2009. november 24., kedd

Petőfi Irodalmi Múzeum - Tézis 1.

A magyar irodalom múzeumának küldetése a múlt és a jelen irodalmi értékeinek gyűjtése, felmutatása, szétsugárzása minden irodalom iránt érdeklődőnek.
Kiemelten fontosnak tartom egyfajta kulturális érték-meghatározó szerepét. Napjainkban ez azért is jelentős, mert magának az értéknek a felismerése illetve valamely alkotás értékké nyilvánítása vagy kiemelése befolyásol egy adott közösséget és befolyásolja az egyént.

„Az emberi értékek egyaránt alkotórészeit képezik az egyes egyének tudatának és a kultúrának… Az egyéni értékek és a kulturális értékek alakulása ugyanazon folyamat két oldala. … Az egyének összességét figyelembe véve az egyéni mintákból és értékekből formálódnak a kulturális értékek, viszont az egyes egyéneket figyelembe véve a kulturális értékek formálják az egyes egyének értékeit.”
Farkas Zoltán
A honlap megszólított közönsége széleskörű, mégis szeretném kiemelni a pedagógusokat.
A pedagógusok szerepe vitathatatlanul fontos abban a tekintetben is, hogy megtanítsák az ifjúságot a kulturális élmények befogadására. E tekintetben a múzeum, és honlapja fontos segédeszköze lehet az oktatói nevelői munkának.
Bátran bíztathatják diákjaikat a honlap felkeresésére az irodalmi tanulmányaik elmélyítése érdekében. Ráirányíthatják a figyelmet a magyar irodalom értékeire, gazdagságára. Egyszerűen kikapcsolódási, szórakozási szándékkal is idelátogathatnak, mert itt biztosan nem találkoznak ellenőrizetlen, ízlést romboló tartalmakkal.
A magyar irodalomtudomány kutatóit megbízhatóan feltárt gyűjtemény fogadja, mely a tudományos igényeket is kielégíti.
A Petőfi Irodalmi Múzeum Könyvtára országos feladatkörű szakkönyvtár az irodalom, az irodalomtudomány és az irodalmi múzeológia területén. Állománya nemcsak az irodalomtudományi kutatás eszköze, hanem kortörténeti dokumentum is.
Ha végignézzük a honlapot, a kiállításokat, rendezvényeket, a múzeum kiadványainak sorát, biztosak lehetünk abban, hogy a magyar nyelvet és irodalmat szakértelemmel, igényesen képviselik, népszerűsítik itthon és külföldön egyaránt.

2009-12-04

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése