2010. április 20., kedd

Petőfi Irodalmi Múzeum - Tézis 6

Privátszféra és magány

A vizsgált honlapon érzékelhető a kettős magányélmény érzékeny figyelembe vétele.A szerkesztők törekednek arra, hogy a gyakran változó tartalom ellenére olyan otthonosság érzetét keltsék, ahova képernyő előtt ülve visszavonulhatunk. Válogathatunk a sok értékes tartalomból hangulatunknak, pillanatnyi igényünknek megfelelően. Ha úgy érezzük, szeretnénk egy kicsit egyedül lenni - megtehetjük egy virtuális kiállítás, vagy csak egy kép, egy vers erejéig. Igaz, más megnyilvánulási felületet kell keresnünk, ha az olvasottakra, látottakra szeretnénk felhívni a figyelmet. Itt passzív szemlélődők lehetünk, biztonságos környezetben annak veszélye nélkül, hogy a monitor rabjává válnánk.
Azt mondhatom, ebben a webes közegben hangsúlyosabban kap lehetőséget a virtuálisan elzárkózó magány, s inkább a befogadó attitűd érvényesül.
Bőségesen találunk azonban a honlapon programlehetőséget is, ha arra van szükségünk, hogy – hátat fordítva magányunknak - kilépjünk az otthon falai közül.

Birtoklásvágy - felhalmozás

Az intézmény funkciójából adódóan a Petőfi Irodalmi Múzeum honlapján elsősorban tudatos gyűjtés és archiválás eredményét láthatjuk.
A tartalmat illetően nem merül fel bennünk bizonytalanság, sőt inkább megbízhatunk annak hitelességében. Ez a bizalom véleményem szerint kulturális honlapon kiemelten fontos.
Talán inkább az elérhetőség kételye vagy a megtalált „kincs”-hez való személyes kötődés késztethet arra, hogy erről az oldalról hivatkozásokat gyűjtsünk és gépünkön – esetleg gyűjteményünkkel a hálón megjelenve – saját verstárat alakítsunk ki.
A honlap kínál RSS csatornákat is http://www.pim.hu/rss.ivy ha a friss hírekről folyamatosan tájékozódni szeretnénk.

Képességek fenntartása, fejlesztése

Ennek a honlapnak a látogatása nem igényel on-line életmódot, sőt inkább a „nem lemaradni” szorongató érzését sajátosan feloldja.
A mindennapi életünk során is gyakran kell megküzdenünk a versengés okozta stresszel, s előfordul hogy egy honlap annyi lehetőséget kínál hozzászólásra, véleményezésre, értékelésre, hogy valós teendőink szorulnának háttérbe, ha minden felkínált lehetőséggel élnénk.
Az Irodalmi Múzeum honlapján jelezhetjük véleményünket, viszont az aktuális hírekről folyamatosan tájékoztatót kaphatunk, így lépést tarthatunk az eseményekkel.
Áttekinthető, kronologikus szemléletű archívumot kereshetünk fel a főlapon, egyszerűen a naptárban a kívánt nap beállításával. A honlapon különböző témák, részterületek archívumaiból külön-külön is tájékozódhatunk, a rendezvények archívuma kereshető http://www.pim.hu/object.4231c403-087d-4977-a516-8490d53640b3.ivy. Mindez folyamatosan bővül, hiszen vannak a honlapnak olyan részei is, ahol az archívum most készül.

Hozzáadás – teremtő aktivitás

A Petőfi Irodalmi Múzeum honlapja a tájékozódást segítő, tudás és élmény ajánló internetes forrás.
Érvényesül a segítő attitűd, bár ez a honlap a külső látogató számára alapvetően nem virtuális közösségi oldal. A szerkesztők igénylik a hozzászólásokat, véleményeket, a teremtő aktivitás azonban nem elsősorban a látogatók véleménynyilvánítási aktivitásán alapul. A hozzáadás, az értékteremtő munka itt valóban az alkotókon és a hivatásos szakértőkön múlik.
Mindazonáltal annak a lehetőségét is megteremtették, hogy olyan internet-használó is hozzájárulhasson a honlap tartalmához, aki nem irodalomtudós.
A közös nevező öröme így is érezhető a honlapon. A tartalmat meghatározó alkotók, szakértők, szerkesztők nemcsak egy-egy részterület értékeit tárják fel, hanem az irodalom közös nevezőjén a honlap többé válik, mint a részek összessége.
A látogatóknak pedig átadják, velük is megpróbálják érzékeltetni ezt az értéket – mely mindannyiunké.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése