2010. január 19., kedd

Országos Vérellátó Szolgálat - tézis 1

Az emberi vér semmi mással nem pótolható. A betegellátás biztonságos működéséhez Magyarországon évente 500 000 egység vérre van szükség. Önkéntes véradással egy egészséges felnőtt akár három embertársán is segíthet, mivel a tőle levett egy egység teljes vérből három különböző vérkészítmény állítható elő. A vérellátás biztosítása tehát egyfelől elengedhetetlenül fontos, közös társadalmi érdek, másrészt – közös feladat, mely az egyén szintjén önkéntes adományozással valósul meg. Az OVSZ feladata, hogy eljuttassa a vért a véradóktól a betegekig. A honlapon megjelenő tartalom döntő része közvetlenül ehhez a funkcióhoz kapcsolódik (pl. a véradás feltételeivel, körülményeivel kapcsolatos tudnivalók), így a webhelyet tekinthetjük a véradók toborzására, a velük való kommunikációra szolgáló eszköznek. Tartalomszolgáltatóként az OVSZ saját működéséről is szolgáltat információt (itt közlik pl. az OVSZ-re vonatkozó jogszabályokat, az éves költségvetést, beszámolót – ezek nyilvánosságra hozatala fontos a közpénzből működtetett intézmény feletti társadalmi kontroll szempontjából.)

Különböző helyzetű felhasználók valós információigényét elégíti ki a webhely.
Véradók:
A (potenciális) véradókat tájékoztatják a segítségadás módjáról. A gyakorlati információkon (pl. véradási helyszínek és időpontok) túl mintegy GYIK-ként, kérdések (pl. „Ki lehet véradó?” „Mi történik a vérellátóban?”) és rövid, közérthető válaszok formájában ismertetik a véradás folyamatát, az eljárás menetét, az alkalmazott eszközöket stb. A hiteles, pontos, részletes tájékoztatás elengedhetetlen: annak, aki még sosem adott vért segít felkészülni az ismeretlen helyzetre, esetleg oldja a az olvasóban élő többé-kevésbé irracionális félelmeket (a tűtől, a vér látványától…), így megkönnyíti a (minimális!) kellemetlenséggel járó helyzet vállalását.
A véradás (természetesen az önzetlen segítségadás katartikus élményén túl) a donor számára más szempontból is hasznos lehet, ugyanis a levett vért minden esetben szűrővizsgálatnak vetik alá, melynek pozitív eredményéről tájékoztatják a véradót.
Betegek:
A szervátültetésre váró betegek a várólistán elfoglalt helyükről tájékozódhatnak a honlapon, (természetesen anonim módon, kódszámmal azonosítva).
Orvosok:
Az orvosok számára releváns a szakorvosi továbbképzésekről szóló tájékoztatás, valamint az „OVSZ könyvtár” menüpontnál letölthető szakirodalom.
Érdeklődők:
A honlap ismeretterjesztő funkcióval is bír – a cikkeket végiglapozó érdeklődő sokat megtudhat pl. a különböző vércsoportokról, vagy az első vértranszfúziós kísérletekről.

A webhely kétségkívül manipulatív – a szó lehető legjobb értelmében. Célja az olvasók megnyerése, a figyelem felhívása egy a társadalom egésze számára fontos ügyre. Legtöbben rá is szorulunk erre a befolyásolásra - hiszen magunktól talán nem jutna eszünkbe életünket (időnket…) és vérünket másokra áldozni…

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése