1. Közösség szervező erők
Az oldal célja többek között, hogy teret biztosítson a festőművészeknek, a művészeti galériáknak és a művészellátó boltoknak az ingyenes bemutatkozásra, valamit a könyvkiadóknak és forgalmazóknak a festőművészettel összefüggő kiadványok bemutatására. Tehát burkoltan kereskedelmi célok is megjelennek. Mégis fő célja egy a festészet kedvelő közösség építése, a festészethez szorosan kapcsolódó szegmensek összehozása. A művészek megörökítik itt alkotásaikat, nyomokat hagynak a virtuális térben maguk után. Egymással tapasztalatot cserélnek, tanácsokkal segítik a másik fejlődését.
2. Közösség és társadalom
Eme virtuális közösség célzott egyénei tehát a művészet iránt érdeklődő és fogékony műkedvelők, festészetet kedvelő és a festményekre áldozó vársárlói réteg.
A legaktívabb szereplők maguk a művészek (amatőrök és profik egyaránt), akiknek célja, hogy alkotásaikat megismertessék, megszerettessék vagy épp kifejezésmódjukat elfogadtattassák egymással (konkurenciájukkal) és a vásárlói vagy pusztán műkedvelő réteggel. Ez a közösség különböző helyeken élő, különböző korosztályhoz, társadalmi csoporthoz tartozó egyéneket fog össze. Közös rendezési elv, mely irányadó életükben a festészet szeretete. A honlapot látogatók szívesen véleményezik, pontozzák az alkotásokat, ezáltal szerepet vállalnak egy- egy művész fejlődésében, elismerésében. Ahogy azt a honlap készítői is megfogalmazzák: „Az oldalon bemutatkozó festőművészek egy művészeti közösséget hozzanak létre ezzel is segítve egymást a folyamatos fejlődésben.”
Aktív fórum használatával a kezdő és kísérletező festőművész választ kaphat különböző kérdéseire akár technikákkal akár alapanyagokkal kapcsolatban.
Továbbá a fórumban a festészethez bármilyen módon kapcsolódó látogatók megoszthatják és megvitathatják egymással, a festészet helyzetével, jelenével és jövőjével, valamint az alkotással összefüggő véleményüket. Nem is találtam olyan megnyilvánulást se a fórumon, se a blogon, mely a festészettől, művészettől eltérő téma lenne.
A közösség résztvevőinek több pályázatot is hirdettek, egyik szimpatikus ezek közül: a Fekete Lyuk Pályázat, melynek célja az volt, hogy a KÉP A FALON portál művészeit alkotó közösséggé formálják.
A weboldalon regisztráló felhasználó részére számtalan hasznos funkció válik elérhetővé. Például így tudunk chatelni, belépni a Kép A Falon percről-percre és a Mit néznek a többiek? alkalmazásba, és így szólhatunk hozzá a fórumhoz. A Kép A Falon már a Twitteren is követhető. Ebben a virtuális közösségben pont az a legvalóságosabb, hogy a legtöbb esetben a művészek saját névvel és fotóval képviselik magukat, felerősítve a kapcsolatteremtő erőt Ezáltal vélhetően nem erősödnek fel a külsőségekből adódó előítéletek, inkább bizalom ébred a munkájuk iránt.
A potenciális vásárlókat különböző funkciók segítik, például lehetőség van a festmények összevetésére; különböző szűrések segítségével történő megtekintésre: festőművészek közül történő választással, az utoljára feltöltött festmények vagy az utoljára értéket képek átnézésére és a festőművészek által legtöbb ponttal értékel festmények is külön szűrhetőek. Így nyújtva bepillantást a weboldal legkedveltebb festményeibe. Hasonló funkciót tölt be a nézettségi sorrend menüpont is, ahol a legtöbbször megnézett festmények kapnak helyet.
3. Közösség és hálózati szabadság
A hálózati szabadság érvényesül a nyílt véleményezések vagy a tanácsadások által. Az oldalon hirdetések, bannerek (többnyire a festészettel kapcsolatosak) is helyt kapnak, de számomra nem zavaró módon.
A Tudástár menüpontot folyamatosan fejlesztik, itt gyűjtik a festéssel kapcsolatos tudásanyagot, legyen szó akár festészeti alapanyagokról, festési technikákról, festészeti témákról vagy híres festőkről. Ezzel is erősítve a közösség teremtő szerepét.
Véleményem szerint az oldal több mint egy virtuális galéria vagy művészeti adatbázis, igazi közösségi tér.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése