1. Közösség szervező erők
Közösségszervezés szempontjából a Kultúra.hu nem sorolható a szervező kategóriába. De hiszen a célja sem ez.
Emellett én mégis nagyon hiányolom egy olyan felület jelenlétét, ahol a felhasználók megbeszélhetnék egymással az adott téma kérdéseit, megoszthatnák véleményüket, kérdezhetnének, vitatkozhatnának.
De talán inkább főleg az útbaigazítás, vagy ajánlás az, amire gondolok egy-egy kulturális programmal kapcsolatban.
A kulturális programokkal szerencsés esetben vele jár egy kellemes vagy hasznos élmény begyűjtése. És ha már egyszer kellemes, vagy felkelti valaki érdeklődését komolyabban az adott téma iránt, általában igénye van az élmény megosztására, megbeszélésére, új információk szerzésére. Persze ezekre ott vannak a fórumok, de nem ugyanaz, ha át kell lépni egy másik webes felületre, ahol lehet, hogy éppen másról folyik a beszélgetés, mintha a Kultúra.hu oldalnak lenne egy saját fóruma, ahol az aktuális programokat, kiállításokat, könyveket tárgyalják. Egy blog talán még jobb lenne, mivel ott rendszerezve, címkézve meg lehet találni a korábbi bejegyzéseket is.
Egyre többször veszem észre magamon, hogy ha valamilyen tartalom el van látva kommentekkel, akkor azt végig szoktam futni, és van, hogy segít annak eldöntésében, hogy érdemes-e az adott témával tovább foglalkoznom, vagy sem.
2. Közösség és társadalom
A nemzedéki rétegződés formája szerintem egyáltalán nem fedezhető fel a Kultúra.hu oldalán. Legyen szó fiatalokról vagy idősekről, a tartalom mindenkihez ugyan úgy szól. Nincsenek külön szedve csak fiataloknak szóló, vagy csak idősebb korosztálynak ajánlott tartalmak. Talán pont ez benne a jó. Ha ügyesen van egy program feltűntetve, akkor elnyerheti az idősebb korosztály figyelmét is, még akkor is, ha pl. azt egy fiatal, elvontabb gondolkodású művész hozta létre.
Szerintem ha egy oldal igényesen van felépítve, a tartalma értelmes és színes, akkor az egészen fiataltól a legidősebb korosztályig hasznosnak tekinthető, mindenféle behatároltság és korlát nélkül.
Regionális rétegződést sem vélek felfedezni, hacsak azt nem vesszük, hogy a legtöbb ajánló mégiscsak Budapest vagy néhány egyéb nagyváros programairól szól. A hírek, kritikák, interjúk viszont már nem sorolhatók csak egy-egy városhoz, ezek átfogóak.
Szerintem ennek az oldalnak nincs közösséget megmozdító szerepe, mivel itt inkább az informálás, az ajánlás, a tájékoztatás a lényeg. De ha lenne fóruma vagy blogja, abból elképzelhetőnek tartom szinte bármilyen, kultúrával vagy művészettel kapcsolatos akár közösségszervező, akár közösséget megmozdító dolgok létrejöttét.
3. Közösség és hálózati szabadság
Teremtő közeg szempontjából sem a Kultúra.hu oldalt említeném először. Az oldal inkább kiindulópontja a kultúrának, mintsem gyűjtő helye. Mivel nem csak egy kiválasztott területtel foglalkozik (pl. csak szobrászat), hanem a táncon át a zene, irodalom, film mellett szinte majdnem minden területtel, nem is lehet gyűjteményépítő, a tudást elraktározó szerepe.
Viszont ha minden terület mellé indítanának egy fórumot vagy blogot, elképzelhetőnek tartom, hogy az érdeklődő lelkes bloggerek „termelnének” annyi információt, amiből aztán akár fel lehetne építeni egy újszerű gyűjteményes rendszert, honlapot.
2010. április 5., hétfő
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése