eltérő hozzáállása, értékrendje.

Hálózati időélmény

Az oldal frissítése létfontosságú a vállalkozás szempontjából. Mindig naprakész információkat közöl. A leforgatott felvételek, felvett interjúk, elkészült képek 1-2 nap eltelte tán megjelennek a honlapon. Az esetleges változásokról időben megjelenik az értesítés. A múlt őrzése valóban megvalósul. Nem törlődnek a fórumtémák, a programok és ismertetőjük, több évre visszamenőleg megtekinthetőek. A „lemaradás” esélye pusztán azért érvényesül, mert az egyes eseményekről, csak bizonyos idővel előtte és utána esik szó. Nem jellemző, hogy valaki visszatér egy régebbi témához.

Hálózati térélmény

Véleményem szerint az oldal megjelenése tökéletesen megfelel azoknak a kritériumoknak, melyeket egy üzleti szolgáltatást nyújtó weboldal megkövetel. Közömbös színvilág, de nem egyhangú. Az oldal szerkezete egyserű és áttekinthető. Nincsenek reklámcsíkok. Kevés flash, és kisméretű képek jellemzik, melyek a gyors böngészését teszik lehetővé.
A regisztrált látogatóinak a fórumon keresztül nyílik lehetősége az oldal tartalmának szerkesztésére, valamint szegényes profil létrehozására – pl. saját fotó feltöltése. Ezt éppen otthonos térnek nem nevezném, de nem is ez a készítők, vagy a látogatók célja. Az ilyen jellegű terek kialakítására megvannak a megfelelő közösségi portálok.

Tézis 3 - A38 Hajó weblapja

A honlapon megtalálható menüpontok: Programok, Éttermi Programok, Étterem, Első osztály, Fesztiválok, Kiadványok, A38 a TV-ben, Beszámoló, Galéria, Fórum, A hajó, Rendezvények, Színpadtechnika, Partnerek és támogatók, A38 Hangstúdió, S.O.S.
Ezeknek a menüpontoknak a segítségével bárhova eljuthatunk az oldalon, minden információt, amit az oldal tartalmaz, elérhetünk. Az „Első osztály” valamint a „Fórum” csak – az ingyenes – regisztráció illetve bejelentkezés után használható.
Első csoport: Programok, Éttermi Programok, Étterem
Második csoport: Első osztály, Fesztiválok, A38 a TV-ben, Beszámoló, Galéria, Fórum
Harmadik csoport: Rendezvények, Színpadtechnika, Partnerek és támogatók, A38 Hangstúdió,
Negyedik csoport: A hajó, Kiadványok, S.O.S
Az első és második csoportot egy kalap alá venném, ugyanis ezek azok a menüpontok, amelyek a hétköznapi ember számára tartalmaznak mondanivalót. A hármas csoport inkább azok számára érdekes, akik úgymond, nem kikapcsolódás jelleggel kívánják igénybe venni a szolgáltatásokat. A negyedik csoportba tartozik minden egyéb tartalom.
Üzemeltető hozzáállását tekintve elsődleges tartalomnak tekinteném az első és a harmadik csoport elemit, melyek a szolgáltató főcéljának (eladás) eléréséhez szükséges információkat rejtik. Ezen elvet követve a másodlagos tartalomba kerülnek a megmaradt csoportok, melyek inkább kulturális, történeti vagy társadalmi tartalommal bírnak. Természetesen, ha nem az üzemeltető szemszögéből nézzük, akkor a sorrend felcserélődhet. (Minden csak nézőpont kérdése.)

A tartalom a következőképpen oszlik meg:

a) előállított, vagy birtokolt elsődleges információk 65%
(A cikkek, riportok, videók, stb., készítése belső munka, így a közölt információk majdnem egésze ide tartozik.)
b) a "téma előállítóira", birtoklóira vonatkozó információkra 5%
(A közreműködőkről pusztán névadat áll rendelkezésre, valamint a kapcsolatoknál, néhány elérhetőség a vezetőségi tagokkal.)
c) összefüggésekre más területekkel 5%
(Összefüggés csak a Partnerek és támogatók, valamint a Légy a barátunk menükben valósul meg)
d) hozzáadott háttéranyagra 15%
(Ide sorolnám mindazon tartalmakat, melyeket az előadók hoztak magukkal, és mutattak be, majd ezt itt archiválták.)
e) véleményekre, reakciókra 10%
(Itt említhetők meg a fórumozók valamint a kommentek írói.)

Tézis 2 - A38 Hajó weblapja

Egy olyan vállalkozásról van szó, mely a szórakoztató iparra, valamint a kulturális életre épül. Ezeken a területeken, a tájékoztatásra számtalan egyéb lehetőség van. A honlap teljes tartalma természetesen nem jeleníthető meg egyéb platformokon, de részleteiben a televízión, a rádión, valamint szóróanyagokon, kiadványokon keresztül eljuthat és el is jut az érdeklődőkhöz.

Az oldal linkje, valamint tartalma számos más műsorajánló webes felületén szerepel – pl. port.hu, est.hu, kultura.hu, stb. –, és természetesen egyéb helyekről is eljuthatunk a „kályhához” – pl. etterem.hu, itthon.hu, stb. Böngészés során pillanatok alatt eljuthatunk az A38 oldalára. A Hajó „életével” kapcsolatos hírek, az internetes hírportálokon is megjelennek. A rádió, televízió online archívumában őrzi a weblapon is megtalálható felvételeket, valamint videó-megosztókon és néhány közösségi portálon – iwiw, facebook, stb. – is regisztrálva van, így akár a „barátai” is lehetünk. Ezekről a közösségi oldalakról szintén közvetlen link mutat az A38 Hajó weboldalára.

A vizsgált honlap, nem a hagyományos értelemben vett tartalomszolgáltató oldalak közé tartozik. Profilja sokkal inkább reklámcélúnak, eladás-centrikusnak mondható. Mégis azért illeszthető ebbe a rendszerbe, mert az általa közvetített információk – ha elsősorban nem is tájékoztató céllal, de – hasznos tartalommal bírnak a társadalom bizonyos tagjai számára. A tartalomszolgáltatás korlátozódik az intézmény életével kapcsolatos mondanivalókra.

Tézis 1 - A38 Hajó weblapja

Milyen társadalmi funkcióval bír?

Mivel egy profitorirntált vállalkozás weboldaláról van szó, így elsődleges cél a minél nagyobb haszon elérése, a szolgáltatás eladása. Ennek az eszköze a kulturális értékek közvetítése révén a figyelemfelkeltés, tájékoztatás. Tegyük fel, hogy kapunk egy listát, melyen számunkra ismeretlen együttesek vannak feltüntetve, vagy egy ifjú író könyvbemutatóját látjuk a programfüzetben. Nem fogunk úgy dönteni, hogy bármit is megnézünk, meghallgatunk, hiszen miért is vennénk zsákbamacskát. Ezért szükséges egy minimális, mégis felcsigázó és stílusos tájékoztatás az adott programról. A designe illetve a tartalom megfelelő formában való közlése, nagyon fontos ebben a szakmában, hiszen a rosszat is el lehet adni jól, és fordítva, amivel a konkurencia is tisztában van. Az ilyen jellegű vállalkozások mindig jó, helyzetben vannak – ha okosak –, mert mindig is lesznek zenekedvelők, táncos-lábúak, az irodalom és a művészet egyéb ágainak szépségeire szomjazó művészlelkek. Az itt nyújtott programok, tökéletesek a kapcsolatteremtésre, legyen az személyes vagy akár üzleti. A fiatalok szívesen ismerkednek szórakozóhelyeken. Az ismeretlen művész, neves pártfogóra találhat.

Milyen csoportnak? Milyen haszonnal? Milyen igényt elégít ki?

Az oldal főként a fiatalabb korosztály számára kínál folyamatos programokat, de a társadalom minden korosztályának, rétegének ajánlanám. A gyermekprogramoktól, a mai modern zenei koncerteken át, az ízletes borvacsorákig, illetve a komoly művészeti eseményekig, igen széles és színes repertoárból lehet válogatni az ide látogatónak. Az oldalon találhatóak olyan menüpontok, melyek komoly technikai leírást tartalmaznak a létesítmény hangfelszereléséről, a termek befogadóképességéről, vagy éppen az aktuális éttermi választékról, árakról. Ez igen hasznos információként szolgálhat, egy rendezvényszervező cég számára, amely helyszínt keres egy programjához, vagy egy zenekarnak új albumuk rögzítéséhez. Az oldal egyaránt hasznos a tartalom szolgáltatója számára, és a böngésző számára is. Az információk révén a „vevő” megtalálhatja amire szüksége van, az „eladó” pedig profitálhat szolgáltatásából.

Mi készteti a tartalom szolgáltatóját a tartalom szolgáltatására?

Esetemben kijelenthető, hogy az elsődleges késztetés a szolgáltatások eladása, a konkurencia kiszorítása, a minél színvonalasabb programok ajánlása, színvonalas formában. Másodsorban a kulturálódásra, szórakozásra, való felhívás.

Mennyiben része az adott tartalomszolgáltatás bármilyen előjelű „manipulációnak”?

Az oldal tekinthető manipualtívnak, hiszen az a célja, hogy a minél több embert becsábítson a rendezvényekre. Egy ilyen jellegű weboldal esetében, bármilyen információ szolgáltatása befolyással bír a látogató számára.

Ismertető - A38 Hajó weblapja

A38 Hajó - Koncerthajó, kulturális központ és étterem

www.a38.hu

Mint a név is mutatja, a vállalkozás célja a szórakoztatás, kulturális szolgáltatás. Ezen szolgáltatásokkal kapcsolatosan találhatunk itt információkat. A fő irányvonal a zene - jazz, pop, rock, blues, és még sok más stílus, hazai és külföldi előadó reprezentálásában -, de emellett könyvbemutatók, és egyéb rendezvények is helyet kapnak. Színes programokról kaphat tájékoztatást, a kultúrának ezen területeit kedvelő ember, az A38 Hajó honlapján. A hosszabb-rövidebb tájékoztatók mellett, egyéb szolgáltatásokat is nyújt, mint például a jegyrendelés.
Az oldal szerkezete hármas tagolású. Színezete nem kirívó, a fehér alapon piros és szürke színek kombinációja a megfelelő modernséget tükrözi, melyhez hozzájárul a jól eltalált betűméret. Az oldal kevés flash-vel van tarkítva, valamint a feltöltött képek mérete sem túl nagy. Ez azon látogatók számára nyújt könnyebbséget, akik gyengébb számítástechnikai eszközökkel rendelkeznek - kis sávszélességű internet, gyengébb teljesítményű számítógép.
A bal oldali frame a logó után egy naptárral kezdődik, mely az aktuális havi programnapokat pirossal kiemeli. Ezek egyben linkek is, melyekre kattintva a napi programot tekinthetjük meg egy rövid előzetes formájában, valamint lehetőség adódik a jegyrendelésre.
A naptár alatt található a menü - PROGRAMOK, ÉTTEREM, KIADVÁNYOK, A38 A TV-BEN, FÓRUM, SZÍNPADTECHNIKA, stb. Ezeknek nagy része bárki számára elérhető, de néhány menüpont csak a regisztrált felhasználóknak enged betekintést. (Ilyen például az ELSŐ OSZTÁLY, vagy a FÓRUM.) Érdekesnek találtam a SZÍNPADTECHNIKA menüt, mely csak angol nyelven jelenik meg, valamint csak technikai adatokat tartalmaz a hajó audió- és fényrendszeréről. Ez a menü valószínűleg az ide érkező előadóknak ad tájékoztatást, s nem a vendégek/látogatók számára. A frame végén egy igen rövid tájékoztató a fontosabb kapcsolattartási adatokkal, valamint a nyitva tartásról.
A jobb oldali frame egy keresővel indul, mely kulcs-szavas keresésre biztosít lehetőséget az oldal szövegeiben. A keresés alatt található a belépési/regisztrációs felület. Ezután a kommentek linkjei következnek, majd a frame végén közösségi portálok logói láthatóak, amelyeken a hajó regisztrálva van.
A középső frame szolgál a megjelenítésre. A kezdőlap esetében az egyes menük legfontosabb, vagy legaktuálisabb cikkei olvashatóak, ha pedig továbbnavigálunk az oldalsó frame-ken, a megjeleníteni kívánt tartalom itt nyílik meg.
Az oldalnak van angol nyelvű verziója is, de ez valamivel kevesebb információt tartalmaz mint a magyar változat.
Véleményem szerint az oldal a saját területén nagyon informatív, és áttekinthető. Megfelelő mennyiségű adatot szolgáltat a figyelemfelkeltésre és kedvcsinálásra, anélkül, hogy a tájékozódni kívánó elveszne az információk labirintusában.

2010. január 19., kedd

Országos Vérellátó Szolgálat - tézis 4

A. Az értékpluralizmus
Az OVSZ honlapjának a közönség tájékoztatásán túlmenő célja, hogy motiválja, véradásra ösztönözze az embereket. A beteg embertársainkkal való szolidaritás, az önzetlen segítségnyújtás a többségi társadalomban általánosan elfogadott értéknek módható, így erkölcsi normák mentén gondolkodva kevés esélyt látok az ezekkel való a konfrontációra.
Szakmai, tudományos szempontból egy laikusnak nehéz orvostudományi témát értékelni – úgy vélem, ezen a területen indokolt lehet a tekintélytisztelet…
Az értékpluralizmus megvalósítása a honlapon leginkább az ismeretterjesztő jellegű tartalmak körének bővítésével lenne megoldható, így lehetne kitekintést nyújtani a hasonló témával foglalkozó további tartalmakra is.

B. A hálózati tudásélmény
Nem beszélhetünk interaktív tartalomszolgáltatásról, mivel az oldal felhasználói kizárólag olvasó szerephez jutnak, az oldal keretein belül nincs lehetőségük megosztani egymással tudásukat, tapasztalataikat, élményeiket. A tartalmat a honlap létrehozója, az OVSZ szolgáltatja, birtokolja és szerkeszti.

C. A hálózati időélmény
Az OVSZ honlapjának esetében a kommunikáció (legalábbis ami a honlapon megjelenő tartalmakat illeti) egyoldalú, gyakorlatilag nincs szó párbeszédről. Az olvasók üzenetben reagálhatnak a honlapon látottakra, de ez nem (feltétlenül) jelenik meg tartalomként a webhelyen.
Az OVSZ sajtóközleményeit 2005-től archiválják az oldalon, ez 4-5 hírt jelent évente.
Az időtényező érthető okokból leghangsúlyosabban a transzplantációs várólistáknál jelenik meg, itt különösen fontos az információ frissítése.

D. A hálózati térélmény
A honlap tartalma nagyrészt szöveges formátumú, ezt egészítik ki fényképek (pl. a vérellátóban történő „virtuális séta” esetén, mely lépésről lépesre, képekkel ismerteti a véradás folyamatát) és valamennyi letölthető média file. Az egyszerű szöveges tartalmak előnye, hogy megtekintésükhöz nem kell szélessávú internetelérés, így anyagi szempontok kevésbé korlátozzák a tartalomhoz való hozzáférést.
A webdesign letisztult, könnyen átlátható, kialakításakor fontos szempont volt az esélyegyenlőség biztosítása: a vakok képernyőolvasó programok segítségével férhetnek hozzá a tartalomhoz, a gyengénlátókat nagyítóeszköz segíti, a halvány kék – sárga hátterek hosszasabb böngészés esetén sem terhelik nagyon a szemet, viszont szükség esetén átállíthatjuk az oldalt fekete-fehérre, a nagyobb kontraszt érdekében. A navigáció kialakítása a mozgásszervi problémákkal élő felhasználók igényeinek is megfelel. Minden felhasználó lényegében ugyanazt a felületet használja, a tartalomhoz való jobb hozzáférést segítő beállításokon (mint a kontraszt vagy a betűméret) túl nincs lehetőségünk saját tér kialakítására, ilyen értelemben vett „otthonteremtésre”.
A webes tartalmak egyéni ízlés szerinti megjelenítése sokszínű, érdekes, ám némiképp kaotikus összképet eredményezhet – erről is árulkodik a honlap szerzőinek az akadálymentesség kapcsán idézett mondata: „Meggyőződésünk, hogy valódi akadálymentes oldalak esetén az összes látogatói csoport ugyanazt a portált látogatja, akár egészséges, akár valamilyen módon rászorul a jól szerkesztett, hozzáférhetővé tett tartalomra.” Meggyőződésem szerint mindannyian rászorulunk a jól szerkesztett, hozzáférhetővé tett tartalomra . Igaz ez azokra is, akik magyar nyelvismeret hiányában szeretnének Magyarországon vért adni – rajtuk segítene, ha a honlapnak lenne például angol nyelvű verziója is…

Országos Vérellátó Szolgálat - tézis 3

1.
A honlapon megjelenő tartalmak tipizálása nem egyszerű feladat. Egyértelműen elsődleges tartalomnak minősíteném a Véradás és a Várólisták menüpontok anyagát. A tartalmat előállító intézményről, szervezetről (mely jelen esetben a tartalom szerkesztője is) a Közérdekű információk, az OVSZ, a Pályázatok és a Projektek menüpontok tájékoztatnak. A Hírek és a Sajtó rovat különféle információkat tartalmaz. A Transzfúzió menüpont egy hosszabb cikket tartalmaz, mely részben elsődleges információt hordoz, részben kitekintést adhat más területekkel való összefüggésekre. A Donáció menüpont rokon területre, a Transzplantációs Immungenetikai Laboratórium és az OVSZ Szervkoordinációs iroda honlapjára visz.

2.
Becslésem szerint a tartalom döntő részét az elsődleges információk és a téma előállítóira, birtoklóira, egyben a tartalom szerkesztőire vonatkozó információk teszik ki közel egyenlő arányban. Ennél jóval kevesebb a más területekre történő kitekintés, a hozzáadott háttéranyag elenyésző, véleményezésre, reakciókra pedig egyáltalán nincs lehetőség.

Országos Vérellátó Szolgálat - tézis 2

1.
Az OVSZ honlapján közölt különféle tartalmak a nem-internetes kommunikációs rendszer több platformján is megjelentek/megjelennek.

A nyomtatott sajtóban, a tv és rádió műsoraiban időről időre találkozhatunk véradással kapcsolatos hírekkel (ez nem meglepő, ha például olyan tömegeket megmozgató rendezvényhez kapcsolódik a véradási akció, mint a Sziget fesztivál, ahol idén nyáron is volt véradó-sátor.)
Véradásra felszólító spotokat láthatunk-hallhatunk a tv-ben, rádióban, esetleg egy véradásra hívó plakáton vagy szórólapon akad meg a szemünk, de nagyon fontos a személyes kapcsolat is: a rendszeres véradókat a Vöröskereszt akár levélben (táviratban) vagy telefonon is értesítheti, ha szükség van a segítségükre.


Gyakran tartanak kihelyezett véradó-napot vállalatoknál, oktatási intézményekben, de akár könyvtárakban (pl. a FSZEK-ben) is. Ezekben az intézményekben az ott dolgozók, tanulók plakáton, hirdetőtáblán vagy belső újságban előre hírt kaphatnak az eseményről.
Az érdeklődők közvetlenül a különböző egészségügyi intézményekhez (kórház, vérellátó központ, háziorvos…) is fordulhatnak tájékoztatásért.

Az OVSZ honlapján a véradóknak szóló gyakorlati tudnivalók mellett olyan információt is találunk, mely elméleti tudásunkat gazdagítja. Ilyen jellegű információért hagyományos információhordozókhoz is fordulhatunk – az iskolai biológia-tankönyv szintjétől az orvosi szakkönyvekig vagy a szaksajtóban megjelenő cikkekig…

2.
A hálózati közeg tükrözi a hagyományos médiában is megjelenő információkat (pl. az OVSZ vagy a Vöröskereszt honlapján található hírgyűjtemény), a véradási akciókkal kapcsolatos hírek az internetes sajtóban is megjelennek, de az új tartalomszolgáltatási formáknak köszönhetően a témának sok új megközelítése is lehetséges (a véradás szóra 53 700 magyar nyelvű találatot ad a Google.)
Néhány példa:
A Vöröskereszt véradásszervezéssel kapcsolatos honlapja: www.veradas.hu
A véradással kapcsolatos linkgyűjtemény: http://veradas.lap.hu/
Néhány a véradással kapcsolatos számtalan oldal közül:
- sulinet
- házipatika: nem elég jó érv
- házipatika: a véradás ábécéje
- donorinfo
- véradók napja

A véradás mint téma megjelenik személyes blogbejegyzésekben
A Wikipédiában 104 különböző nyelven olvashatunk a vérről:
A Youtube-on is találhatunk a véradási akciókkal kapcsolatos videókat:véradók napja Kisvárdán
… vagy a véradás folyamatát, az alkalmazott eszközöket stb. bemutató tanvideót:

3.
A vizsgált honlap jól illeszkedik a tartalomszolgáltató rendszer egészébe, összefoglalja a különböző forrásokból gyűjthető információkat. Nem különíti el a szakembereknek és a laikus érdeklődőknek szóló információt. (A Vöröskereszt oldala (www.veradas.hu) inkább ez utóbbira helyezi a hangsúlyt, ennek megfelelően itt más típusú tartalmak vannak: gazdagabb pl. a képgaléria és a médiatár, sok a felsorolt partner és támogató.)
Meglátásom szerint az OVSZ honlapjának esetében nagyobb szerepet kap a tartalom ellenőrzésére, a garantáltan hiteles adatok, információk megjelenítésére való törekvés, így a webhely kevés lehetőséget ad az interaktivitásra, visszajelzésre, saját tartalom elhelyezésére.
(Esetleg érdemes lenne ilyen típusú tartalmaknak is helyet találni a rendszerben: a személyes kommentárok, élménybeszámolók nagy ösztönző erővel bírnak; az alkalmanként, például oktatási intézmények között megrendezett véradó-versenyeket is lehetne ilyen formában állandósítani.)
Jellemző törekvés a fiatalok, gyermekek bevonása (vért csak a 18. életévük betöltése után adhatnak, de a jó szokások rögzítését nem lehet elég korán kezdeni…), ezért talán célszerű lenne több ismeretterjesztő elemet bevonni, ahol például egy biológiaórára készülő iskolás is találna anyagot a kiselőadásához. A gyermekeknek kiírt rajzpályázatok eredményénél jó lenne a rajzokat is látni – az alkotóknak valószínűleg maradandó élményt jelentene, és szüleiket, a rajzokat megcsodáló többi felnőttet is motiválhatná…
A honlap jellemzően hagyományos elemekből építkezik, de megjelennek a közösségi interaktív tartalomszolgáltatás elemei is – az érdeklődők például RSS adatfolyamon kísérhetik figyelemmel az OVSZ híreit, a vérkészlet alakulását.

Országos Vérellátó Szolgálat - tézis 1

Az emberi vér semmi mással nem pótolható. A betegellátás biztonságos működéséhez Magyarországon évente 500 000 egység vérre van szükség. Önkéntes véradással egy egészséges felnőtt akár három embertársán is segíthet, mivel a tőle levett egy egység teljes vérből három különböző vérkészítmény állítható elő. A vérellátás biztosítása tehát egyfelől elengedhetetlenül fontos, közös társadalmi érdek, másrészt – közös feladat, mely az egyén szintjén önkéntes adományozással valósul meg. Az OVSZ feladata, hogy eljuttassa a vért a véradóktól a betegekig. A honlapon megjelenő tartalom döntő része közvetlenül ehhez a funkcióhoz kapcsolódik (pl. a véradás feltételeivel, körülményeivel kapcsolatos tudnivalók), így a webhelyet tekinthetjük a véradók toborzására, a velük való kommunikációra szolgáló eszköznek. Tartalomszolgáltatóként az OVSZ saját működéséről is szolgáltat információt (itt közlik pl. az OVSZ-re vonatkozó jogszabályokat, az éves költségvetést, beszámolót – ezek nyilvánosságra hozatala fontos a közpénzből működtetett intézmény feletti társadalmi kontroll szempontjából.)

Különböző helyzetű felhasználók valós információigényét elégíti ki a webhely.
Véradók:
A (potenciális) véradókat tájékoztatják a segítségadás módjáról. A gyakorlati információkon (pl. véradási helyszínek és időpontok) túl mintegy GYIK-ként, kérdések (pl. „Ki lehet véradó?” „Mi történik a vérellátóban?”) és rövid, közérthető válaszok formájában ismertetik a véradás folyamatát, az eljárás menetét, az alkalmazott eszközöket stb. A hiteles, pontos, részletes tájékoztatás elengedhetetlen: annak, aki még sosem adott vért segít felkészülni az ismeretlen helyzetre, esetleg oldja a az olvasóban élő többé-kevésbé irracionális félelmeket (a tűtől, a vér látványától…), így megkönnyíti a (minimális!) kellemetlenséggel járó helyzet vállalását.
A véradás (természetesen az önzetlen segítségadás katartikus élményén túl) a donor számára más szempontból is hasznos lehet, ugyanis a levett vért minden esetben szűrővizsgálatnak vetik alá, melynek pozitív eredményéről tájékoztatják a véradót.
Betegek:
A szervátültetésre váró betegek a várólistán elfoglalt helyükről tájékozódhatnak a honlapon, (természetesen anonim módon, kódszámmal azonosítva).
Orvosok:
Az orvosok számára releváns a szakorvosi továbbképzésekről szóló tájékoztatás, valamint az „OVSZ könyvtár” menüpontnál letölthető szakirodalom.
Érdeklődők:
A honlap ismeretterjesztő funkcióval is bír – a cikkeket végiglapozó érdeklődő sokat megtudhat pl. a különböző vércsoportokról, vagy az első vértranszfúziós kísérletekről.

A webhely kétségkívül manipulatív – a szó lehető legjobb értelmében. Célja az olvasók megnyerése, a figyelem felhívása egy a társadalom egésze számára fontos ügyre. Legtöbben rá is szorulunk erre a befolyásolásra - hiszen magunktól talán nem jutna eszünkbe életünket (időnket…) és vérünket másokra áldozni…

Országos Vérellátó Szolgálat - ismertető

Elemzésem tárgya az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) honlapja lesz: http://www.ovsz.hu/hu/

A honlap célközönsége – a Köszöntőben megfogalmazottak szerint – a jelenleg is aktív és a reménybeli véradókat foglalja magába, valamint mindazokat, akik egyszerűen csak érdeklődnek a téma iránt. Ennek megfelelően tagolódnak a deklarált célok:
- megismertetni a közönséget az OVSZ munkájával;
- konkrét információkat szolgáltatni pl. a véradás helyéről, időpontjáról, feltételeiről;
- kielégíteni az egészségügy, biológia, orvostudomány iránt érdeklődők információs igényeit.
A webhely fő funkciója a tájékoztatás, így nagyon fontos az átláthatóság, az információk megfelelő tagolása: ennek van alárendelve a szándékoltan egyszerű, letisztult design és a statikus tartalmi elemek hagyományosnak mondható elrendezése.

A fejlécet vizuálisan uralja az OVSZ (erősen stilizált) pelikánt ábrázoló logója, ez ; itt, az oldal jobb felső sarkában érhető el a kereső, illetve a név és jelszó megadásához kötött belépési lehetőség. A szakmai jellegű információktól elkülönítve szintén itt érhetők el a pénzügyi vonatkozású közérdekű információk (közbeszerzések, üvegzseb).

A fejléc alatt futó főmenü a következő nyolc pontba rendezi a tartalmakat: OVSZ, véradás, transzfúzió, pályázatok, sajtó, várólisták, projektek, donáció.

Az oldal további elrendezése háromhasábos: a bal hasábban jelennek meg a hírek (egy bekezdésnyi felvezető szöveg és a teljes cikkhez vezető link formájában), a középső hasábban láthatjuk az aktuális tartalmakat illetve a főmenüben általunk kiválasztott pont tartalmát, míg a jobb hasáb tartalma állandó: itt találhatók az oldal megjelenítésének (betűméret, kontraszt) beállítási lehetőségei, a vérkészlet aktuális szintjét mutató csúszka (a jelenlegi állapot: „megfelelő”) és a honlaphoz kapcsolódó RSS csatornák. Vizuálisan is kiemelték a következő két lehetőséget: válasz e-mail cím megadásával közvetlenül az OVSZ oldaláról küldhetünk üzenetet („Szeretnék üzenni”); a „Szeretnék véradó lenni” link pedig a véradásra való jelentkezésben nyújt segítséget, eligazítást.

A hírek alatt található mellékmenü magáról a honlapról tájékoztat: itt találjuk az oldaltérképet, impresszumot, a titoktartási és szerzői jogi alapelveket, az akadálymentességre és a különböző böngészőkkel való kompatibilitásra vonatkozó információkat.

2010. január 18., hétfő

Országos Meteorológiai szolgálat - tézis 4.

A. Az értékpluralizmus

A met.hu honlap esetében maximálisan megvalósul az értékpluralizmus, hiszen a látogató a honlapra belépéskor az aktuális időjárási adatokat, előrejelzéseket tekintheti meg, a jobboldali menüsáv viszont további időjárással kapcsolatos témákhoz terel bennünket: légszennyezettségi adatok, az Országos Meteorológai Szolgálat szaklapja és az éghajlatváltozással foglalkozó "VAHAVA Hálózat" aloldala. Külső szakmai oldalakra mutató linkeket is találunk bőven az adott témák menüpontjainál.

B. A hálózati tudásélmény

Az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapja semmilyen szempontból nem tekinthető web 2.0-nak, egyáltalán nem jelenik meg felhasználói tartalom, illetve nincs meg az interaktivitás, a felhasználók egymás közötti illetve az oldal szerkesztőivel folytatott virtuális párbeszédének lehetősége sem. A szakemberek által szolgáltatott tartalom azonban sokrétű: a napi időjárási adatok és előrejelzések értelmezése például nem igényel különösebb meteorológiai ismereteket, azonban olyan adatok és források is elérhetők, amelyek kifejezetten a szakma képviselőinek, de legalábbis a meteorológiával komolyan foglalkozóknak szólnak. Úgy gondolom, hogy a megjelenő összes tartalom felkelti az érdeklődést a meteorológia iránt, és ezért a használók széles rétegei látogatják az oldalt.

C. A hálózati időélmény

Mint azt fent említettem, a met.hu egyáltalán nem interaktív honlap, talán ez a fajta hálózati kommunikáció egy állami intézmény számára még idegen. A honlap ennek ellenére nem statikus, hiszen az időjárás-előrejelzési adatok (különösen a riasztási adatok) legalább óránként, de inkább gyakrabban frissülnek. A honlap többi része viszonylag statikus abban az értelemben, hogy a feltöltött anyagokat nem távolítják el, sőt, a honlap történetéről is találunk információkat az Ismeret-tár "Honlaptemető" rovatában. A statikus tartalmat is rendszeresen frissítik, például az Időjárás folyóirat aktuális számával, a könyvtárba beérkezett újabb szaklapok tartalomjegyzékével, összegyűjtött mérési adatokkal, stb.


D. A hálózati térélmény

A met.hu honlapon a webdesign kissé elavult, nem igazán szolgálja a tartalmak közötti logikus navigálást. Személy szerint a "Oldaltérkép" menüpontot használtam leggyakrabban kiinduló pontként, ahol strukturáltan jelenik meg a honlap összes alegysége. A webhelyen nem jelennek meg web 2.0-s funkciók: nem lehet hírlevélre, rss feed-re feliratkozni, nincs lehetőség felhasználói fiókhoz kötött testreszabásra, vélemények megjelentetésére, stb. Az oldal az egyirányú tájékoztatás szerepét tölti be úgy, hogy a lehető legtöbb és legváltozatosabb tartalmat próbálja nyújtani a felhasználóknak, azok igényeinek felmérése nélkül.

Országos Meteorológiai szolgálat - tézis 3.

1. A met.hu honlap fő navigációs menüje öt egységre tagolja a webhely tartalmát: OMSZ, IDŐJÁRÁS, ÉGHAJLAT, LEVEGŐKÖRNYEZET, ISMERET-TÁR. Az OMSZ menüpont a szervezet működésével kapcsolatos dokumentumokat tartalmazza, az IDŐJÁRÁS a különböző típusú (általános, orvosi, repülési) időjárás-előrejelzéseket teszi közzé, az ÉGHAJLAT a hosszabb időszakok meteorológiai adait elemzi különböző szempontok szerint, a LEVEGŐKÖRNYEZET pedig főként a légszennyezettséggel foglalkozik. Az ismeret-tárban található tartalmak részben beilleszthetők lennének a levegőkörnyezet illetve az éghajlat témakörbe, és az ott taláható tartalmakat érdemesebb az oldaltérkép segítségével böngészni, mivel a besorolás nem mindig logikus. Ezt a felosztást nem tartom tökéletesnek, mivel nem tükrözi azt, hogy az oldalra látogatót mi érdekelheti a leginkább (véleményem szerint ez az időjárás).

Elsődleges információnak az IDŐJÁRÁS menüpontban megjelenő tartalmat tartom, nem véletlenül ez a met.hu kezdőoldala. Az itt megjelenő tartalmak a legnaprakészebbek, és dinamikusan frissülnek. A webhely többi része nagyjából statikus.

2. A tartalom a következőképpen oszlik meg:

a) előállított, birtokolt információk elérhetővé tétele: 60%
b) a téma birtoklóira vonatkozó információk: 20%
c) más területek összefüggései: 10%
d) hozzáadott háttéranyagok: 10%
e) vélemények, reakciók: 0%

Országos Meteorológiai szolgálat - tézis 2.

1. A met.hu honlap tartalma az internet előtti időkben is szinte teljes mértékben fellelhető volt, igaz, az információk összegyűjtése hosszadalmasabb lett volna. Az időjárás előrejelzések már az internet megjelenése előtt is elérhetők voltak a nyomtatott sajtóban, a rádiós és televíziós híradásokban jól elkülönített rovatokban illetve műsorrészekben, csakúgy, mint ma. Az Országos Meteorológiai Szolgálatra vonatkozó közérdekű információk elvileg szintén elérhetők voltak, bár kérdés, hogy annyira nyilvánosak voltak-e, mint napjainkban. A különböző tudományos információk, a mérések, műszaki adatok, továbbá a szakirodalom szintén fellelhető volt az Országos Meteorológiai Szolgálat könyvtárában, ahogy napjainkban is.

2. Időjárás előrejelzéssel foglalkozó honlapokat bőven találunk az interneten, elég csak megadni az "időjárás" keresőszót valamelyik internetes keresőoldalon. Komplexebb, a meteorológia tudományával foglalkozó oldal, amely az előrejelzések mellett szakmai háttérinformációkat is tartalmaz, az Európai Meteorológiai Szolgálat weblapja. A név egyébként megtévesztő, az Európai Meteorológiai Szolgálat nem az Országos Meteorológiai Szolgálat "európai nagytestvére", hanem egy magyar magánvállalkozás, ám ez nyilván semmit nem von le az értékéből.

3. Azt gondolom, az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapja magyar viszonylatban szinte mindent tartalmaz, amit a meteorológiáról tudni érdemes egy laikusnak vagy komoly hobbimeteorológusnak. Kevés nemzetközi információt tartalmaz, azt is inkább globális megközelítésben. Mindent összevetve, a met.hu az egyik legjobb és legátfogóbb magyar oldal, amely meteorológiával foglalkozik, és a felhasználók széles rétegének tud információkat nyújtani.

A. Az értékpluralizmus

Érdekes ilyen szempontból megvizsgálni az általam választott honlapot. Úgy gondolom, hogy mivel ez egy relatíve eléggé specializálódott intézmény honlapja, bizonyos pluralitás elveszik a ködben. Erről a honlapról nem fogunk teljesen más örvényre jutni. Például olyan tág tere nincs a honlapnak, mint egy kulturális intézményinek, vagy akár egy összességében irodalommal foglalkozó oldalnak. DE! a honlap a tánccal, ennek oktatásával, BÁRMILYEN típusú tánc (sok féle) oktatásával foglalkozik. Innen nézve viszont már igenis lehet sokoldalú, tágmezsgyéjű oldalnak nevezni. Bárhova eljuthatunk az oldalból kiindulva. Bármilyen olyan irányba, ami a tánccal, a színpaddal, az előadói művészetekkel foglalkozik. Külföldi, magyar vonatkozásban egyaránt. Vagy akár ehhez kapcsolatos kelléket gyártó cégek tárházához is eljuthatunk.

B. A hálózati tudásélmény

Nem hiszem, hogy az OTC oldala egy állandóan reflektáló oldal lenne. Elvileg van fórum topik, de ez még nem üzemel. Így tehát nincs meg a párbeszéd. Nem véleményezheted az órát, maximum élőben, nem teheted közzé melyik tanárhoz érdemes járni stb. Ennek hiány viszont nem feltétlenül gond. Az oldal megléte inkább a tájékoztatást tűzte ki célul, semmint az állandó párbeszédességet. Ha valakivel fel akarod venni a kapcsolatot (tanár, iskola stb) egyszerűen betelefonálsz vagy személyesen elintézed a dolgot.

A tánc egy olyan elfoglaltság, amihez társaságban, más emberek közt kell lenned, egy adott térben, ezt nem lehet az Interneten megoldani. A tánc lényege a közvetlen kontaktus. Ha ez megvan nem kell a hálózat.

Tehát az OTC honlapja egy előre meghatározott területen nagyon is nevezhető értékplurális oldalnak.

C. A hálózati időélmény

A frissítés mindig megtörténik az oldalon. Folyton értesülhetsz az új kurzusokról, esetleges rendezvényekről, de a legjobb, ha feliratkozol a hírlevélre. Esetleg feltesznek fényképeket a kurzusokról vagy versenyekről. De olyan igazi időélményed nem lesz. Az honlap kinézete már évek óta ilyen, nem jelzi az idő múlását sem egy blog, sem egy fórum jelenléte. Ez a megközelítés teljesen meddő az OTC oldalán.

D. A hálózati térélmény

Őszintén megmondva a honlap design-ja nem nyerte el a tetszésemet. Mint már az előbb említette jó régi oldalról van szó. Ez a kinézete már évek óta. Ez egy részről hasznos, hiszen nem fogod összekeverni más intézménnyel, de elég unalmas. A kor technikai lehetőségeivel nem él a tervező, pedig ebben a témakörben fel lehetne dobni a kinzetet.

Ha viszont a „jól érzéssel tölt el mikor belépek az oldalra, mivel tudom mivel fogok találkozni” élmény megvan. És ez bizonyos szempontból fontos, hogy meglegyen. Mindig jó visszatérni egy megszokott helyre, ahol jól érezte magát az ember. Tudod, hogy mit kell keresnem, ha valamit meg akarok találni.

1.

A honlapon megtalálható kiinduló csoportok: Nyitólap – Hírek, Általános információk, Iskolánk, Tanítás, Egyéb szolgáltatásaink, Rendezvényeink, Extrák, Fotóalbum, TáncBarát Klub, Táncpartner kereső, Hírlevél, Fórum, Vendégkönyv, Kapcsolat. Ezekből a linkekből több elágazási lehetőség, ám van két csoport ami még nem funkcionál (fórum, Táncbarát klub).

Számomra elsődleges minden olyan információ, ami a táncoktatással kapcsolatos újdonságokat, állandóságokat közli (első 4 csoport és az ő allinkjeik). Másodlagosnak gondolok minden más infót, aminek tudatában nem kell lennem, ha egyszerűen csak részt akarok venni egy tanfolyami órán. Nem keresek táncpartnert, nem vagyok kíváncsi a rendezvényekre, amiket az iskola szervez vagy részt vesz stb.

Ám ezek akár olyan linkek is lehetnek, amelyek egy hivatásos táncosnak, vagy egy táncpartnert keresőnek viszont elsődleges infók lehetnek. Őt meg pont az nem fogja feltétlenül érdekelni, ami nekem a legfontosabb. Tehát itt nincs egyértelmű elsődleges, másodlagos infó megoszlás.

2.

a, minden olyan infó, ami a táncoktatással kapcsolatos :55%

b) a táncoktatókra vonatkozó infók, vagy intézményi munkatársakra : 25%

c) összefüggésekre más területekkel : 3%

d) hozzáadott háttéranyagra: 7%

e) véleményekre, reakciókra : 10%

2010. január 17., vasárnap

1. Az OTC esetében szerintem elég szűk a tájékozódási lehetőség, ha az Internetet kizárjuk. Esetleg táncos berkekben mozgó ismerősök által, vagy belvárosi séta közben betévedsz az épületbe (aminek elég kicsi a lehetősége). Az intézménynek van nyomtatott havi frissítésű órarendje, de ezt is csak (én legalábbis) az intézményben láttam kitéve. A különböző kulturális lapokban nem láttam hirdetésüket, de gondolom, hogy táncos témájú újságokban szerepelnek.

2.A különböző stílusú táncokat bemutató, leíró honlapokon felfedezhetjük az iskola linkjét is, vagy csak megemlítik. Illetve a táncoktatók is megadnák az iskola linkjét akár saját oldalaikon. Ha böngészünk egy adott táncstílus után (akár tanulni szeretnénk, vagy csak érdeklődünk) pillanatok alatt eljutunk az OTC oldalára.

3. Az OTC honlapja illeszkedik az egészbe. Az egész alatt a táncos kultúrát, az életstílust értem, illetve magát az oktatást. Fontos, hogy a csoportban levés szellemét erősíti, és próbál segíteni az adott táncstílus nehézségeinek kiküszöbölésébe.

1, Milyen társadalmi funkcióval bír?

Egy intézmény honlapjának funkciója mindig kettős céllal rendelkezhet. Először mint intézménynek fent kell tartania magát, tehát érdemes olyan honlapot készítenie, ami kellően felkelti az érdeklődést, minél több embert vonz be. Második fontos funkció, hogy úgy és olyan infókat közöljön, vagyis tájékoztasson, ami releváns a böngésző igényének. Megint más egy oktató intézmény honlapjának kritériumai. Hiszen az oktatott témát/tárgyat úgy kell prezentálnia a honlapon keresztül, hogy higgyük el ez az intézmény a legjobb ezen a területen (neki vannak a legjobb oktatói, legtapasztaltabbak, legsokoldalúbbak, stb.). Ez szükésges mivel nagy a konkurencia. Szerencsés a helyzete egy tánccentrum honlapjának, hiszen mindig lesznek gyerekek, akik szeretnének elkezdeni táncolni, fiatalok, akik színesíteni szeretnék mozgáskultúrájukat, illetve idősebbek, akik kikapcsolódnának, szórakoznának egy-egy táncóra keretében. Az egészséges mozgás jótékony hatásáról már nem is beszélve minden korosztály számára. Következtetésképpen tehát leszögezhetjük, hogy minden korban lévő ember be „bevonására” kell törekedni egy ilyen típusú oldalnak/ intézménynek. Az általam választott OTC meg is teszi ezt, hiszen külön gyermek, felnőtt kurzusokat hirdet, és vannak direkt 50 év felettieknek szerveződő óra.

2, Milyen csoportnak? Miyen haszonnal? Miyen igényt elégít ki?

Mindenféle korosztálynak (nemtől, kortól, iskolai végzettségtől függetlenül) szól az oldal. Az egészséges életmód egyik alappillérére, a mozgásra, rendszeres sportolásra ad lehetőséget az intézmény. Ha a honlapot vizsgálva ezt az intézményt választjuk, mind az intézmény, mind a saját egészségünk hasznára leszünk.

3, Mi készteti a tartalom szolgáltatóját a tartalom szolgáltatására?

Az én esetemben egyértelműen mondhatom, hogy az elsődleges késztetés a táncoktatás, mint üzlet jól működjön. Legyen elég résztvevő, megérje működtetni az iskolát. Második késztető erő a tánc, a mozgás hasznosságának terjesztése.

4, Mennyiben része az adott tartalomszolgáltatás bármilyen előjelű "manipulációnak"?

Bármilyen negatív irányú manipulációnak szerintem nem eszköze az OTC honlap, inkább abba az irányba próbál manipulálni, hogy ha táncolni szeretnél őket válaszd!

2010. január 16., szombat

Tézis 4. -Kultúra.hu

A. Az értékpluralizmus
A Kultúra.hu oldal esetében én nem gondolom, hogy hagyományos értelemben fejlesztené a tudást, műveltséget, mivel tartalma nem konkrét adatokat közöl egy-egy témával kapcsolatban, hanem inkább csak egy alap tájékozódásra ad lehetőséget, inkább beszámol, figyelmet hív fel, ajánl. Ezzel azonban alakítja a felhasználók érdeklődési körét, ráirányítja különböző dolgokra figyelmét, fejlesztheti kritikái által a kialakult felfogását, nézeteit egyes területekről.
Az oldal nagyon összetett, sokszínű, sok kulturális területet foglal magába, így lehetőséget nyújt az összehasonlításra, a különböző művészeti ágak közötti alapszintű tájékozódásra.
Mivel a Kultúra.hu magával a kultúrával foglalkozik, úgymond "nincs szükség" ebben az esetben arra, hogy az oldal elirányítsa a felhasználót a különböző rokonterületekre, hiszen az oldal már magában foglalja azokat,egy felületre gyűjtve a főbb kulturális formákat, melyeket egyértelműen rendszerez, egyszerűen használhatóvá tesz. A témák közt megtalálhatók az összefüggések, melyek azonban sajnos nem érhetőek el egy egyszerű "linkre kattintással", hanem át kell lépni az egyik kategóriából a másik, szóban hivatkozott kategóriára. Pl. előfordulhat, hogy egy irodalmi est beszámolójában felkelti érdeklődésünket egy, az esten együttműködő zenei formáció, így az 'Irodalom' menüpontból a 'Könnyű' (zenei) menüpontra váltva utána nézhetünk a keresett formációnak.

B. A hálózati tudásélmény
Szerintem ez az oldal, legyen szó akár csak egy alaptudásról, annak megszerzésére nem alkalmas. Célja nem is ez, hanem hogy felhívja a figyelmet a különböző kulturális eseményekre, programokat ajánljon, kedvet csináljon az oldalra látogatónak magához a kultúrához, annak különböző ágaihoz. Viszont éppen ezért nem is olyan lényeges, hogy a felhasználó milyen előképzettséggel rendelkezik, hiszen a tartalom nem a legmélyebb tudományos elemzések közléséről szól. Ahhoz, hogy el tudjon igazodni, nem szükséges tudnia, hogy mi a különbség a líra és az epika között, vagy hogy milyen irányzatai alakultak ki az idők során a festészetnek, itt nem ezen van a hangsúly, nem ez az oldal lényege.
Tartalom szempontjából az oldal naponta frissül.
Arra viszont sajnos nincs lehetőség, hogy a felhasználok az oldalon található blogokban, fórumokon oszthassák meg egymással tudásukat vagy nem tudásukat :), véleményüket, érzelmeiket, benyomásaikat egy előadással, kiállítással kapcsolatban.

C. A hálózati időélmény
"A párbeszéd örök" ebben az esetben nem valósul meg, mert ahogy már említettem, ezen a felületen semmilyen formában nincs lehetőség beszélgetésre, eszmecserére, reagálásra a honlapon ( vagy éppen akár valami egészen mással)olvasottakkal kapcsolatban.
A "Változó állapotok" ebben az esetben annyiban nyilvánul meg, hogy az oldal tartalma folyamatosan, napi szinten frissül, minden témában és kategóriában olvashatunk naprakész bejegyzéseket, friss híreket.
"Előtt és után". A cikkek között lehetőség van régebbi bejegyzések olvasására, így egy programajánló olvasása után, az idő teltével, és ha készül róla cikk, lehetőségünk van pl. egy kiállításról beszámolót olvasni, esetleg, szintén ha készül ilyen, elolvashatjuk a kritikát is a témához kapcsolódóan.
Lehetőség van régi cikkek olvasására is.

D. A hálózati térélmény
Számomra a honlap használata kellemes időtöltést jelent. Az oldal elrendezése logikus és átlátható, használata egyszerű és egyértelmű. Esztétikailag is kellemes a felépítése, színeiben kellemes hangulatot sikerült létrehozniuk, és ami nekem külön tetszik, hogy minden cikkhez és bejegyzéshez van egy kellemes méretű kép, és én személy szerint szívesebben választok ki egy adott cikket, ha a kép felkeltette már az elején az érdeklődésemet.
Tartalmi újdonságokra irányítás szempontjából is igen jól értékelhető az oldal; a honlap tetején végigfutó hírsáv minden területre egy-egy tőmondattal próbálja a felhasználó figyelmét az aktualitásokra irányítani.
Saját tér létrehozására nincs lehetőség. Nekem ez személy szerint nem hiányzik, de úgy gondolom, hogy a felhasználók többsége hiányolhatja ezt a lehetőséget.

Tézis 3. -Kultúra.hu

A Kultúra.hu egy nagyon összetett és szerteágazó oldal, 12 kategóriába foglalja menüjében az oldal tartalmát (pl. film, színhát, tánc, irodalom stb.).
A honlap felosztása és tagolása egyszerűen átlátható, egyértelműen tükrözi a tartalmat.
Én másodlagos információnak ítélném az oldal tartalmát. Minden kategóriában részletes cikkeket, interjúkat, kritikákat, beszámolókat olvashatunk az adott, kiválasztott témáról. Ezek az írások szerintem színvonalasak és tartalmasak, bár ezt csak akkor tudnám biztosan állítani, ha valamelyik területen szakértő lennék :). De számomra sok hasznos információt tartalmaznak, felkeltik az érdeklődésemet egy-egy téma iránt. De ha többet szeretnék tudni egy művészről vagy alkotóról például, akkor nincs lehetőség egy kattintással eljutni a további információkhoz, nincsenek linkelve a nevek, művek, alkotások, külön kell rájuk keresni.
És persze magát az alkotást, előadást nem látjuk,a művet nem olvashatjuk (legalábbis ezen a webhelyen) csak egy-egy illusztráló kép erejéig, ami nem pótolja magát az élményt.
A kategóriákon belül már nincsenek rendszerezve az írások típusuk szerint(beszámoló, interjú stb.), közzétételük dátuma szerint jelennek meg az oldalon.

A honlap célja szerintem az, hogy tájékozódást nyújtson az érdeklődőknek a kultúra területén, ismertesse az aktuális eseményeket, programokat ajánljon, összefogja egy helyre azokat a főbb területeket, amiket a kultúra szó alá vehetünk. És ezt precízen és jól összeszedetten, tartalmasan meg is valósítja.
Az másodlagos információk szerintem az oldal 80%-át teszik ki. A maradék 20 %-ot azok a cikkek vagy beszámolók tartalmazzák, melyek magáról az alkotásról, művészről írnak konkrétan, pl. egy művész pályájának bemutatása 50.születésnapja alkalmából. Elsődlegesnek információként én ezeket a formákat tudnám megemlíteni. A szó szoros értelemben vett elsődleges információt nem, vagy csak nagyon keveset tartalmaz az oldal, de mint már említettem, nem is ez a célja.

Hitelesség szempontjából szerintem csak a szakemberek tudnak értékelhető véleményt nyújtani, számomra nem derül ki a cikkek alapján, hogy aki írt, mennyire szakavatott a témában. A bejegyzéseket állandó szerkesztő gárda írja, a szerzők névsora olvasható az Impresszumban, én sajnos nem tudom megállapítani a nevek alapján, hogy szakértőkről van-e szó vagy sem. De mivel az oldal nagyrészt eseményekről számol be, interjúkat közöl, programokat ajánl, és nem pedig műveket és alkotásokat elemez, talán eltekinthetünk a szigorú értelemben vett szakértelemtől :).

Értékpluralizmus – demokratizmus. Választott honlapom specifikussága okán – úgy hiszem - magától értetődő e szópár tagjainak összekapcsolása.
Az utóbbihoz a Pallas Nagy Lexikona szócikkéből idéznék:
„…A demokrata állameszme ma már nem jelenthetvén egyebet, mint az állam kötelékén belül levő összes szellemi, erkölcsi és anyagi egyéni erők lehető legjobb kifejtését és közjóra való kamatoztatását az igazságosság, azaz az állampolgári jogegyenlőség és szabadság elvének alapján, szervezett és működő intézmények által államban és társadalomban egyiránt… A demokrata állameszme csak a keretet adja meg a jogegyenlőség alapján: a tartalom minősége az alkotmánytól, az államintézmények hatásától a társadalomra és mindenekfölött attól függ, hogy mennyire képes uralma alatt tartani valamely nemzet magasabb értelmisége az értelmiség közép és alsóbb rétegeit és ezek által a nép egész tömegét. Ott, ahol hiányzik a művelt szellem uralma: ott beáll a nyers tömeg uralma…” E XIX. századvégi mondatok, szerintem, ma is állnak – vagy ülnek. A keret adott: úgy általában is, és az éppen tárgyalt webfelület formájában is. Hogy milyen tartalommal töltődik, hogy kellően értékpluralista-e, arról mi, helyiek döntünk, jó esetben négyévente, kevésbé jó esetben…, de ezt hagyjuk most.

Értékpluralizmus? Igen, én ennek megnyilvánulását látom ezen a portálon abban az igyekezetben, melynek eredménye a rendkívül szerteágazó, mert minden, a településre vonatkozó, azt vagy annak lakosait érintő ügy, dolog, esemény, hirdetmény, publikáció stb. bemutatása az összetett, sokrétű felületen, de különösen, éppen mert nem feltétlenül a hivatalos álláspontot megjelenítők, a következőkben: a Sajtófigyelő cikkei, valamint a kívülre mutató Linkek (pl.:http://patyicivil.hu , www.patyiak.net)

Hálózati tudásélmény? Igen, a tudás élménye határozottan megvanJ. De nincs is ebben semmi meglepő, hisz a honlap fenntartójának határozott szándéka, célja – sőt, egy ideje törvénybe foglalt kötelessége -, hogy látogatóit a legteljesebb körű tájékoztatásban részesítse. No, szó sincs itt párbeszédről – bár arra lehetőséget adó webhelyekre is elirányít ez a felület – „csupán” a jól informáltság megnyugtató, kellemes, már-már bennfenntes érzésével ajándékoz meg.

Hálózati időélmény? Újabb szívélyes szívesség ettől a portáltól: a „don’t worry, be informed” lehetne akár az üzemeltetők jelmondata is, azaz szabad fordítás(om:)ban: itt sosem kell aggódnod a „ha lemaradsz, kimaradsz” okán, hisz ugyanolyan könnyű hozzájutni a legfrissebb, aktuális információhoz (RSS-csatlakozásra is van lehetőség), mint az Archívumban a legrégebbihez, természetesen a nap huszonnégy órájában. Kell ennél több? Hát persze: egy jó kereső. Nem gond, ez is adott, úgyhogy indulhat az infovadászat, kedvünkre szörfölhetünk az idő hullámain előre-hátra.

Hálózati térélmény? A design decens és adekvát. De inkább magyarul: a felület tervezése során nyilvánvalóan a „tartalomhoz a forma” elvét követték, szerintem sikerrel, mert a látvány a lényeget pontosan tükröző, a megjelenés illendő, letisztult egyszerűségében tartózkodóan szép, nem feltűnő, s számomra éppen ezért vonzó. Egy település önkormányzata mint hivatalos intézmény nem kereskedelmi egység, tehát „kirakata” sem a reklám céljait szolgálja, így ez esetben nem az erős színek, a csillogás, a villogás jelentik a vizuális értéket, hanem a visszafogottság, az átláthatóság, az áttekinthetőség, itt különösen igaz, hogy a kevesebb, több. Mi több, ebben a műfajban – úgy hiszem -, az állandóság is erény, mert a legfőbb szándék, a tájékoztatás szolgálatában áll az otthonosság, az ismerősség érzését biztosítva, ami a felhasználók részéről fokozott igényként jelentkezhet tekintettel az oldal (már sokat emlegetett) komplexitására.
Persze, hogy a portál jelenlegi grafikai megjelenése kinek tetszik, és kinek nem, az ízlés dolga, de ha elfogadjuk, hogy „a hitelesség titka a komplexitás”, akkor ez a honlap ezt a csatát is megnyerte.

2010. január 12., kedd

MUPA.hu - Tézis 4.

A. Az értékpluralizmus

A MÜPA célközönsége azok a szórakozni vágyók, akik a színház, zene, tánc műfajában egyaránt érdekeltek. Kulturális igényeiknek megfelelő tájékozódási lehetőséget nyújt ebben a honlap. Már a különböző műfajok esetében felfedezhető a pluralizmus, de a honlap szolgáltatásait és keresési lehetőséinek tekintetében is változatos.

B. A hálózati tudásélmény

A tartalom rétegzetten kínálja tartalma mélyebb szintjeit. Lehetővé teszi a felszínes, gyors tájékozódást, a háttér megismerését. Így pl a jegyvásárlási lehetőségeket tartalmazó szolgáltatás.

C. A hálózati időélmény

A párbeszéd örök: ’Sajtószoba’ és a ’Rólunk írták’ menü alatt olvasható sajtóközlemények letöltésére van lehetőség. A hírek és programok aktualitása különösen fontos a tájékoztatásukban.
Az oldal mindig frissül, új cikkek áramlanak.
Az előtt és után időélmény megvalósul a honlap esetében, hiszen az egyes előadásokról előzetesen is olvashatunk, de az utólag készített beszámolók, értékelések is rendelkezésünkre állnak.


D. A hálózati térélmény

Webdesign: otthonosságot teremt. Könnyen áttekinthető, sokszínű és a kulturális események érdekességeit feltáró honlap.

MUPA.hu - Tézis 3.

1.
A Művészetek Palotája esetében elsődleges információnak tekinthető a színészek, művészek, szereplésében bemutatásra kerülő előadásokba való betekintés. Mindezt a honlap video, hanganyag és képgaléria címet viselő szolgáltatása teszi lehetővé. Részleteket kapunk, ízelítőt nyerünk az egyes rendezvényekből, mely persze nem pótolhatja az élő adás fantasztikus élményét.
A honlap főoldalán a programokról, szolgáltatásokról, jegy, bérlet árakról, és magáról az épületről kapunk információkat. Az intézmény megközelíthetősége is rendkívül fontos tényezőként szolgál az érdeklődőknek, ezért ez a menüpont is a kiemeltek sorába tartozik. Az érdeklődési körnek megfelelően, legyen az komolyzene, világzene, vagy könnyűzene, mindenki megtalálhatja a számára szórakoztató programlehetőségeket. A MÜPA természetesen a gyermekekről sem feledkezik meg, nekik is biztosítja a családi és ifjúsági programokat.
Külön kiemelendőnek tartom a jegytérkép funkcióját, aminek segítségével bekukucskálhatunk a termekbe és megfigyelhetjük, milyen rálátás nyílik a kiválasztott helyről a színpadra.
Mivel a monumentális épületben több teremben is folynak a rendezvények (Hangversenyterem, Fesztivál Színház, Ludwig Múzeum), nagy segítséget jelent az ezekről szóló leírások olvasata.
Az ide látogatókkal való interaktív kapcsolatot a ’Sajtószoba’ és a ’Rólunk írták’ biztosítja.

2.
A honlap funkcióját figyelembe véve a tájékoztató jellegű információk jelentkeznek legfőképpen, ez. kb 70%.
A „téma előállítóira” vonatkozó információ 5%.
A más területekkel való összefüggésekre szintén csak 5% jut.
A hozzáadott háttéranyag 5%,
A vélemények, reakciók fontosabb szerepet töltenek be az előzőeknél, így 15%-ot kap.

MUPA.hu - Tézis 2.

1.
A Művészetek Palotája a kultúrát, a művészeteket közvetíti. Kiváló lehetőségeket biztosít azok számára, akiket egy kicsit is megmozgat a kultúra. De honnan is értesülhet az érdeklődő a saját szájízének megfelelő programokról internet hiányában?
A Művészetek Palotájában megrendezésre kerülő programokról számos kiadványból értesülhetünk. Az intézmény saját programajánló füzete tartalmazza legfőképpen a hasznos, friss információkat, ezenkívül az Exit, a Pesti Est,valamint a Fidelio is az olvasók és érdeklődők rendelkezésére áll.
A különböző tömegkommunikációs eszközök – így a tv, rádió- segítségével is tájékozódhatunk a repertoárról. Egy kellemes Duna-parti séta után személyesen is ellátogathatunk a kulturális rendezvényeket magába foglaló épületbe és személyes tájékoztatást kapva juthatunk újdonsült információk birtokába. Sőt, a metron utazva is felfigyelhetünk a hirdetőtáblákon szereplő ajánlásaira.

2.
A mupa.hu tartalmi szolgáltatásai számos más portálon megjelenésre kerül és elérhető:
kultura.hu
kulturinfo.hu
kulturpart.hu
szinhaz.hu
est.hu
A felsoroltak neve is már hűen tükrözi, hogy a kultúrát szem előtt tartva ad tájékoztatást, és ezek egyikéből sem hiányozhat a MüPa műsorkeresője sem.

3.
A honlap szervesen illeszkedik a hálózaton megtalálható kulturális információs rendszerbe. A Google keresés MüPa-ra vonatkozó keresését alkalmazva rengeteg találat biztosítja számunkra az intézmény vonatkozásában az információkat.
Véleményem szerint a honlap széleskörű tartalomszolgáltatást biztosít, mindenki alkalmazhatja a számára kedvező kereséséi lehetőségeket. Különösebb specializáltség nem érzékelhető más hasonló jellegű oldalakhoz képest, azonban az ebben a szolgáltatásban elvárt kritériumoknak teljes mértékben megfelel.

Stackoverflow.com – Tézis 4.

Az értékpluralizmus
Bár a honlap elsősorban kérdések feltevésére és megválaszolására van kihegyezve, akkor is talál az ember olvasnivalót, ha csak egyszerűen elkezd böngészni. Mivel az egyes programnyelveken belül rengeteg témakörrel kapcsolatban merülnek fel kérdések, rövid idő alatt lehet találni számunkra is hasznos témaköröket. A tagek segítségével könnyel szűkíthetjük a megjelenített kérdések körét, programnyelv, fejlesztői környezet, framework, platform, vagy akár adott parancs szerint is, így 1-2 kattintással olyan témakörökhöz tudunk jutni, amelyek a leginkább érdekelnek minket.

A hálózati tudásélmény
Állandóságról itt nem igazán lehet beszélni, ellentétben például egy fórummal, amelynek nem feltétlenül van határozott végcélja, így egy idő után akár teljesen el is halhat egy topic. Itt minden új témának határozott célja van, amiből következik, hogy annak elérése után az adott téma véget is ér, hogy egy újabbnak adja át a helyét a címoldalon. Az egyszerű beszélgetésekkel szemben itt sokkal gyorsabban követik egymást az új hozzászólások, annak ellenére, hogy a témák általában eléggé specifikus témakörökhöz kapcsolódnak.

Hálózati időélmény
Folyamatosan érkeznek az új kérdések, nem ritka, hogy percenként 5-10 is, így a friss tartalom rendkívül gyorsan cserélődik. Érdemes egy adott tag szerint rendezni az új kérdéseket, így már kezelhetőbb mennyiségű és sebességű az információáramlás.

A hálózati térélmény
Ellentétben a legtöbb programozással foglalkozó honlappal, amelyek technikailag általában rendkívül fejlettek, élenjárók az új megoldások alkalmazásában, viszont a megjelenítés terén erős kihívásokkal küzdenek (programozó gondolkodás – minél több információt megjeleníteni adott felületen), ez a lap jobban odafigyel a tartalon vizuális megjelenítésére is. A nyitólapon első ránézésre is könnyű eligazodni, a színkódokból rögtön megállapítható hogy mely kérdésekre nem érkezett még egy válasz sem, és melyeket oldották már meg. A profiloldalon a szokásos beállításokon kívül megnézhetjük a statisztikáinkat, az aktivitásunkat, de akár a reputációnk alakulását is, vagy címkék szerint kereshetünk az általunk feltett kérdések között. Ezen kívül megadhatunk különböző tageket, amelyekhez kapcsolódó új témákat kiemelt helyen akarjuk látni, valamin olyan tageket is, amelyeket figyelnem kívül akarunk hagyni.

Stackoverflow.com – Tézis 3.

Mivel az oldal kizárólag kérdések feltevésére és megoldására korlátozódik, ezért a tartalma a hagyományos értelemben nem csoportosítható témák szerint. A főoldalon lehetőség van a különböző szempontok szerint rendezésre, mint például a legutóbb frissített kérdések, felajánlott jutalommal rendelkező kérdések, legaktívabb kérdések, valamit a heti és havi legaktívabb kérdések.

A tartalom 100%-ban a felhasználók által előállított, így nincs különbség az előállítók a és birtoklók között.

Stackoverflow.com – Tézis 2.

  1. Az internet megjelenése előtt például szaklapokban volt lehetőség hasonló kérdések feltevésére, ott is csak az olvasói rovatokban. Csak reménykedhetett az ember, hogy megválaszolják a kérdését, és amennyiben ez megtörtént, a hely szűkössége miatt konkrét megoldást csak a legritkább esetben közöltek, inkább csak általános útmutatást adtak, hogy hogyan lehetne megoldani az adott problémát. A másik, gyakorlatiasabb megoldás a témával foglakozó klubok felkeresése volt, bár ezek száma hazánkban meglehetősen csekély volt, nem is beszélve a földrajzi korlátokról. A témakörből következik, hogy amint lehetségessé vált, a hasonló témákkal fogalakozó emberek egyre inkább a hálózaton keresztül osztották meg tapasztalataikat, kezdetben BBS-ek, levelezőlisták, majd fórumok, blogok, wikik segítségével.

  2. A kérdéskörrel kapcsolatos tartalom elsősorban a nyomtatott szakirodalomban (tankönyvek, referencia könyvek), valamint ezek elektronikus változataiban, az adott programnyelvet gondozó cég(ek) vagy csoportok által üzemeltetett hivatalos honlapokon található meg.

  3. A honlapnak nem célja a tárgyalt nyelvek teljes és mindenre kiterjedő bemutatása, ellentétban a gondozó cégek honlapján vagy a programok helpjében megtalálható teljes leírásokkal, viszont alapvető használati kérdések, (pl. szintaktika) tisztázásánál gyakran linkel ezekre. Amiben többet/mást nyújt a hasonló honlapokhoz képest, az a szerkezete: Ez tulajdonképpen egy fórum egy blog, egy wiki és egy közösségi megosztó oldal ötvözete.

Stackoverflow.com – Tézis 1.

A honlap elsősorban programozóknak nyújt segítséget a mindennapi munka során felmerülő témákkal kapcsolatban, de ellentétben a legtöbb hasonló oldallal, a kezdők kérdéseit is szívesen megválaszolják.

Ahogy írják is: „Nincs túl triviális vagy újonc kérdés. A lényeg, hogy programozással kapcsolatos legyen.” Persze a részletesen és jól megfogalmazott kérdéseket elvárják

Nincs tele az oldal zavaró bannerekkel, nem ugranak elő előfizetés sürgő ablakok, ha látni akarja az ember a válaszokat.

A nyitólap rögtön a lényeget mutatja, nem kell mindenféle menüpontokban a fórum topikokat böngészni, rögtön a feltett kérdések láthatóak a címlapon.

Érdemes megjegyezni, hogy szemben a legtöbb fórumhoz hasonló oldallal, se a kérdések feltevéséhez, se a megválaszolásukhoz nem szükséges bejelentkezni, de a jutalmak miatt ajánlott.

Hogy ki szolgáltatja a tartalmat? Hát a felhasználók! Az oldal célja egymás segítése, és közben még mi is tanulhatunk. A minél jobb kérdések és válaszok megfogalmazását pontozással ösztönzik. Minden felhasználói bejegyzést pontozható (a megoldásként elfogadás mellett), és a hozzászólások mellett látszik a hozzászóló pontszáma is, így egyből látható, mennyire szakértő az adott témában.

Nem csak a válaszok pontozhatóak, hanem a feltett kérdések is, így a kérdést feltevő felhasználó is motiválva van a minél pontosabb és lényegre törőbb megfogalmazásra. Mivel a kérdezők is szerezetnek pontokat, így egy sokakat érdeklő téma felvetése is hozhat akár annyi pontot, mint a megoldása.

Negatív pontozás is lehetséges (bár nem túl gyakori), így különösen figyelnek a felhasználók a kérdések minél érthetőbb megfogalmazására.

Negatív pontozás igazából csak a nagyon hanyagul megfogalmazott kérdéseknél fordul elő, erre tipikus példa, ha egy felhasználó egyszerűen csak bemásol egy rakás kódot, és megkérdezi, hogy hol lehet a hiba, anélkül hogy részletesen leírná, hogy hogyan kéne az adott kódnak elméletileg működnie, és hogy nála milyen hibát vagy hibákat produkál.

Mivel nem csak a végleges megoldásként elfogadott válasz kap pontot, hanem a korábbi fontos hozzászólások is (ezekre bármelyik olvasó adhat pontot, nem csak a kérdező), ez tovább motiválja a felhasználókat a részvételre.

Ha egy kérdésre egy ideje nem érkezett válasz, vagy csak nem született megoldás, a kérdező jutalmat tűzhet ki, amelyben saját pontjaiból ajánl fel a hozzászólóknak és a későbbi megoldónak.

Mivel a honlap nem profitorientált, és technikai témakörökkel foglalkozik, ahol egyszerűen eldönthető, hogy egy válsz jó- e vagy sem, ezért a manipuláció kizárható.

2010. január 11., hétfő

Baranya Megyei Természetbarát Szövetség - Tézis 4

A. Az értékpluralizmus

A Baranya Megyei Természetbarát Szövetség honlapja sok hasznos és érdekes informácót kínál a Mecsek szerelmeseinek. A "közvetlen" értékes információk mellett (bár ez relatív, attól függ, hogy ki melyik oldalról közelíti meg az oldalt) több "kitekintő" tartalom is található más témák felé (túrázás kontra várkutatás), ami a művelődést hivatott szolgálni.

B. A hálózati tudásélmény

A BMTSZ honlapja úgy gondolom, hogy sokrétű hálózati élményhez juttatja az oldalt böngésző érdeklődőt. Egy helyen megtalál mindent, amit a Mecsekről túrázó szemmel tudni érdemes, de ez mellett több más kiegészítő "műveltető" tartalom is található. A honlapot folyamatosan aktualizálják, ami nagyon fontos pl a rendezvénynaptár szempontjából is.

C. A hálózati időélmény

A honlapon nem található fórum, sem chat. Talán egyedül a Túrabeszámolók rovat az, ahova némi "külsős" kommunkáció érkezik, azonban ezeket a tartalmakat is a honlapot frissítő személy tölti fel, nem én amikor éppen kedvem tartja.
A tartalom nagy része aktuális dolgokra vonatkozik, akad ami történelmi és változtathatatlan (népmondák, várak), és van ami állandó, viszonylag lassan avuló információ (térkép, források stb.)

D. A hálózati térélmény

A honlap egyszerű felépítésű, azonban sajnálatos módon hiányzik belőle minden web 2.0-ás alkalmazás. A stílus kifejezetten tetszetős, az oldalszerkesztés átlátható.
Véleményem szerint hasznos fejlesztés lenne egy olvasói visszacsatolást lehetővé tevő felület, akár fórum, vagy akár az olvasók által feltölthető fotógaléria, vagy egy Kérdések/válaszok rovat.

Baranya Megyei Természetbarát Szövetség - Tézis 3

A BMTSZ honlapján található tartalom meglehetősen sokféle. A tartalom összesen 22 fő-menüpontra tagolódik. Némelyik fő-menüponton belül további al-menüpontokba bontották az információt.
Érdekes és szerintem felesleges volt az egyesülettel kapcsolatos információkat 4 külön csoportba bontani (Bemutatkozunk, Elérhetőség, Kapcsolat, Támogatók). Hiányolom továbbá az "önreklámot", azokat az információkat, amiből egy laikus természetjáró is megtudhatja, hogy milyen előnyökkel jár, vagy egyáltalám mire jó ha belép a szövetségbe.
Információkat kaphatunk az oldalról a baranyai "természetbarát életben" történt hírekről, a baranyai turistautakról, forrásokról, kilátókról, kulcsosházakról, várakról, rendezvényekről, túramozgalmakról, de megtalálható Baranya természetjáró lexikona valamint Baranya megye népmondái is.
Elsődleges információnak egyértelműen magáról a Szövetségről szóló részek (elérhetőségek stb.), valamint a hírek. És egy extra elsődleges információnak tekinthető, digitalizált Mecsek térkép. A térképet fel lehet nagyítani, így olvashatók az útvonalak és a térkép leírások. Nyilakkal navigálni lehet a térképrészletek között, illetve a túraútvonal jelzésre kattintva a térképen kirajzolódik a túra útvonala (melyekről bővebb információ érhető el a menüszerkezetben navigálva).

A honlapon nincs lehetőség a reflektálásra. Az előállított vagy birtokolt elődleges információk a honlap mintegy 20%-át képviselik, a téma előállítóira vonatkozó információk 20%, összefüggések más területekkel 30%, és a hozzáadott háttéranyag 30%.

2010. január 10., vasárnap

Dédestapolcsány – tézis 4.

1.Értékpluralizmus

Az általam vizsgált honlap egységes, átlátható, szinte már túl egyszerű.
Általában feladata az információk összegyűjtése, tárolása és szolgáltatása. A helyiek tájékoztatásán túl a település helytörténete és nevezetességei iránt érdeklődőket és a turistákat látja el viszonylag részletes információkkal. Ezért az ismeretterjesztést maguk elé célként kitűző honlapok közé sorolható. Ugyanakkor a helybeliek számára is megpróbál aktuális információkat nyújtani, de ez nem sikerül maradéktalanul, mivel a frissítés nem tartozik a szolgáltató erősségei közé. Ezáltal a felhasználók érdekeit nem képviseli teljes mértékben.
Az információt a bal oldalon található menüpontok alatt találjuk meg. Nagy hátránya, hogy a menüpontok témáiról nem lehet tovább navigálni más hasonló témájú honlapokra.
Segítené az érdeklődők további tájékozódását, ha a honlap nyitóoldalán linkeket helyeztek volna el.
Ugyancsak negatívumként értékelhető, hogy az olvasó nem jelezhet vissza (nincs fórum, levelesláda).
Mindent összevetve: az oldal segíti a tájékozódást, de nem támogatja az olvasót abban, hogy az itt megszerzett ismereteket továbbiakkal egészítse ki más hasonló oldalakra továbblépve.

2. Hálózati tudásélmény

A főoldalról kiindulva a menüpontokban találjuk meg azokat az információkat, melyek valamilyen tudásélményt nyújtanak az odalátogatónak. A menüpontok kb. fele a település történetét tartalmazza történelmi időszakokra szétbontva. Maga az ismertetés nem feltételez nagyobb műveltséget, inkább egy átfogó, általános tudást közvetít. Ebből következik, hogy akik mélyebben szeretnének a témában elmerülni, azoknak más weboldalakat kell felkeresniük. Ezekre az oldalakra azonban nem mutatnak linkek, az érdeklődőnek magának kell megkeresnie.
Az előzőekből kitűnik, hogy a vizsgált honlapon nem valósul meg a rétegzettség, inkább csak felszínes tájékozódásra van lehetőség.
Az ismeretek frissítésével is vannak problémák. Igaz, a történelmi ismertetőben leírtak nem változnak, de újabb információkkal ki lehetne egészíteni az eddigieket, akár úgy is, hogy a használók szerkeszthetnék és ezáltal egyre több új tudnivaló kerülne fel az egyes menüpontokba. Ehhez azonban szükség lenne a visszacsatolás és az ellenőrzés biztosítására.
Az önkormányzattal kapcsolatos menüpontokban észrevehető némi odafigyelés a frissítésekkel kapcsolatban, de eléggé nagy késéssel (nem naprakészen) kerülnek fel az új információk. Pedig a honlapnak éppen az lenne az előnye a hagyományos tájékoztatási eszközökkel szemben, hogy azokhoz viszonyítva sokkal hamarább nyilvánosságra lehetne hozni a tudnivalókat.

3. Hálózati időélmény

A honlapon főleg a múlt jelenik meg, de azért néhány menüpontban a jelenre és elvétve a jövőre vonatkozó információk is előkerülnek.
A múlt főleg a falu történetével kapcsolatban jellemző, de az önkormányzati rendeletek menüpont is tartalmazza a régi rendeleteket. Itt azonban már az újak is megjelennek. Illetve az önkormányzati intézmények is közreadják a működésükkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat. A jövőre vonatkozó információk már igen kevés adatra szorítkoznak (pl. horgászási tilalom időszaka a tónál), pedig ezt lehetne még fejleszteni (programajánló, események stb.).
Amint megfigyeltem, a honlapon szereplő információk nem kerülnek le onnan, hanem mindig kiegészülnek az újakkal.

4. Hálózati térélmény

A honlap megjelenése egyszerű, áttekinthető, jól használható. A túlzsúfoltság nem jellemző rá (talán csak a hosszabb szöveges részek esetében).
A nyitóoldal háttere egyszerű fehér színű, a fejlécben egy színes fotót tartalmaz a községről. Nincsenek zavaró reklámok, animációk stb. Első látásra láthatja a használó, hogy mely esetben mely menüpontra kell kattintania. A betűformák is egyszerűek, kiemelésként vastag betűket alkalmaz. A tömör szöveget néhány képpel teszi szellősebbé.
Az oldal egyszerűségéből adódik, hogy saját tér létrehozására nincs lehetőség, nem lehet testreszabni. A használó nem írhatja meg véleményét, javaslatait, nem tölthet fel új szöveges tartalmat, képeket, videókat.
A honlap esetében nagyon sok lehetőséget látok a további fejlesztésre. Csak néhány javaslat, ami most elsőre eszembe jut: Fórum, Postaláda, Vélemények, Linkgyűjtemény, Képgaléria, Videók, Hírlevél, Blog kialakítása máris interaktívabbá, látványosabbá, érdekesebbé tehetné az oldalt.

Afrikai sügerek_tézis4


A. Értékpluralizmus

Ez a honlap igen leegyszerűsített szerkezetű, négy menüpont tartalmazza a legfontosabb ismereteket egy afrikai sügeres számára. Jól áttekinthető és látványos az értékrendje, az igényes akvarisztika elsajátítása, a halak révén az állatok és a természet tisztelete. Rávezeti az arra érdeklődőt, hogy milyen felelőséggel tartozik e kicsiny élőlények felé. Rávilágít arra, hogy milyen sokrétegű tudásra van szükség egy jól működő akvárium kialakításához. Azonban szerintem a honlap szerkezete, tartalma nem biztosítja az átjárhatóságot más külső ismeretek felé. Nincs meg a kapcsolat hasonló témájú külső információval, vagy a területhez kapcsolódó más területek ismereteihez. A web egyik meghatározó jellemzője a "kalandozás" egyik link vezet minket a másikhoz, olyan ismereteket tehetünk magunkévá, amelyekre először talán nem is volt meg az igény részünkről. Úgy érzem így a honlap egy kis sziget csupán az ismeretek nagy tengerén.

B. A hálózati tudásélmény

Nagyon jól összefoglalja az afrikai sügeresek számára fontos információkat. Ezek az információk azonban nem rétegezettek, pedig olyan területeket is mélyen érint, mint a kémia és fizika. Így sokszor az információ elrettenti az olvasót. Szerencsére ezt a hiányt megoldja a fórum. Ha nem értjük a honlapon közzétett információt, itt lehetőségünk van erről beszélgetést kezdeményezni. A fórumon jellemző az egyszerű, lényegre törő, érthető válasz. A tartalomra nem jellemző a frissülés, régóta nincsenek újabb közlemények vagy képek a honlapon. Ezt a feladatot is a fórum teljesíti. Itt friss információt kaphatunk az egyesületi eseményekről és minden aktuális téma felvetésre kerül.

C. A hálózati időélmény
A fenti bekezdésben is elkülönült a fórum a honlap többi részétől.
A fórum él, mindig mozgásban van. Régi beszélgetéseket újra olvashatunk, bennünket foglalkoztató kérdésekre lehet a múltban találjuk meg a választ. Nem kell egyidőben jelen lennünk. Lemaradni nem lehet, bármikor csatlakozunk a fórumhoz, keresője révén "visszautazhatunk" a múltba és megszerezhetjük az információt.
Ezzel szemben a honlapon nincs élet, nincs párbeszéd. Egyoldalú közlések, amelyek talán már a kezdetek óta fent vannak. A tartalom állandó, ez adódik a téma jellemzőjéből is. Az afrikai sügereknek most is olyan vízközegre van szükségük, mint 50 évvel ezelőtt... :-)

D. A hálózati térélmény

A honlap egyszerű szerkezetű, mellőzve bármilyen web 2.0-es lehetőséget. A honlap látványa megfelelő a témához, a képek lenyűgözőek, de ez nem tereli el a figyelmet a tartalomról, sőt ráirányítja. Az afrikai sügerekkel azért kezdünk foglalkozni, mert gyönyörűek. Ezt tükrözi a honlap grafikája is vagy méginkább a galéria képei.
A fórum már nem mutatja ezt a szépséget, de erre nincs is szükség. Itt a beszélgetés a lényeg, a téma, a közösség. Nincs lehetőség itt sem személyes oldal, beállítás létrehozására. A fórum úgy működik, mint egy nagy kávézó külön kis termekkel témák szerinti bontásban. Lehetőség van képek és videók feltöltésére vagy megtekintésére.

Afrikai sügerek_tézis3


1. A CMAE honlapja tulajdonképpen négy egységet tartalmaz.
A "gallery" menüpont egy új ablakot nyit meg, ahol a különböző tavak szerinti bontásban találhatunk fényképeket az egyes afrikai halfajtákról. Az "articles" menüpont alatt információkat olvashatunk, amelyek az afrikai sügerekkel foglalkozók számára nélkülözhetetlenek. Írásokat találunk az egyes fajok tartására vonatkozóan, de elmélyedhetünk a Víz kémiájának rejtelmeiben. Minden írás végén megtaláljuk, hogy az adott cikk szerzője milyen másodlagos forrást használt, így ha kedvünk van megszerezhetjük azt a könyvet és bővebben olvashatunk az adott témáról. A harmadik menüpont alatt megismerhetjük a honlapot létrehozó egyesületet, milyen céljai vannak, milyen szervezeti működés jellemző rájuk. Végül az utolsó menüpont a fórumhoz vezet. (Érdekessége a honlapnak, hogy ha a közlemények közül bármelyiket választom, és az megjelenik a honlap felső részén továbbra is elérem a többi menüpontot. Azonban ezekben az esetekben vagy egy ötödik menüpont os a "Link". Azonban sajnos ez nem működik, elvileg az interneten található, afrikai sügerekkel foglalkozó linkgyűjtemény.)

2. a. A "Gallery" képei birtokolt elsődleges információt tartalmaznak, azaz az egyesület képeit láthatjuk fent. Az "article" menüpont alatt tulajdonképpen egy kis kézikönyv fejezeteit olvashatjuk, amelyet szintén az egyesület állított elő. Azt mondanám, hogy a honlapon nagyrészben elsődleges információkat találunk, több, mint 90%-ban.

b. A harmadik menüpont alatt olvashatunk a honlap szerkesztőiről, akik egyben a téma előállítói és birtoklói is.

c. Ilyen információkat nem tartalmaz a honlap, esetlegesen a linkgyűjtemény lehetne ilyen ha működne.

d. Ezen a téren is kevés az információ. Egyes cikkek végén találunk információt a felhasznált irodalomról, de igen hiányos adatokkal. És a nem működő linkgyűjtemény itt is szerepet játszhatna.

e. Az akvarisztika, szűkebben az afrikai sügerek tartása sem egzakt tudomány, ahány ember annyi féle vélemény, tapasztalat. A negyedik menüpont lehetőséget mind a honlap szerkesztőinek, mind olvasóinak a vélemények ütköztetésére, a tapasztalatok kicserélésre. Ez egy fórum keretein belül valósul meg. A fórum nyilvános bárki olvashatja, azonban ha hozzá is szólna egy ingyenes regisztrációra lesz szüksége.

2010. január 9., szombat

4. tézis

1. értékpluralizmus:

A felhasználói élmények, használhatóság kérdése itt is felmerül. A tájékozódni kívánó ember számára a honlap egységes átlátható szerkezetet biztosít. Menüpontszerűen felsorolva a fontosabb információk, melyek közül a számára érdekesre navigálhat. Nincs túlbonyolítva, egy könyvtárhoz illő letisztult átlátható megjelenést biztosít felhasználói élmény szempontjából.
Aktuális hírek, infomrációk megosztása az olvasó segítségére van. Maga az olvasó is véleményezhet kérdezhet. Fórum, és egyéni véleményezési lehetőség is biztosítja a személyek gondolatainak érvényre juttatását. Továbbnavigálás is lehetséges kapcsolódó érdekvédelmi szerveztek, intézmények, egyéb könyvtárok honlapjára. Illetve szükséges információkat közvetítő honlapok linkjei is megtalálhatóak, például máv menetrend.
Szerintem a felhasználók érdekeit, értékeit megfelelően képviseli a honlap mind megjelenésében, mind funkciójában. Bár nem túlbonyolított, vagy extra felhasználói élmények tekintetében, de egy ilyen intézmény esetén, nem is ez a fő feladat, cél.

2.hálózati tudásélmény

Mivel ez nem egy blog, vagy olyan honlap ahol kifejezetten vélemények megosztása, vagy információfeltöltés a cél, másabb tudásélményhez jut a felhasználó. Az olvasóban megfogalmazódhat egy igény például egy mű iránt, ami után a katalógusban kereshet. Itt nem csak azt tudhatja meg meg van-e az általa keresett könyv, hanem egyéb információkat is kaphat a könyv leírásából, ami esetleg száméra hasznos is lehet. Ha valamilyen könyvtári hírről szeretne tájékozódni, arra is választ kaphat. Közvetlen kommunikációt is lehet flytatni msn en keresztül a könyvtárosokkal. Programokról, régebbi eseményekről is szerezhet infót, képeket. Persze a fórum, mint funkció is fontos lehet, hisz itt töben is megoszthatják elképzeléseiket. Gazdagítja az olvasók hozzáállását az együttműödésben, hogy számukra érdekes könyveket is olvashatnak, ha ajánlanak irodalmat. Így az egész kompletten már egyfarma tudásélményt alkot az érdeklődőben. Meg van az a feltétel is, hogy ugyan nem mély információkat, de aktuális, gyors tájékozódási lehetőséget biztosít az elektronikus honlap, szolgáltatásaival együtt.

3. hálózati időélmény


Az időbeli, térbeli korlátokat áthághatjuk. Akkor és ott kereshetünk, ahol szertnénk. Küldhetünk elektronikus levelet a dolgozóknak, és később erre választ kapunk. Múlt, jelen jővő egybefonódhat. Gyors információáramlást feltételez. Jelenben is kaphatunk információt például msn es kapcsolat révén, vagy a hírek által. Persze a hírek, amik újdonságok egy idő után eltűnnek, mint ahogyan a programok is a múlt részeivé válnak. Aonban ezekről mind tájékozódhatunk. A fórumok is kommunikációs lehetőséget biztosítanak időtől függetlenül, bármikor bárki véleményéhez hozzászólhatunk, továbgondolhatjuk, megoszthatjuk. A hálózati időélmény egy érdekes kérdés, hiszen az internet segítségébel közelebb hozható egy világ, egy elektronikus világ, amiben minden nap tevékenykedhetünk. Így egy könyvtár is megjelnhet vizuálisan számunkra, persze a személyesség itt elveszlik, de így is rengeteg hasznos információval, valamint élménnyel gazdagodhatunk.

3. hálózati térélmény

Talán részben az előző kifejtésben is tettem erre vonatkozólag érintőleges kifejtést. A weblapon megjelenő tartalom nem mindegy milyen módon kerül a felhasználó szeme elé. Az sem jó, ha túl egyszerű, de az sem ha túl van bonyolítva, mindenféle effektusok, funkcíók tarkítják. Esetünken egyszerű megjelenés figyelhető meg. Ha webdesign szempontjából nézzük, ágy színek, megnyugtaó megjelenés van jelen. Nincs túlzsúfoltság, tematkus átlátható, menüpontok, tájékozósási pontok, aktualitáok vannak jelen. Fontos, hogy otthonosan érezze magát az olvasó a környezetben, megtlálj azt, amit keres, de egyben élvezze is a honlap használatát, tetszen számára az amit lát. Sokszor jobb az egyszerűségre törekvés, pesrze bizonyos élmények segítenek, abban hogy nagyobb látogatottságra tegyen szert az adott honlap.

Úgy vélem a tartalomszolgáltatásra igyekeznek odafigyelni a könyvtár dolgozói, illetve a honlap készítője is. Folymatosan bővülő tartalmakat , aktualitásokat igyekeznek bevonni, feltölteni. Felhasználói élmény tekinteében való bővítésről nincs tudomásom, de ha valami szolgáltatás felmerül, ami internet segítségével közvetíthető, azt a honlapon igyekeznek megjeleníteni.

Hatékony fejlesztés lehetne, ha a honlap építésébe a könyvtárban megfordulókat is belevonnák. Erre vonatkozóan is lennének véleményezések, kérdőíves felmérések, vagy a honlapon is közvéleménykutatást lehetne végezni. Bizonyos használható, ízléses ötletek segítségével további fejlesztéseket lehetne eszközölni. persze figyelmebe kell venni, hogy ésszerű megoldások legyenek, ne legyen fölösleges információ, és túlzott megjelenés.

2010. január 8., péntek

Bródy_Sándor_Kvt.- tézis4.

1. A könyvtár értékrendjében az információ gyűjtése, tárolása és szolgáltatása mellett elsősorban az olvasás örömére való ráébresztés gondolata áll. Hangsúlyosan törekszik arra, hogy minél szélesebb körökben megismerhessék szolgáltatásait, lehetőségeit. Ez tükröződik a honlapján is, tartalomszolgáltatásában is. Véleményem szerint amellett, hogy külsőre is tetszetős, harmónikus designnal rendelkezik, segíti a spontán tájékozódást, figyelemfelkeltő ajánlókkal, színes programokkal, közösségi oldalakhoz való csatlakozás lehetőségével.Folyamatosan tudatják, hogy a könyvárban mindig történik valami, amiért érdemes bejönni

2. Mivel a könyvtár látogatói rétege széles skálán mozog, igyekeznek minél több csatornán megszólítani, elérni őket: hírlevéllel, képújsági hírekkel, könyvajánlóval, rendezvényajánlóval, blogolási lehetőséggel. A látogató lehetőséget kap a gyors, felszínes tájékozódásra is, ha éppen csak könyvet keres és megnézi az online katalógusban, de intézheti saját könyvhosszabbítását, előjegyezhet könyvet, a könyvtár munkatársait elérheti elektronikusan is, kérhet tájékoztatást tőlük. Csatlakozhat közösségi oldalakhoz (pl. iwiw profil, zenei részleg blogja), ahol lehetőség van vélemény cserére, vitákra is.

3. A múltra vonatkozó tartalmat az archívum menüpont alatt is találhatunk, ahol az előző évek eseményei között böngészhetünk, nézekődhetünk, de a képgalériában is megörökíteték a könyvtár múltját, jelenét. Emellett a könyvek visszamenőleges feldolgozásával elérhetőek, megtalálhatóak ezek a régi könyvek is az online katalógusban. A Heves Megyei Elektronikus Könyvtár állománya folyamatosan bővül. Megtalálható benne Gárdonyi Géza, Bródy Sándor digitalizált művei, a megye történelmét feltáró dokumentumok, s az Eger régi képeslapjait bemutató gyűjtemény.

4. A webdesing nagyon jó, sugározza a kedvességet, melegséget, otthonosságot, mint ahogy az olvasás élménye is:-)Rendezett, harmónikus színekkel, átlátható, könnyen kezelhető felület, jól tagolja a témákat, könnyen lehet eligazodni a tartalomban.