4. tézis
1. értékpluralizmus:
A felhasználói élmények, használhatóság kérdése itt is felmerül. A tájékozódni kívánó ember számára a honlap egységes átlátható szerkezetet biztosít. Menüpontszerűen felsorolva a fontosabb információk, melyek közül a számára érdekesre navigálhat. Nincs túlbonyolítva, egy könyvtárhoz illő letisztult átlátható megjelenést biztosít felhasználói élmény szempontjából.
Aktuális hírek, infomrációk megosztása az olvasó segítségére van. Maga az olvasó is véleményezhet kérdezhet. Fórum, és egyéni véleményezési lehetőség is biztosítja a személyek gondolatainak érvényre juttatását. Továbbnavigálás is lehetséges kapcsolódó érdekvédelmi szerveztek, intézmények, egyéb könyvtárok honlapjára. Illetve szükséges információkat közvetítő honlapok linkjei is megtalálhatóak, például máv menetrend.
Szerintem a felhasználók érdekeit, értékeit megfelelően képviseli a honlap mind megjelenésében, mind funkciójában. Bár nem túlbonyolított, vagy extra felhasználói élmények tekintetében, de egy ilyen intézmény esetén, nem is ez a fő feladat, cél.
2.hálózati tudásélmény
Mivel ez nem egy blog, vagy olyan honlap ahol kifejezetten vélemények megosztása, vagy információfeltöltés a cél, másabb tudásélményhez jut a felhasználó. Az olvasóban megfogalmazódhat egy igény például egy mű iránt, ami után a katalógusban kereshet. Itt nem csak azt tudhatja meg meg van-e az általa keresett könyv, hanem egyéb információkat is kaphat a könyv leírásából, ami esetleg száméra hasznos is lehet. Ha valamilyen könyvtári hírről szeretne tájékozódni, arra is választ kaphat. Közvetlen kommunikációt is lehet flytatni msn en keresztül a könyvtárosokkal. Programokról, régebbi eseményekről is szerezhet infót, képeket. Persze a fórum, mint funkció is fontos lehet, hisz itt töben is megoszthatják elképzeléseiket. Gazdagítja az olvasók hozzáállását az együttműödésben, hogy számukra érdekes könyveket is olvashatnak, ha ajánlanak irodalmat. Így az egész kompletten már egyfarma tudásélményt alkot az érdeklődőben. Meg van az a feltétel is, hogy ugyan nem mély információkat, de aktuális, gyors tájékozódási lehetőséget biztosít az elektronikus honlap, szolgáltatásaival együtt.
3. hálózati időélmény
Az időbeli, térbeli korlátokat áthághatjuk. Akkor és ott kereshetünk, ahol szertnénk. Küldhetünk elektronikus levelet a dolgozóknak, és később erre választ kapunk. Múlt, jelen jővő egybefonódhat. Gyors információáramlást feltételez. Jelenben is kaphatunk információt például msn es kapcsolat révén, vagy a hírek által. Persze a hírek, amik újdonságok egy idő után eltűnnek, mint ahogyan a programok is a múlt részeivé válnak. Aonban ezekről mind tájékozódhatunk. A fórumok is kommunikációs lehetőséget biztosítanak időtől függetlenül, bármikor bárki véleményéhez hozzászólhatunk, továbgondolhatjuk, megoszthatjuk. A hálózati időélmény egy érdekes kérdés, hiszen az internet segítségébel közelebb hozható egy világ, egy elektronikus világ, amiben minden nap tevékenykedhetünk. Így egy könyvtár is megjelnhet vizuálisan számunkra, persze a személyesség itt elveszlik, de így is rengeteg hasznos információval, valamint élménnyel gazdagodhatunk.
3. hálózati térélmény
Talán részben az előző kifejtésben is tettem erre vonatkozólag érintőleges kifejtést. A weblapon megjelenő tartalom nem mindegy milyen módon kerül a felhasználó szeme elé. Az sem jó, ha túl egyszerű, de az sem ha túl van bonyolítva, mindenféle effektusok, funkcíók tarkítják. Esetünken egyszerű megjelenés figyelhető meg. Ha webdesign szempontjából nézzük, ágy színek, megnyugtaó megjelenés van jelen. Nincs túlzsúfoltság, tematkus átlátható, menüpontok, tájékozósási pontok, aktualitáok vannak jelen. Fontos, hogy otthonosan érezze magát az olvasó a környezetben, megtlálj azt, amit keres, de egyben élvezze is a honlap használatát, tetszen számára az amit lát. Sokszor jobb az egyszerűségre törekvés, pesrze bizonyos élmények segítenek, abban hogy nagyobb látogatottságra tegyen szert az adott honlap.
Úgy vélem a tartalomszolgáltatásra igyekeznek odafigyelni a könyvtár dolgozói, illetve a honlap készítője is. Folymatosan bővülő tartalmakat , aktualitásokat igyekeznek bevonni, feltölteni. Felhasználói élmény tekinteében való bővítésről nincs tudomásom, de ha valami szolgáltatás felmerül, ami internet segítségével közvetíthető, azt a honlapon igyekeznek megjeleníteni.
Hatékony fejlesztés lehetne, ha a honlap építésébe a könyvtárban megfordulókat is belevonnák. Erre vonatkozóan is lennének véleményezések, kérdőíves felmérések, vagy a honlapon is közvéleménykutatást lehetne végezni. Bizonyos használható, ízléses ötletek segítségével további fejlesztéseket lehetne eszközölni. persze figyelmebe kell venni, hogy ésszerű megoldások legyenek, ne legyen fölösleges információ, és túlzott megjelenés.
2010. január 9., szombat
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése