2010. március 17., szerda

Tézis 5. Virtuális játszótér

Nos, eltelt pár hónap az utolsó bejegyzések óta, és ez a világhálón sok idő (amint ezt szépen kifejtettük a Tézis 4-ekben). Az egyszervolt.hu-n sem állt meg az élet, sőt, igazán dinamikusnak mondható az utóbbi 3 hónap. 2002-es megjelenése óta nemcsak a tartalom bővítésén, hanem - az igényeknek megfelelően - a tálalásán is sokat dolgoztak, ami sok változást hozott akár csak az idei évben is.

Napjainkban valóban előtérbe került a közösségi jelző a nettel kapcsolatban. Ha tetszik, ha nem; akár egyetértünk vele, akár nem; ha alkalmazzuk, ha nem; akár bekapcsolódunk, akár nem - jelen van. Ha pedig már részévé vált a webnek, mondhatni egy újabb verziója (web 2.0) lett, miért ne alkalmazhatnánk a megfelelő helyen, megfelelő módon?
Hiszen a portál célközönsége egyébként is már ebben a virtuális közösségben él (legalábbis a nagyobbak, a kisebbek meg ki tudja, majd miben fognak...), értelemszerűen adódik a webkettes lehetőségek kihasználása. Azonban nem öncélúan, nem ad hoc jelleggel, hanem nagyon is koncepciózusan.

A portál hasonlítható egy valós játszótérhez, mert ott is mind a szülők, mind gyermekeik megtalálják az érdeklődési körükbe tartozó elfoglaltságokat. A szülő más szülőkkel élménycserél, megoszt, tanácsot kér, kinőtt ruhát elad stb., a gyermek játszik, barátkozik, tanul. Mindezeket a közösségi tevékenységeket nyújtja a tartalomszolgáltatás is, sőt kibővítve! A játszótéren a gyermek focizhat, itt is; az anyuka gyermeknevelési cikkeket olvashat, itt is; programot szervezhet, itt is. A fogysztói társadalom nemcsak a virtuális tartalomfogysztás szintjén van jelen, hanem a tényleges, valós fogysztási igénynek is meg tud felelni a Vásártér kínálta kényelmes vásárlási lehetőségnek köszönhetően. Ez is a közösségiség szellemében, hiszen a Vatera aukciósportál is ennek megtestesítője.

Bár az egyes tartalmakat értékelhetik a netezők, maguk nem különösebben folytathatnak interaktív kommunikációt a többiekkel. Pl. nem tudnak tagelni, be kell érniük a készen kapott címkékkel. Nem tudnak egy filmről élménybeszámolót készíteni, vagy legalább a színvonalas szakmai kritikákhoz kommenteket fűzni. Igaz, ott a chat, fórum, ahol a regisztrált használóknak némileg ez megoldható. Újdonságként viszont bevezették az igazi közösségi interakció lehetőségét: az egyes tartalmakat megoszthatjuk különböző közösségi oldalakon (iwiw, facebook, twitter), ahol regisztrálva vagyunk. Pl. egy dal megosztásakor az iwiw-en már kommentálható. Ez által sokkal személyesebbé válik a szolgáltatás, bár a közös fejlesztés, építés eszméje még nem valósul meg maradéktalanul. Mitöbb, a portál fent van a Facebookon, ahol folyamatosan tájékoztatnak az újdonságokról.

Egyik oldalon tényleg megjelenik az anonimitás igénye, mint pl. a szülőknek szóló Gyerekorvos oldalon, másrészről nemhogy nem anonim, hanem éppen a névvel vállalt megjelenés, létrehozás lehetőségét teremti meg. A gyerekek által elmondott versek, általuk készített illusztrációk mind névvel ellátottak, mitöbb, pályázat keretében kínálják a "publikálás" lehetőségét. Nyilván, az "ismertté válás" büszkeséggel tölti el őket (és szüleiket), és fel sem merül, hogy név nélkül jelenjenek meg. Ez csak a felnőttek világában okoz gondot.

A portál társadalmi fontosságáról már volt szó, az újabb menürendszer segítségével pedig kifejezetten további előnyök kovácsolhatók. Amint arról az index hírportál is beszámolt, a tartalomszolgáltatás a közvetlen és egyszerű pedagógiai felhasználhatóság érdekében suliszertárral bővült. Valójában egy beépített kereső segítségével lekérdezhetők a különféle tartalmak osztály, tantárgy, témakör szerint (természetesen a tagek segítségével). Továbbá az esélyegyenlőség jegyében létrehoztak egy Jelbeszélő játékot, melynek segítségével a gyerekek ismerkedhetnek a siketek jelnyelvével.
Az egyszervolt hírei között értesülhetünk a Magyar Gyermekkönyv Intézet megalakulásáról, ami azért mondható a témában forradalminak, mert egyelőre "csak" virtuális formában létezik, a Facebookon. Jó példa arra, hogy micsoda közösségszervező ereje lehet a hálózatnak, a fizikai korlátok ellenére is. (Bár egy valós intézmény létrehozásának terve sincs kizárva.)
Addig is a net marad az egyelőre csak álomként lebegő nagy tervek megvalósíthatóságának költséghatékony, egyszerű, de nagyszerű tere, mely egyre többeket vonz.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése