A. Az értékpluralizmus
A Kultúra.hu oldal esetében én nem gondolom, hogy hagyományos értelemben fejlesztené a tudást, műveltséget, mivel tartalma nem konkrét adatokat közöl egy-egy témával kapcsolatban, hanem inkább csak egy alap tájékozódásra ad lehetőséget, inkább beszámol, figyelmet hív fel, ajánl. Ezzel azonban alakítja a felhasználók érdeklődési körét, ráirányítja különböző dolgokra figyelmét, fejlesztheti kritikái által a kialakult felfogását, nézeteit egyes területekről.
Az oldal nagyon összetett, sokszínű, sok kulturális területet foglal magába, így lehetőséget nyújt az összehasonlításra, a különböző művészeti ágak közötti alapszintű tájékozódásra.
Mivel a Kultúra.hu magával a kultúrával foglalkozik, úgymond "nincs szükség" ebben az esetben arra, hogy az oldal elirányítsa a felhasználót a különböző rokonterületekre, hiszen az oldal már magában foglalja azokat,egy felületre gyűjtve a főbb kulturális formákat, melyeket egyértelműen rendszerez, egyszerűen használhatóvá tesz. A témák közt megtalálhatók az összefüggések, melyek azonban sajnos nem érhetőek el egy egyszerű "linkre kattintással", hanem át kell lépni az egyik kategóriából a másik, szóban hivatkozott kategóriára. Pl. előfordulhat, hogy egy irodalmi est beszámolójában felkelti érdeklődésünket egy, az esten együttműködő zenei formáció, így az 'Irodalom' menüpontból a 'Könnyű' (zenei) menüpontra váltva utána nézhetünk a keresett formációnak.
B. A hálózati tudásélmény
Szerintem ez az oldal, legyen szó akár csak egy alaptudásról, annak megszerzésére nem alkalmas. Célja nem is ez, hanem hogy felhívja a figyelmet a különböző kulturális eseményekre, programokat ajánljon, kedvet csináljon az oldalra látogatónak magához a kultúrához, annak különböző ágaihoz. Viszont éppen ezért nem is olyan lényeges, hogy a felhasználó milyen előképzettséggel rendelkezik, hiszen a tartalom nem a legmélyebb tudományos elemzések közléséről szól. Ahhoz, hogy el tudjon igazodni, nem szükséges tudnia, hogy mi a különbség a líra és az epika között, vagy hogy milyen irányzatai alakultak ki az idők során a festészetnek, itt nem ezen van a hangsúly, nem ez az oldal lényege.
Tartalom szempontjából az oldal naponta frissül.
Arra viszont sajnos nincs lehetőség, hogy a felhasználok az oldalon található blogokban, fórumokon oszthassák meg egymással tudásukat vagy nem tudásukat :), véleményüket, érzelmeiket, benyomásaikat egy előadással, kiállítással kapcsolatban.
C. A hálózati időélmény
"A párbeszéd örök" ebben az esetben nem valósul meg, mert ahogy már említettem, ezen a felületen semmilyen formában nincs lehetőség beszélgetésre, eszmecserére, reagálásra a honlapon ( vagy éppen akár valami egészen mással)olvasottakkal kapcsolatban.
A "Változó állapotok" ebben az esetben annyiban nyilvánul meg, hogy az oldal tartalma folyamatosan, napi szinten frissül, minden témában és kategóriában olvashatunk naprakész bejegyzéseket, friss híreket.
"Előtt és után". A cikkek között lehetőség van régebbi bejegyzések olvasására, így egy programajánló olvasása után, az idő teltével, és ha készül róla cikk, lehetőségünk van pl. egy kiállításról beszámolót olvasni, esetleg, szintén ha készül ilyen, elolvashatjuk a kritikát is a témához kapcsolódóan.
Lehetőség van régi cikkek olvasására is.
D. A hálózati térélmény
Számomra a honlap használata kellemes időtöltést jelent. Az oldal elrendezése logikus és átlátható, használata egyszerű és egyértelmű. Esztétikailag is kellemes a felépítése, színeiben kellemes hangulatot sikerült létrehozniuk, és ami nekem külön tetszik, hogy minden cikkhez és bejegyzéshez van egy kellemes méretű kép, és én személy szerint szívesebben választok ki egy adott cikket, ha a kép felkeltette már az elején az érdeklődésemet.
Tartalmi újdonságokra irányítás szempontjából is igen jól értékelhető az oldal; a honlap tetején végigfutó hírsáv minden területre egy-egy tőmondattal próbálja a felhasználó figyelmét az aktualitásokra irányítani.
Saját tér létrehozására nincs lehetőség. Nekem ez személy szerint nem hiányzik, de úgy gondolom, hogy a felhasználók többsége hiányolhatja ezt a lehetőséget.
2010. január 16., szombat
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése