2010. január 19., kedd

Országos Vérellátó Szolgálat - tézis 2

1.
Az OVSZ honlapján közölt különféle tartalmak a nem-internetes kommunikációs rendszer több platformján is megjelentek/megjelennek.

A nyomtatott sajtóban, a tv és rádió műsoraiban időről időre találkozhatunk véradással kapcsolatos hírekkel (ez nem meglepő, ha például olyan tömegeket megmozgató rendezvényhez kapcsolódik a véradási akció, mint a Sziget fesztivál, ahol idén nyáron is volt véradó-sátor.)
Véradásra felszólító spotokat láthatunk-hallhatunk a tv-ben, rádióban, esetleg egy véradásra hívó plakáton vagy szórólapon akad meg a szemünk, de nagyon fontos a személyes kapcsolat is: a rendszeres véradókat a Vöröskereszt akár levélben (táviratban) vagy telefonon is értesítheti, ha szükség van a segítségükre.


Gyakran tartanak kihelyezett véradó-napot vállalatoknál, oktatási intézményekben, de akár könyvtárakban (pl. a FSZEK-ben) is. Ezekben az intézményekben az ott dolgozók, tanulók plakáton, hirdetőtáblán vagy belső újságban előre hírt kaphatnak az eseményről.
Az érdeklődők közvetlenül a különböző egészségügyi intézményekhez (kórház, vérellátó központ, háziorvos…) is fordulhatnak tájékoztatásért.

Az OVSZ honlapján a véradóknak szóló gyakorlati tudnivalók mellett olyan információt is találunk, mely elméleti tudásunkat gazdagítja. Ilyen jellegű információért hagyományos információhordozókhoz is fordulhatunk – az iskolai biológia-tankönyv szintjétől az orvosi szakkönyvekig vagy a szaksajtóban megjelenő cikkekig…

2.
A hálózati közeg tükrözi a hagyományos médiában is megjelenő információkat (pl. az OVSZ vagy a Vöröskereszt honlapján található hírgyűjtemény), a véradási akciókkal kapcsolatos hírek az internetes sajtóban is megjelennek, de az új tartalomszolgáltatási formáknak köszönhetően a témának sok új megközelítése is lehetséges (a véradás szóra 53 700 magyar nyelvű találatot ad a Google.)
Néhány példa:
A Vöröskereszt véradásszervezéssel kapcsolatos honlapja: www.veradas.hu
A véradással kapcsolatos linkgyűjtemény: http://veradas.lap.hu/
Néhány a véradással kapcsolatos számtalan oldal közül:
- sulinet
- házipatika: nem elég jó érv
- házipatika: a véradás ábécéje
- donorinfo
- véradók napja

A véradás mint téma megjelenik személyes blogbejegyzésekben
A Wikipédiában 104 különböző nyelven olvashatunk a vérről:
A Youtube-on is találhatunk a véradási akciókkal kapcsolatos videókat:véradók napja Kisvárdán
… vagy a véradás folyamatát, az alkalmazott eszközöket stb. bemutató tanvideót:

3.
A vizsgált honlap jól illeszkedik a tartalomszolgáltató rendszer egészébe, összefoglalja a különböző forrásokból gyűjthető információkat. Nem különíti el a szakembereknek és a laikus érdeklődőknek szóló információt. (A Vöröskereszt oldala (www.veradas.hu) inkább ez utóbbira helyezi a hangsúlyt, ennek megfelelően itt más típusú tartalmak vannak: gazdagabb pl. a képgaléria és a médiatár, sok a felsorolt partner és támogató.)
Meglátásom szerint az OVSZ honlapjának esetében nagyobb szerepet kap a tartalom ellenőrzésére, a garantáltan hiteles adatok, információk megjelenítésére való törekvés, így a webhely kevés lehetőséget ad az interaktivitásra, visszajelzésre, saját tartalom elhelyezésére.
(Esetleg érdemes lenne ilyen típusú tartalmaknak is helyet találni a rendszerben: a személyes kommentárok, élménybeszámolók nagy ösztönző erővel bírnak; az alkalmanként, például oktatási intézmények között megrendezett véradó-versenyeket is lehetne ilyen formában állandósítani.)
Jellemző törekvés a fiatalok, gyermekek bevonása (vért csak a 18. életévük betöltése után adhatnak, de a jó szokások rögzítését nem lehet elég korán kezdeni…), ezért talán célszerű lenne több ismeretterjesztő elemet bevonni, ahol például egy biológiaórára készülő iskolás is találna anyagot a kiselőadásához. A gyermekeknek kiírt rajzpályázatok eredményénél jó lenne a rajzokat is látni – az alkotóknak valószínűleg maradandó élményt jelentene, és szüleiket, a rajzokat megcsodáló többi felnőttet is motiválhatná…
A honlap jellemzően hagyományos elemekből építkezik, de megjelennek a közösségi interaktív tartalomszolgáltatás elemei is – az érdeklődők például RSS adatfolyamon kísérhetik figyelemmel az OVSZ híreit, a vérkészlet alakulását.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése