2009. december 31., csütörtök

Petőfi Irodalmi Múzeum - Tézis 4.

A honlapra érkezve azonnal érzékeljük, az intézmény milyen értékrendet követ. A magyar irodalom szellemi, tárgyi, képi kincseiből kapunk pillanatképeket, hogy kedvünk támadjon megtekinteni egy virtuális kiállítást, esetleg el is látogassunk a bemutatott múzeumokba, vagy valamely irodalmi rendezvényre. Lehetőséget kapunk arra, hogy a Petőfi Irodalmi Múzeumon kívül más irodalmi múzeumot, emlékházat is meglátogassunk virtuálisan, vagy a kapott információk alapján fel is keressük valamelyiket. A múzeumok nagy része jelenleg kizárólag a térképen szerepel, de 14 településről már részletesen is képet kaphatunk.
A főoldal szerkezete az intézmény sokrétű tevékenységéről árulkodik. Az oldal színvilága kellemes, nem hivalkodó, békés otthonosságot sugároz.
Elsősorban az intézmény saját tevékenységét, rendezvényeit állítja középpontba, de találunk itt híradást a múzeum falain kívül történt eseményekről is. Hamar rálelünk a társoldalakra, illetve az ugródeszka segítségével múzeumok, irodalmi intézmények és oldalak, könyvtárak, adattárak oldalaira léphetünk tovább kedvünk, igényünk szerint.
Az ízléses képek, ikonok mögött további tartalom rejlik. Az oldalakon nem kizárólag az alkotók tárgyi emlékeinek megtekintéséig vagy az irodalmi alkotások szövegéig juthatunk el, hanem lehetőséget kapunk az irodalom és a zene, a művészetek és más területek összefüggéseinek felfedezésére is.



A honlap szerkesztői figyelnek arra, hogy az itt meglévő tárgyi és szellemi értékeket a látogatók érdeklődésének, tudásszintjének megfelelő lépcsőzetességgel kínálják. A főoldalon található ikonokkal és a hozzájuk tartozó rövid, lényegre törő leírás segítségével választhatunk utat a további részletesebb ismeretanyaghoz. Itt mindig a legfrissebb eseményekhez kapcsolódó információkat láthatjuk, az utoljára született kiadványok ismertetőiből választhatunk.
Adatbázisokat, kiadványokat, a tudományos életről szóló tájékoztatót almenüből választhatnak a téma iránt mélyebben érdeklődők.
Külön figyelmet érdemelnek az önálló honlapok, melyek az intézmény által kiemelt tudástartalomra hívják fel az ide látogatók figyelmét.
A múzeum és a legtöbb társhonlap oldalain is lehetőségünk van véleményt nyilvánítani, feliratkozhatunk hírlevélre.
Érzékelve az itt összegyűjtött tudásanyag méretét és mélységét úgy gondolom ez a honlap inkább iránytűként szolgál a magyar irodalom iránt érdeklődők számára. Virtuális párbeszéd a háttérben zajlik a ma élő alkotók, kritikusok, irodalomtörténészek, kutatók részvételével. Velünk, idelátogatókkal ennek az adott pillanatban felmutatható eredményeit ismertetik. Teszik ezt oly módon, hogy nem valamiből kirekesztettnek érezhetjük magunkat, hanem megláttatnak velünk újdonságokat, érdekességeket, lehetőségeket az irodalomban való elmélyültebb tudás megszerzésére.



A honlapon bemutatott intézmény és a téma jellegéből adódóan elsősorban a múlt értékeit mutatja fel a jelenben.
Folyamatosan figyelemmel kísérik, és alkalmanként kiemelik a magyar irodalomtörténet egyes eseményeit, sajátos eszközökkel (kiállítások, rendezvények, esetleg önálló honlap létrehozásával) bemutatva ezt az érdeklődők számára.
A századok során megörökített, a múzeumban összegyűjtött tárgyi és szellemi értékek jelenben is érték voltára helyezik a hangsúlyt.
Itt szeretném felhívni a figyelmet a múzeum nagy sikerű kezdeményezésére - a mozgó kiállításra - melyről a honlapon részletesen olvashatunk.

A honlap szerkesztői a lezajlott eseményekhez kapcsolódó kiállítások, rendezvények és a sajtóvisszhangok anyagát az archívumban elérhetővé teszik.
A múlt értékeinek közérthető felmutatása mellett nem feledkeznek el a jelenben keletkezett irodalmi értékek gyűjtéséről és közzétételéről sem.



A honlap tartalma az intézményben zajló rendezvények, kiállítások, a kiemelt irodalmi események következtében gyakran változik, a felépítés jellemzői: menü, ikonok, a kiemelt események helye, a színvilág azonban kevésbé. Mindez az otthonosság érzetét kelti. Benne van a megbízható érték bizonyossága a hozzá igazodó küllem finom változásaival. Ha visszatérő látogatók vagyunk és vannak kedvenc helyek a honlapon belül, hamar megtaláljuk azt, köszönhetően a honlap szerkezetének.
A bemutatott szöveges, vagy képi, dokumentumok nagy részét hozzáadhatjuk a kedvenceinkhez, másolhatjuk, elmenthetjük.
A megjelenített témáról hiteles képet kapunk, mert alapja a múzeum szakértelemmel feldolgozott dokumentumgyűjteménye.

2009. december 28., hétfő

Dédestapolcsány – tézis 3.

1. Az általam vizsgált község, Dédestapolcsány honlapja egyszerű, de a lehetőségekhez képest igyekszik minél több információt közvetíteni az oldal látogatói számára. Elsődleges feladata a település lakóinak tájékoztatása a közösséget érintő kérdésekről. Ugyanakkor figyelembe kell venni azt a tényt is, hogy a honlap indulásakor még a falu történetéről és látnivalóiról szóló ismertetéseket tartalmazta az oldal és csak később fejlesztették tovább. A lap bal oldalán található menüsor második felében találhatóak azok az elsődleges információk, melyek napjainkban a lakók érdeklődésére számot tarthatnak: közbeszerzési terv, önkormányzati rendeletek, szervezeti és működési szabályzat, testületi ülések jegyzőkönyvei (ez jelenleg üres), önkormányzati hirdetések (lakás, nyugdíjasház), képek a nyugdíjasházról, pályázati űrlapok, tájékoztatók. A rendezvények menüpont jelenleg üres, általában tavasszal és ősszel a dédesi vásár előtt kerülnek ide fel a vásár ideje alatt látogatható kulturális rendezvényekről szóló ismertetők. A programok menüpont ugyanúgy szól az itteni lakosokhoz, mint az ide látogató turistákhoz. Többféle lehetőséget tartalmaz a szabadidő hasznos eltöltéséhez: séta a faluban, kirándulás a környéken, szomszédos települések látnivalói, horgászás a Lázbérci-tónál, látogatás a Kézművesházban.
Ugyancsak elsődleges információnak tartom a menüpont elején a település történetéről, természeti adottságairól, műemlékeiről szóló menüpontokat.
A másodlagos információk közé tartoznak az önkormányzatot, alapítványokat, civil szervezeteket, közintézményeket, önkormányzati intézményeket bemutató és azok elérhetőségeit tartalmazó menüpontok.
Ami nagyon hiányzik az oldalról (már többször említettem) egy vendégkönyv, fórum vagy postaláda, ahol az olvasók elmondhatnák véleményüket, megírhatnák javaslataikat, észrevételeiket. Pedig a visszajelzés sokat segíthetne az oldal fejlesztésében.

2. Az oldalon az elsődleges információk túlnyomó többsége jellemző, ez kb. 70 %, a másodlagos tartalom 20 %-ot tesz ki. Az oldal előállítóira (a falu önkormányzata) vonatkozó információk aránya az egészhez képest 10 %. Hozzáadott háttéranyag százalékos aránya 0 %. Ugyanez mondható el az oldalhoz kapcsolódó véleményekről, reakciókról is (mivel nincs visszacsatolási lehetőség, ezért a vélemények nem mérhetőek).

Páty.hu - Tézis 3.

Páty Község Önkormányzatának honlapja hűen tükrözi az intézmény, ill. működésének összetettségét, sokrétűségét. Ebből adódóan nem szándékom tételszerűen számba venni a szolgáltatott tartalom minden elemét, inkább átfogó módon, de néhány példával illusztrálva kívánom leírni.
Jogosan gondolhatnánk - az intézményi jellegből kiindulva -, hogy elsősorban elsődleges információkat hordoz a felület, ám ez a honlap ennél jóval gazdagabb, lévén, arra törekszik, hogy a község, a közösség életének minden szeletét felölelje. Bőven találunk tehát másodlagos információkat is. E két alapkategória ennek a webfelületnek igen szerteágazó, ám mégis logikus rendbe szervezett mini hálórendszerében gyakran ölelkezve, sőt néha redundáns módon ismétlődve (a több irányú megközelítés lehetőségének biztosítása céljából) jelenik meg.

Mivel a szolgáltatás elsődleges célja a hivatal részéről a hiteles tájékoztatás, a közérdekű tudnivalók, ismeretek közvetítése, természetes az elsődleges információk túlsúlya: hatályos rendeletek, határozatok, helyi szabályzatok, szabályozási tervek, jegyzőkönyvek, hirdetmények, előterjesztések, letölthető nyomtatványok, űrlapok, tájékoztatók, valamint az önkormányzat saját felépítését és működését ismertető, a „Polgármesteri Hivatal” és „Önkormányzat” főmenük alatti menüpontok anyagai.

Ugyan a szolgáltatott tartalom nagyobb hányada vonatkozik a hivatalra magára és működésére, egyrészt kitekintő jelleggel, másrészt önmagát országos - mi több, nemzetközi szinten: testvértelepülés – definiálni, és korszerű módon a hálózati kontextusban is elhelyezni igyekezvén, jó néhány menüpont kínál a látogató számára másodlagos információt.
A „Sajtófigyelő” 2007 augusztusa óta gyűjt minden, akár nyomtatott, akár online sajtóorgánumban megjelent, a településről szóló vagy azt érintő cikket, jelenleg 96 címre kattinthatunk.
Elérhető ezen kívül a Polgármesteri Hivatal nyomtatott lapja, a Pátyi Kurír digitalizált változata is. Ugyancsak e kategória önálló menüi még: a „Társadalmi szervezetek” (egyházak, civil szervezetek Pátyon, pártok helyi szervezetei, helyi sportegyesületek), „Intézmények” (óvodák, iskola, könyvtárak, Művelődési Ház, közösségi Ház), „Vállalkozások” (itt
pátyi vállalkozók, vállalkozások linkjeit, ismertetőit lehet találni, és az oldal folyamatos feltöltés alatt van), „Hasznos információk” (orvosok, védőnők; Volán buszmenetrend; helyi tűzoltók; rendőrség; okmányiroda; hibabejelentések; országgyűlési képviselő) stb.

A „Linkek” menüpont alatt találjuk a Pátyhoz kötődő oldalak ugrópontjait, e lista megpróbál minden olyan webes felületet egy csokorba szedni, amely valamilyen módon kapcsolódik a községhez. A hivatalos honlap, bár nem rendelkezik saját fórummal, innen is elérhetővé teszi „A pátyi lakosok online fóruma”-t.

Bár az intézmény működésének alapját képezik, mégis szintén a másodlagos információk körébe sorolandók a háttéranyagként szolgáltatott jogszabályok, hiszen ezeket nem az önkormányzat alkotta, tehát sem előállítója, sem birtoklója azoknak. A könnyű tájékozódást segítendő a vonatkozó törvények és jogszabályok az érintett – Adóigazgatási -, Műszaki -, Pénzügyi - és Igazgatási iroda tartalmai közé kerültek.

A „Közérdekű adatok” alatt ezt olvashatjuk:

„Az elektronikus információszabadságról szóló 2005. évi XC. törvény alapján a közfeladatot ellátó szerv köteles a kapcsolódó 305/2005. (XII. 25.) kormányrendelet és a 18/2005. (XII. 27.) IHM rendelet szerinti adatokat közzé tenni.
Ez az oldal a közérdekű adatoknak a rendszerezett megjelenítését szolgálja egységes szerkezetben.”

Számomra ez a honlap legértékesebb része, mely három témacsoportba foglal minden, a hivatalra vonatkozó adatot:

  1. Szervezeti, személyzeti adatok
  2. Tevékenységre, működésre vonatkozó adatok
  3. Gazdálkodási adatok
Ezeken belül tájékozódhatunk például a hivatal szerkezeti struktúrájáról, gazdálkodó szervezeteiről, közalapítványairól, vagy éppen a felettes, felügyeleti, törvényességi ellenőrzést gyakorló szervről, illetve elolvashatjuk az Önkormányzat feladatát, hatáskörét és alaptevékenységét meghatározó 962 oldalas jegyzéket stb.

Összegezve: úgy ítélem meg, hogy a honlap legfontosabb feladatának tökéletesen megfelel amennyiben (szó szerint!) minden olyan elsődleges információt elérhetővé tesz, amely önmagára és működésére vonatkozik, ugyanakkor a hozzáadott háttéranyag sokaságával is a lehető legteljesebb módon igyekszik a közösség tájékoztatását szolgálni. Mindeközben a szolgáltatott tartalom bizonyos elemein keresztül magától értetődően ágyazódik be az Internet szövedékébe, amikor annak rá reflektáló kapcsolatait fedi fel. Ezek egyben vonatkozó vélemények, reakciók megjelenései is lehetnek ugyan, de csupán közvetettek.
Egyetlen elmarasztaló megjegyzésként meg kell említeni, hogy a közvetlen véleménynyilvánítás lehetőségének biztosítását, azaz egy saját fórum működtetését ez a webhely nem vállaja fel, bár ezen némiképp javít, hogy utal egy ilyen külső lehetőségre.

2009. december 27., vasárnap

Petőfi Irodalmi Múzeum - Tézis 3.

A szolgáltatott információk tipizálását illetően azt a kiindulópontot választottam, hogy a vizsgált intézmény, mint országos múzeum, milyen feladatokat lát el:
- hagyatékok korszerű feldolgozása,
- a jelenkori magyar irodalom muzeális becsű anyagainak mindenkori gyűjtése,
- a hazai és határon túli magyar nyelven írott szépirodalom, levelezés stb. gyűjtése,
- irodalmi tematikájú tárgyi, képzőművészeti és hangzó dokumentumok gyűjtése,
- az emigráns sajtó, könyv- és kéziratgyűjtemény gyarapítása,
- írói, irodalmi hagyatékok fogadása, szakszerű feldolgozása,
- restaurálás,
- kiállítások rendezése,
- rendezvényszervező tevékenység (felolvasóest, író-olvasótalálkozó,
könyvbemutató, konferenciák),
- vidéki irodalmi gyűjtemények és kiállítások felügyelete: segítséget nyújt vidéki emlékházak,
emlékszobák kiállításainak rendezésében,
- kapcsolattartás külföldi magyar irodalmi emlékhelyekkel.
A Petőfi Irodalmi Múzeum alaptevékenységét tükrözi a honlapra történő belépéskor a képernyő felső sorában látható főmenü: a múzeum, kiállítások, rendezvények, múzeumi bolt, filiálék.
Az írói dokumentumok a nemzeti örökség részei. A honlapon elsődleges információnak tekintettem minden, a múzeum tulajdonában levő eredeti muzeális, könyvtári és levéltári dokumentum szöveges, képi, vagy auditív illetve audiovizuális megjelenítését, továbbá a dokumentumokról készített leírásokat, valamint az intézményben folyó tudományos munka eredményeként létrejött dokumentumokat és adattárakat.
Ennek tükrében A MÚZEUM menüpont almenüi közül az alábbiakat emelném ki:
GYŰJTEMÉNYEK
Könyvtár és médiatár: a könyvtár 400 ezer könyvtári egysége mellett a médiatárban írói
hagyatékokban fellelhető hanganyagokat, irodalmi interjúkat találunk, melyek az
irodalomtörténeti kutatómunkát segíthetik. Magyar Rádió hang-archívumának
legértékesebb felvételeiről készült másolatok is helyet kaptak a múzeumi
gyűjteményben, amely több min 5000 felvételt őriz. A kilencvenes évektől a hangtár
videótárral is bővült.
Kézirattár: több mint egymillió kéziratot őriz.
Művészeti és Relikviatár gyűjteményét elsősorban magyar irodalmi vonatkozású
képzőművészeti alkotások, relikviák, valamint fotók alkotják.
Múzeumi és Dokumentációs Adattár „Gyűjti, nyilvántartja, rendszerezi és tudományos
kutatásra alkalmassá teszi a múzeum és tagmúzeumai tevékenységéhez kapcsolódó,
megőrzésre érdemes hagyományos vagy elektronikus hordozókon található nem tárgyi
jellegű dokumentumokat, valamint az adattári témájú fényképeket, illetve más
technikájú képi ábrázolásokat.”
ADATBÁZISOK menüben további 3 gyűjteményi katalógus (Kézirattár, Művészeti tár,
Könyvtár) található és további 14 adattárban kereshetünk.
KIADVÁNYOK menüpontban elsősorban a Petőfi Irodalmi Múzeum által kiadott könyvek,
kiállítási katalógusok, CD-k, DVD-k találhatók.
TUDOMÁNYOS ÉLET menüpont az intézményben folyó irodalmi kutatási tevékenységre hívja
fel a figyelmet.
ÖNÁLLÓ HONLAPJAINK menüpontból 7 további honlapot érhetünk el, melyek közül az
alábbiakat emelem ki :
- Digitális Irodalmi Akadémia a magyar irodalom jelenleg 71 legkiválóbb alkotójának teljes
életművéből épülő online digitális könyvtár
- Pimmédia
„Olyan magyar nyelvű hangfelvételeket tartalmaz, melyeken az írók maguk mondják el
műveiket (verseiket, rövidebb prózaszövegeiket, rövid regényrészleteiket). A primer
hanganyag mellett megjelennek az elhangzó művek olvasható szövegváltozatai is, valamint
látható az adott író, költő életrajza, műveinek bibliográfiája, és az elhangzó művek
többségének fordításai.”
- Nyugat100.hu virtuális Nyugat-kiállítás
- Reneszánsz IWIW virtuális kapcsolódási pontot nyújt a ma embere számára egy régmúlt
korhoz jelentős személyiségeken, földrajzi helyeken, tárgyakon, műveken keresztül.
- MaraiSandor.hu A múzeum a Márai-hagyaték gondozója, az író életművének elsődleges
kutatóhelye.
A KIÁLLÍTÁSOK menüpontban a vizsgált időpontban 9 aktuális kiállítás közül választhatunk, valamint a régebbi tárlatok az archívumban megtekinthetők. Egy virtuális kiállítást nézhetünk meg, a filiáléink kiállításai menüpont sajnos üres. A „Nyelvet öltünk!” című mozgó kiállításról készült részletes bemutatót is láthatjuk, hallhatjuk, a tájékoztatót elolvashatjuk.
A múzeum kiállításainak elkészítése is alkotó munka, így ezek tartalmát is elsődleges információnak tekintem.
Másodlagos információ az alkotóról, műveiről összeállított bibliográfiák, illetve a róluk készült elemzések, tanulmányok jegyzéke. Másodlagos információk továbbá az alkotóról készült illetve irodalmi művel kapcsolatos olyan műalkotásokról nyújtott tájékoztatók, melyek nem a múzeum tulajdonát képezik. Ide tartoznak továbbá az évfordulónaptár, illetve a linkajánlók is.


Az intézmény három fő tevékenységét tekintve - kiállítások, tudományos gyűjtő-feldolgozó munka és rendezvények szervezése –a honlap leginkább (kb. 90%) elsődleges információkat közvetít.
Ennek további százalékos megosztása is becsült adat, mert a honlapon belüli egységek leírásában egymással nem összehasonlítható adatok szerepelnek (pl. Relikviatár 4000 tárgy, Kézirattár 1 millió kézirat, Hangtár 5000 hangfelvétel, Digitális Irodalmi Akadémia 71 alkotó életműve, Magyar Életrajzi Index 211000 rekord, Magyar Emigráns Írók és Műveik 6500 szerzőt és 20000 műcímet tartalmaz stb.) illetve vannak olyan gyűjtemények, adatbázisok, ahol nincs adat a feldolgozott tételekről.
Elsősorban a múzeum birtokában levő, a magyar irodalom alkotóival kapcsolatos tárgyi emlékek illetve maguknak a műveknek a közreadása, minden érdeklődő számára elérhetővé tétele a cél (50%).
Jelentős az alkotókra vonatkozó elsődleges információk mennyisége is, tekintettel arra, hogy az intézményben tudományos kutatómunka folyik (30%).
A honlap tartalma mindamellett, hogy megfelel a tudományos kutatómunkát folytatók számára, igényes tájékozódási kikapcsolódási lehetőségeket nyújt a magyar irodalom iránt érdeklődő felnőtteknek és gyermekeknek.

(PIMKÓ http://www.pim.hu/object.640994e0-7855-429e-811c-d385e0961630.ivy).
Egy-egy téma több szempontból történő megközelítése jellemző a honlapon belül (10%).
A kapcsolódó önálló honlapok közül például a Nyudat100.hu szerkesztése is az irodalom széleskörű összekapcsolását reprezentálja más művészeti ágakkal, történelemmel, társadalomrajzzal.

A honlap tartalmát, a közreadott információk hitelességét a múzeum munkatársai, kutatók, irodalmi szakértők garantálják.

2009. december 26., szombat

Színház.hu - Tézis 4. A szolgáltatás a hálózati közeg jellegzetességeinek tükrében

A. Az értékpluralizmus

A Színház.hu célközönsége egyértelmüen és jól meghatározható, szük közösség; a színházlátogatók. Esetlegesen azok is az oldal felhasználói közé tartoznak, akik még csak most ismerkednek a színházzal és a google-n kezdve a tájékozódást rábukkanak erre a websitera.
A honlapon szolgáltatott információk tekinetetében felfedezhető a pluralizmus, igen komplex oldal, a színházi témakörben sok mindent megtalálunk. Aktualitásokat (müsor, jegyvásárlás, színháztérkép, premierek, fórumok), de "archívat" is fellelhetünk, ha a színházi emberekről, színházakról, színi fesztiválokról, darabokról való tartalomszolgáltatást (visszamenően akár 5-6 évre) annak tekintjük. Itt mindenki megtalálhatja a "számítását", az is, aki ténylegesen ismereteket kíván szerezni, el akar mélyülni a színházi témakörben és az is, aki csak "program" keresésre használja fel a weblapot.

B. A hálózati tudásélmény

"Fontos tehát, hogy egy tartalomszolgáltatás rétegezetten kínálja tartalma mélyebb szintjeit, fölkínálva az elmélyedés lehetőségét. Nem szabad mindent az ismeretlen látogatóra zudítani, lehetővé kell tenni a felszínes, gyors tájékozódást, a háttér megismerését, a saját tudás hozzáfűzését és a vitát egyaránt." - Tézis4, hálózati tudásélmény.

Mint azt az értékpluralizmusnál kifejtettem, itt mindenki megtalálja, amit keres. Megvalósul a rétegzettség. Van lehetőség felszínes tájékozódásra (jegyvásárlás, színháztérkép, programkereső - port.hu-ra irányít), de az oldal segítségével elmélyíthetjük a színházakkal, darabokkal kapcsolatos tudásunkat is. (Színházak, intézmények, Színészek, színházi emberek pl.) Nem elhanyagolható tény az sem, hogy felismerték a honlap szerkesztői, hogy napjainkban egy ilyen jellegü weblapon tényleg elengedhetetlen legalább egy fórum fenntartása, ahol a felhasználók oszthatják meg véleményüket egymással pl. egy-egy előadásról, illetve keveredhetnek akár vitába is.

Azt is megemlíteném, hogy a Jelenlét menüpontban leírtaknak megfelelően, lehetőséget adnak nem csak az általuk szerkesztett tartalom megjelenítésére is oldalukon.


C. A hálózati időélmény

A párbeszéd örök időélmény jelenséget alkalmazhatjuk a honlap fórumánál.
Változó állapotok - állandó jelenlét nem igazán kapcsolható a Színház.hu-hoz, amely egyszerüen a weblap tartalomszolgáltatási típusának jellegéből fakad.
Előtt és után: az idősíkok keveredése időélményt találom a legjellemzőbbnek, hiszen a darabokról előzetesen is írnak, utólag beszámolnak, kritikát olvashatunk róla, szólnak a premierekről, a fórumon lehet real-time, de időeltolódásos vita is egy-egy előadásról. Az értékpluralizmusnál pedig említettem a szerintem itt fellelhető "archíválási" funkciót is.


D. A hálózati térélmény
A webdesign összességében eléggé ízléses, személy szerint kellemesnek és a "színházi függönyöket" idéző bordó felületet stílusosnak találom. Azonban az oldal navigációját többször nehézkesnek találtam, néha átláthatatlan, hogy elirányít valamilyen közvetlenül az oldalhoz tartozónak vélt címszóval egy másik webhelyre, ahol az információt találom (pl. színháztérkép, jegyvásárlás). "Othonos" a website abból a szempontból, hogy egy helyen sok minden megtalálható, még a véleménycsere lehetősége is (fórum), sok képet találhatunk előadásokról, színház tv-t. Saját levelezésünk lehet itt, van rss, hírlevél. Kapcsolatteremtés más honlapokkal: linklisták: Társoldalak, Szakmai sajtó.

2009. december 16., szerda

dedestapolcsany.hu - Tézis 2.

1. A honlap tartalmát három csoportba lehet sorolni:
- történelmi ismertető
- látnivalók, nevezetességek,
- általános tudnivalók.
A történelmi ismertető rész anyaga több nyomtatott forrásban is megtalálható. A legismertebb a Borovszky Samu által összeállított Magyarország vármegyéi és városai sorozat Borsod megyéről szóló kötete.
A többiek a teljesség igénye nélkül:
1. Nováki Gyula, Sárközy Sebestyén, Feld István: Borsod-Abaúj-Zemplén megye várai az őskortól a kuruc korig;
2. Pesty Frigyes: Borsod vármegye leírása 1864-ben;
3. Nagy Károly: Beszélnek a régi kövek Ózd környékén;
4. Kiss Gábor: Várak, kastélyok, várhelyek Magyarországon;
5. Györffy György: Az Árpád-kori Magyarország történeti földrajza;
6. Vármegyei szociográfiák V. Borsod vármegye (szerk. Csíkvári Antal).

A látnivalókról, nevezetességekről különböző prospektusokban, szórólapokon olvashatunk ismertetőt, pl.
1. „Örök emlékezetnek okáért”
2. Szalamandra tanösvény
3. Bükki Nemzeti Park

Az általános tudnivalókról a helyi falutévé információs oldalain, plakátokon, szórólapokon értesülnek a település lakói. A falu intézményeiről, hivatalok címeiről, telefonszámokról a megyei telefonkönyv nyújt tájékoztatást.


2. A településsel kapcsolatos adatok több internetes oldalon is elérhetőek. Ezek főleg turisztikai jellegű honlapok. Néhány példa az internetes találatokból:
http://www.iranymagyarorszag.hu
http://www.falvak.hu/dedestapolcsany
http://www.fesztivalkalauz.hu/index.php/option/naptar/task/details/faz/7077
http://www.belfoldiutazas.hu
http://hu.wikipedia.org/wiki/D%C3%A9destapolcs%C3%A1ny
http://www.mimi.hu/magyartaj/dedestapolcsany.html
http://www.onkornet.hu
http://www.szeporszag.hu
http://foldhivatalok.geod.hu
http://www.bukk.info/dedestapolcsany
http://varbarat.hu/varak/menuabc.html
http://arch.eptort.bme.hu/13/13guzsik.html
http://jupiter.elte.hu/

3. A honlap illeszkedik a rendszer egészébe. Akár a turizmus, utazás, vendéglátás témakörből indulunk ki, akár a magyarországi várakkal kapcsolatos oldalakról, mindenhonnan eljutunk erre a honlapra (lásd 2. pont).
Egyszerű oldal mely alapinformációkat közöl. Létrehozásakor a fő cél az volt, hogy a községet minél szélesebb körben megismerjék. A keresőbe beírva a település nevét, elsőként ezt a találatot kapjuk, így nagyon egyszerű rátalálni. Tartalma főleg a hagyományos forrásokra épül. Kivételek ez alól az önkormányzati híreket tartalmazó menüpontok. Nagyon speciális információkat nem szolgáltat, de ez nem is feladata. Viszont egy települési honlapnál különösen fontosnak tartanám valamilyen kapcsolat lehetőségét, mint például Postaláda, Fórum, Olvasói vélemények stb. Ezek hiányában az oldal látogatói nem tudják közölni a honlap szerkesztőivel észrevételeiket, javaslataikat, különböző témákhoz nem tudnak hozzászólni.

2009. december 14., hétfő

Katedra.hu honlap -Tézis 4

Az értékpluralizmus

Az általam vizsgált honlapot valószínűleg a nyelvtanulás iránt érdeklődők látogatják. Ha azt feltételezem, hogy az emberek nem töltik életük nagy részét nyelvtanulással, ha már megtanulták a választott nyelvet, lehet hogy a honlap nem ad plusz információt, értéket számukra. Ezzel szemben az iskola igyekszik szinte minden korcsoportnak, rétegnek tanfolyamokat ajánlani. Az általa kínált tudást minél szélesebb rétegekhez eljuttatni, azonban itt nincs szó önszerveződő folyamatról, a információ tartalmát a honlap fenntartói határozzák meg.

A hálózati tudásélmény

A leendő nyelvtanulók felmérhetik aktuális tudásukat a különböző szintfelmérőkkel. Ha bizonyos nyelvvizsgát szeretnének megszerezni, egy vizzard segítségével beállítható a tudásszint az időbeosztásuk és az iskola tanfolyam típusokat ajánl fel, ami a kiválasztott nyelvvizsgára készít fel. A külföldi nyelviskolák bemutatásánál rövid ismertetés található az országról, annak szokásairól, időjárásáról, hasznos tanácsokkal és képekkel. Vitafórumra és blogos megnyilvánulásra nincs lehetőség.

A hálózati időélmény

Az aktuális nyelvtanfolyamok és nyelvvizsga időpontok mindig időben és figyelemfelkeltő módon fel vannak tüntetve. A honlap eseménynaptára előre, hátra "tekerhető", kb. egy hónapra előre van feltöltve tartalommal. A múltbeli eseményeknek itt kevésbé van jelentősége, senkit nem az érdekel, hogy 1 éve milyen vállalati tanfolyam indult, hanem mit indítanak 1 hónap múlva. A honlapon lévő cikkekről sem derül ki, hogy mikor készítették.

A hálózati térélmény

A honlap WEB designja egységes és ízléses. Néhány mozgó reklám még nem túl zavaró. Létezik ugyan galériája is de az iskoláról nem mutat sokat . A külföldi nyelviskolákról szép és hívogató képeket találhatunk. Saját tér létrehozására ezen a honlapon nincs lehetőség. Hírlevél küldést és szókincsfejlesztő email szolgáltatást találtam csak. A virtuális valóságot itt a honlap szerkesztői irányítják.

MTA-KTI Tézis 4.

Értékpluralizmus

A honlap hangsúlyosan vállalja a figyelem felhívását más intézményekre, programokra, eseményekre, partnerekre, bár – érthető módon - mindegyik esetben olyan kerül említésre, amelyhez az Intézetnek közvetlen kapcsolódása van. A honlapon szereplő kutatások széles spektruma is arra utal, hogy a honlapot működtető intézmény támogatja a sokféle tudományos megközelítést és az interdiszciplinaritást.

A hálózati tudásélmény

A honlap felszíni rétege általános tájékozódásra ad alkalmat egy viszonylag széles területen, a közgazdasági kutatásokéban. A kiindulópontként jelentkező első oldal többféle ismeretszinttel rendelkező látogatónak nyújt naprakész tájékozódási lehetőséget. A sajtószemle címet viselő résznél a szélesebb érdeklődő közönség számára is jól követhető sajtó-megnyilvánulások, közszereplések kerülnek ismertetésre. Az Intézet működésének, kutatási profiljának megismerése lehetőséget ad a mélyebb tájékozódást kívánó látogatónak egyes kutatási területek, az ott dolgozó kutatók és teljesítményük megismerésére. A célzottan publikációkat kereső látogatók is gyorsan, könnyen hozzáférhetnek a kívánt tartalmakhoz.

A hálózati időélmény

A honlap fő törekvése a naprakészség. A hírek, események rovat két évre visszamenően tartalmaz adatokat. A múltba vissza ennél mélyebben csak a publikációk oldalain és természetesen a könyvtári katalógus használatakor juthatunk. Az archívum jellegű részeknél a különböző súlyú információk már keverednek (halálesetek, kinevezés, konferencia) és különös metszetét adják a honlap fenntartója múltbeli mindennapjainak. A naprakészség erénye nem vezet el a múlt „rendezettségéhez”. Mivel a honlap nem teszi lehetővé a visszajelzéseket, az egyirányú használat nem teremti meg a közösség érzését.

A hálózati térélmény

A KTI statikus honlapja nem tesz lehetővé semmilyen egyedi beállítást, a honlap semmiféle interaktivitást nem biztosít. Mindegyik használó – mintegy vendégként - ugyanabban a struktúrában juthat hozzá az információkhoz. Az információk helyszíneket, időpontokat, szakmai tartalmakat jelentenek, amelyeket egyoldalúan és csak a megadott tálalásban lehet „fogyasztani”. Saját-tér élményt a honlap nem sugároz, a visszatérő információ fogyasztóknak a viszonylag változatlan honlapszerkezet adhat némi otthonosság-érzetet.

2009. december 13., vasárnap

Itthon.hu - tézis 4.

Értékpluralizmus
Az itthon.hu szakmai oldala jól körülhatárolható célkitűzéssel, és használói körrel rendelkezik. Egyrészt a turisztikai szakembereket szándékoznak ellátni a legfrissebb szakmai információkkal, statisztikai adatokkal és tanulmányokkal. Nagyon fontos szerepet tölt be a felsőoktatásban használt információszolgáltatás eszközrendszerében. Mivel a turizmus-vendéglátás igen népszerű szaknak számít napjainkban (is) Magyarországon, ez a csoport népes felhasználói réteget biztosít az oldal számára. A hallgatók és oktatók egyaránt rendszeresen használják. A spontán tanulás-élmény nem kap kifejezetten nagy szerepet, a használók konkrét információk után kutatva keresik fel az itthon.hu-t (statisztikák a turizmus teljesítményéről, Turizmus Bulletin-ben található cikkek, konferenciákról készült beszámolók, prezentációk…). Az oldal bárminemű állásfoglalás nélkül szolgáltatja a tartalmakat és ugrópontotokat biztosít a szakma más szolgáltatóinak eléréséhez (pl.: Magyar Kongresszusi Iroda).
A nyitólapon található nagyközönségnek szóló tartalom a potenciális turistákat, nyaralókat, üdülőket célozza meg és egy egyszerűsített, jól kereshető és folyamatosan frissített útikönyvként értelmezhető.

Hálózati tudásélmény
A nyitóoldallal itt sem szeretnék részletesebben foglalkozni. Figyelemfelkeltő, kötetlen böngészésre buzdít.
A szakmai oldalakon található információkig már csak az a szűkebb kör jut el, akiknek ténylegesen használatra kínálják a tartalmakat. Az oldal használói rendelkeznek azokkal a szakmai alapkompetenciákkal, amik képessé teszik őket az itt található információk megértésére, azok rendszerbe foglalására és beépítésére a saját kutatási témájukba. Legyen az akár egy beadandó dolgozat, szakdolgozat, óravázlat, megvalósíthatósági tanulmány, vagy üzleti terv. Annak ellenére, hogy az oldalt látogató hallgatók és szakemberek alapvetően közös érdeklődéssel rendelkeznek, hasonló problémák foglalkoztatják őket, a tartalomszolgáltató nem biztosít lehetőséget arra, hogy interakció alakuljon ki köztük. Ezt más fórumokon kell megoldani.

Hálózati időélmény
A nyitólapon az időélmény olyan formában jelenik meg, hogy az oldal aktuális külalakja mindig függ a Magyar Turizmus Zrt. által kialakított kampányévhez. A Kampányéveket általában négy alkampányra osztják. Mint például a vizek évében az egyik negyedév a Balatoné volt, egy másik a wellness-é. Az idei év a kulturális turizmus éve, a következő a fesztiválok éve lesz. Megállapítható tehát egy évente változó, és kb. negyedévente frissülő tematika a nyitólap fő részén.
A szakmai oldalakon sokkal nehezebb ilyenről beszélni. Az aktuális információk bennt vannak középen, és ahogy új információ szorítja ki, átkerül baloldali menürendszerben a tematika szerint őt megillető helyre. A tartalomszolgáltató nem távolít el tartalmat az oldalról. Amit egyszer megjelentetett, azt vagy a baloldali menüből, vagy archívumból elérjük.

Hálózati térélmény
A nyitólap funkciójából adódóan színes, figyelemfelkeltő. Flashként mindig az aktuális kampányévvel kapcsolatos hirdetés, ugrópont jelenik meg. A kommunikáció viszont itt is egyoldalú, nincs lehetőség visszacsatolásra, vitaindításra. Pedig egy-egy turisztikai desztináció adottságait böngészve érdekes adalék lehet mások tapasztalatainak, véleményének ismeret. Akár még vitafórumokat is lehetne indítani. Ezt a funkciót meghagyják az egyes desztinációk saját honlapjainak. Viszont működik RSS, ami örvendetes.
A szakmai oldalak képe már sokkal letisztultabb, ritkán változik (bár az egyes tartalmakat néha alattomosan máshová csoportosítják, fejtörést okozva a gyanútlan felhasználónak). A design, véleményem szerint, inkább szolgálja a praktikumot, és sokkal kevésbé hivatott a szemet gyönyörködtetni. Az oldalon nincs lehetőség visszacsatolásra, véleménynyilvánításra. Ez az egyoldalú információszolgáltatásra alapul. Az én közlöm, te befogadod elv érvényesül. Véleményem szerint ezzel nincs is semmi baj ebben az esetben. A szakmának ugyanis vannak olyan fórumai, ahol konstruktívan tudnak vitatkozni, vagy éppen egymás torkának ugrani. RSS természetesen itt is működik.

2009. december 12., szombat

Teljesítménytúrázók Társasága - tézis 4

Értékpluralizmus
A Teljesítménytúrázók Társaságának honlapján szolgáltatott sokszínű tartalom-aktuális túrakiírások /archív és 2010. februárjáig megrendezésre kerülők/, a túrázással kapcsolatos hírek, események, egyes túrák statisztikai adatai / legidősebb, legfiatalabb résztvevő, legjobb túra/, a magyarországi és külföldi túraszervezetek, sport felszerelésék, menetrend, időjárás stb.- igazi „értékek” és információk közlője a túrázás- teljesítmény, és „szimpla”- kedvelőinek, „szerelmeseinek”. A spontán tájékoztatást, és tájékozódást teljes mértékben segíti. A portál jó példája, a szolgáltatott tartalom megosztásának, az információk pluralitásának.
Hálózati tudásélmény
A Teljesítménytúrázók Társaságának honlapja összetett és sokszínű hálózati élményhez juttatja a téma iránti érdeklődőket. Hiszen a portál számos más, a túrázással, a magyarországi és külföldi túraszervezetekkel, túraszervezőkkel, magyarországi tájegységekkel való megismerkedést is kínál, több tíz portál közvetlen elérése útján. Így összetett és sokszínű információhoz juttatja az érdeklődőket. A honlap fő jellemzője az aktualitás, a folyamatos frissítés. E nélkül a portál nem szolgálná lényegi törekvését. Hiszen egy adott év adott napján megrendezésre kerülő túrának, felhívásának a megjelenése és a túra ismertetése másnap már értelmetlenné válna azok számára , akik részt szerettek volna venni az adott túrán.
Hálózati időélmény
A portál a közösségi élményt is nyújt felhasználói számára. Számos közvetlen és közvetett fórum kínál lehetőséget az adott túrákon tapasztaltak és praktikus túrázási tanácsok megosztására, / pl. ún. Kinizsi Százas túra, kéktúra jelvényszerző mozgalom, babás-kisgyerekes túratipp / hozzászólásra, véleménynyilvánításra, valamint a teljesítménytúrákon készült amatőrfotók feltöltésére. Szinte minden megrendezett túra után olvasható túrabeszámoló a weboldalon.

Hálózati térélmény
A Teljesítménytúrázók Társaságának honlapja egy teljesen egyszerű, mondhatni kezdetleges webdizájnnal rendelkezik. Ugyanakkor a portál jól szerkesztett, és könnyen áttekinthető. Színessé mindössze a feltöltött fotók, valamint a közvetett módon elérhető más portálokon található tartalmak teszik. Így a mai tartalomszolgáltatásra jellemző komplexitás és az interaktivitás, modern „eszközök” használata is elmarad. Ezen a téren a portál létrehozóinak nagy lemaradása van.

Tézis 4. Huszadik század

A. Értékpluralizmus

A huszadik század honlapjának szerkesztői a tartalomszolgáltatás magas szintű szempontjait tartották és tartják folyamatosan szemük előtt. A honlap indulásakor pontosan – szűkebb és tágabb értelemben – körülhatárolták azt a megcélzott olvasói közeget, amelyeket felhasználói, látogatói között reméltek látni. Nehéz persze ezt pontosan meghatározni, de általános elvárásokat azért lehet rögzíteni. Kiemelten a középiskolások, felsőoktatásban részt vevők és a felnőtt, főleg értelmiségi lakosság köreiből számíthattak látogatókra. Ezt utólagosan csak körmönfont eszközökkel lehet elemezni, de a cél világos volt.

Az észrevétlen, spontán, sőt szórakoztató tanulásnak, ismeretszerzésnek számomra iskolapéldája ez a lap. A szerkesztők pedagógusi végzettsége, gyakorlati tapasztalatai még inkább erősítik ezt a szempontot. A felhasználók számára erős katalizáló funkciót tölt be a lap, hogy a huszadik századot egy egészen más, de sokkal kézzelfoghatóbb, megragadhatóbb, közelibb perspektívából láthassuk.


B. A hálózati tudásélmény

A vizsgált lap esetében különös kapcsolat áll fenn a szerkesztők és az olvasók között. A mellérendelő jelleget úgy biztosítják, hogy az alárendelő, az információkat közlő, birtokló állapot, akár mondható szerényen meghúzódónak is. Az információk irányítása (az alá-fölérendelő viszony) csak az adott időszak korabeli sajtójának átválogatásáig terjed, a közlés részben már egy végtelenül demokratikus, mellérendelő viszony érvényesül. A lap csak tálalja az anyagot, a következtetések levonása, a tanulás része abszolút a felhasználó tanultsága, tapasztalatai révén aktualizálódik. A kommentárok már irányítanak, s ott megütnek egy tudományos szintet, ami akár lehet elidegenítő is egy kevésbé művelt felhasználó számára. De több rétege van a lapnak, tehát nem fog hanyatt-homlok menekülni, hiszen talál mindenki, akár a tematikus bontás segítségével is, számára érdekfeszítő témákat.


C. A hálózati időélmény

Az idősíkok keveredése az általam vizsgált lapnak az egyik különös vonzereje. Az egyes szempontok felvetése után azt érzem, mintha a szerkesztők egyben a tartalomszolgáltatás elméleti szakemberei is lennének. (Majd utánajárok:)

A múlt jelen idejűvé, valóságosan meg -és átélhetővé tétele az alapja a honlap létrejöttének. A vasárnapi válogatásszámok még inkább próbálnak beásni az időbe, hogy ne csak peregjen őrjítő tempóban, hanem álljunk is meg időnként. A hagyományok, a múlt jelenné tétele az általános tendenciákkal mennek szembe üdítő lehetőséget teremtve az „utazni” hajlandók számára. Az internet adta árnyalatokat ennél nagyszerűbben kevéssé lehetne (fel)használni.


D. A hálózati térélmény

Erre vonatkozóan nem találtam kezdeményeket a lapon. A design természetesen nagyon harmonikus, de ebből a szempontból kevésbé találom dinamikusnak az oldalt. A múlt lehelete azért nem hagyta érintetlenül ezt a web helyet. Sokkal statikusabb, mint az általunk használt napi hírforrások például. Keresem rá a magyarázatot, de nem tudom eldönteni, hogy tudatosan kerülik a modernitás eme megnyilatkozásait, vagy egyszerűen nem sikerült úgy megindítani az olvasóközönséget, hogy beinduljanak a hálózati térélményt erősebben aktivizáló reakciók.

Gémesi Gábor fafaragó honlapja Tézis 4.

Értékpluralizmus
Mi lehet nagyobb érték a természetnél? Talán az egyik legnagyobb értéket próbálja meg közvetíteni az olvasók számára, a természetet, a természetességet, az egyszerűséget, a tisztaságot. Másodlagos, közvetített információnak tekinthető a linkek menüpont alatt található tartalom.
Itt megtalálhatjuk az alkotások létrehozásának módszerével foglalkozó információkat (fafaragas.lap.hu) csakúgy, mint a kiállításokról szóló linkeket vagy az alkotások lelőhelyének címét. Külön menüpontot találhatunk az alapanyagul szolgáló somfáról is.
De a képeken, fotókon található saját alkotásokon kívül találhatunk más alkotóktól, művészektől származó anyagokat is, melyek szintén tükrözik a természet adta értékeket és a létrehozó ember értékrendjét is.

Hálózati tudásélmény
A honlap funkciójából eredően nem biztosít helyet az információtechnológiában értelmezett tudásmegosztásnak, véleménynyilvánításnak. A természet által nyújtott értékeket azonban tudatosan nyújtja a látogatók számára. Erre utal a Magamról menüpont alatti szöveg:
"Igyekszem a lehető legkevesebbet változtatni alkotásaimon – a legnagyobb művész maga a Természet".

Hálózati időélmény
A honlapon a természet állandósága áll a középpontban. S ahogyan a természet is megújul, úgy jelenthetnek újdonságot az alkotások által közvetített üzenetek. Egy szép asztal, gyertyatartó minden embernek más-más élményt nyújt. Különböző tudásszinten álló emberek mind-mind másképp értelmezhetnek egy alkotást. Sőt ugyanaz a tárgy egy embernek is jelenthet mást különböző életszakaszaiban, hangulataiban.

Hálózati térélmény
Az oldalon különlegesen nagy szerepe van a dizájnnak - tartalmából adódóan. A természet színei dominálnak az oldalon. A fákról a legtöbb embernek a barna és a zöld szín jut eszébe, ezért már eleve adott volt, hogy az oldal kialakításánál mely színeket használják fel. A barna és árnyalatainak túlsúlya az alkotások alapanyagával magyarázható. A beteg, halott fák esetében a zöld szín már nem alkalmazható.
Az oldal nem a külsőségekkel, folytonosan megújuló dizájnnal ragadja meg a figyelmet, hanem a természet sokszínűségét bemutató tartalommal.

Iskolai kirándulás Tézis4

Értékpluralizmus
A honlap kiválóan megfelel a közösségi szellem megformálására, karbantartására,megőrzésére és továbbépítésére. Ehhez viszont közösen ki kell választani a felkínált lehetőségeket amit a honlap kínál. Ez részben a pedagógusokra hárul és a szülőkre, hiszen a kornak megfelelően tudják kiválasztani azokat a programokat, kirándulásokat amelyeket a résztvevők feltehetően szívesen és hatékonyan be tudnak fogadni. A befogadás ezután átalakul közös értékké élménnyé. Hozzákapcsolódik a Pályázat link amely kiválóan "versenyezteti" és jutalmazza a résztvevőket, s ami fontos kulturális értékek középpontjában mozognak.
Nagyon fontosnak tatom, hogy a honlap segítette programok résztvétele tovább erősíti a közösséget a honlap nélkül is :-), hiszen a közös élményeket ebben az esetben nem a virtuális kirundálások adják a chatelések, hanem a hús-vér találkozások. Viszont honlap kíváló alkalom a tudáslánc továbbfűzéséhez.

Hálózati tudásélmény
A választott honlap programjai tartalmai figyelemfelkeltésre épít, annak elfogadása bizonyos ismereteket már feltételez illetve elvárható, hiszen kiválasztani egy műveltségi túrát, vagy emléktúrát valamelyik költőnk, írónk szülővárosába , tudást igényel. Ez a szülők tanárok feladata. A gyerekek a befogadóak, de ha a szívünkhöz tesszük a kezünket nekünk sem árt.
Természetesen azért lehet ezt nem ennyire szorosan és szigorúan nézni, hanem játékosan is, hiszen a gyerekek alapélménye az a játék és arra nagyon hatékonyan lehet építeni.
A honlap frissül, de az információk pl. egy város történetéről valljuk be nem sokat változik. Pl. a törökök Mohácson 1526- ban nem variálható. :-)) Amik változnak a programok, pályázatok.

Hálózati időélmény

Abszolút tervezésre irányuló. Hírekre, információk szükségesek a párbeszédre. A közösség további szervezésére.
A közösség nem közvetlenül szerveződik, a honlap egy lépcsőfok ehhez. Itt dolgozni kell azért.:-)
A tájékoztatás időben és térben rendkívül fontossá válik.

Hálózati térélmény

Nekem tetszik ez a webdesign. Könnyen lehet barangolni a honlapon. Egyértelmű és áttekinthető. Nem komplikál, nem kell perceket azzal tölteni, hogy rájöjjünk mit miért hova tettek.
Amit hiányolok azért az mégis az, hogy nincs egy aktív, mondjuk blogoldaluk. Ilyen párbeszédre nem törekszenek. Passzív szolgáltatás.
Persze az is látható, hogy a honlap működése vegyül a turisztikai célokkal, melyet ötvöz a velejáró kultúrával. Talán hasznos lenne egy aktív oladal, amelyen véleményeket, (nemcsak a kifényezetteket), kritikákat, ötleteket ad hoc láthatnánk.

Mindezzel együtt, örülök ennek a honlapnak és az általa kínált segítségnek, útmutatónak, lehetőségnek, s talán annak is,hogy ad némi biztonságot is.

Tézis 4. - Jendrassik

A) érték pluralizmus
A honlap az intézmény valóságos értékrendjét, céljait tükrözi. Az azt hiszem nincs leírva sehol, hogy a 12. évfolyam végén érettségi bizonyítványt lehet szerezni. Ez egy másodlagos információként azonban mindenkiben tudatosul, hogy miért is jár ebbe az intézménybe.
Más témák felé is közvetít a tartalom. Például: sport, műszaki tudomány. Nagyon átvitt értelemben az órarend is más tudományok felé közvetít, hiszen több tudomány területet ölelnek fel a tantárgyak.
A honlapon kevés link van, ami máshova iránytaná a látogatót. Ha jól emlékszem ezek is e-mailcímek.
Nincs lehetőség virtuális tér kialakítására, például egy fórum formájában.
Illetve a tanulók nem teszik közzé a kedvenc honlapjaik listáját.

B) hálózati tudásélmény
A műveltség csoportképző lehet. Pontosabban az lehet csoportképző erő, hogy ennek az iskolánk a tanulói illetve diákjai. Az azonos műveltséget inkább azonos érdeklődési körnek nevezném a diákok részéről.
A honlap rétegezetten kínálja az információkat. Jól látható az elkülönítés, így mindenki az olvashatja el, ami számára fontos.
Nincs lehetőség a saját tudás hozzáfűzésére, csak az oldal készítője felé lehet jelezni az észrevételeket.

C) hálózati időélmény
Nincs lehetőség párbeszédre. Az időélményt talán úgy lehet érzékelni, hogy kerülek fel új információk a Hírek menüpont alá, amik dátummal vannak ellátva.

D) hálózati térélmény
Kellemes a design. Nincs lehetőség saját tér létrehozására. A valóshelyszín kérdése elgondolkodtató. Hiszen egy iskolában nem gondolom, hogy sok értelme lenne, ha egy webkamera egy állandó képet mutatna. Az már inkább érdekesebb elképzelésnek tartanám, hogy minden teremben legyen egy webkamera és minden órát weben keresztül is követni lehessen. Bár úgy gondolom, hogy a kollégáim nem igazán lennének ebben partnerek.

Múlt-kor Tézis 4.

Értékpluralizmus
A Múlt-kor történelmi portál jó példája a hálózati önművelés és ismeretterjesztés lehetőségének. Egyértelműen katalizálja a gondolkodást, az együttgondolkodását és továbbgondolását az egyes eseményeknek. A kezdőoldalon linkek vezetnek más, hasonló témájú oldalakhoz, történelemmel foglalkozó intézményekhez (pl. Országos Levéltár). Az egyes cikkeknél feltüntetik az adott témához tartozó, korábban megjelent cikkek címei is.

Hálózati tudásélmény
Mivel a portál törekszik a történelem sokféle szegmensét bemutatni, így széles olvasóréteget céloz meg. Természetesen csak azoknak az embereknek a halmazából, akik magyar nyelven tudnak vagy akarnak olvasni és érdeklődnek a történelem iránt. Az egyes cikkek problémafeltáró mélysége különböző, de az ismeretterjesztő szintet mind elérik. A frissülés állandó, naponta újabb és újabb írások jelennek meg.

Hálózati időélmény
Az állandóságot, az állandóan frissülő tartalom biztosítja, valamint az érzékelhető folyamatos használat. A nagy érdeklődést kiváltó cikkek megjelenését követően szinte azonnal megjelennek a hozzászólások. Bárki hozzáfűzheti véleményét az olvasottakhoz egy regisztrációs folyamatot követően.
A régebbi tartalmak az adattárban több szempont szerint is visszakereshetők.

Hálózati térélmény
Az oldal témájából következően különleges webdizájn nem szükséges, nincs szerepe. A szerkesztők nem is helyeztek erre különösebb hangsúlyt. Kissé zavarónak tartom, hogy a reklámok színes, mozgó képei vonzzák a tekintetett a leginkább első ránézésre, bár végül is ez a reklám szerepe.
Saját tér létrehozására nincs lehetőség, profiloldalt, vagy az adatbázist nem lehet testre szabni. Hírforrásként megjeleníthetők az aktualitások, RSS szolgáltatásra és Hírlevél küldésére feliratkozhat a használó.

Mesetarápia- Tézis 4


A., Értékpluralizmus
A weboldal abszolút korrekt és teljeskörű információkat közöl az adott témáról. Szinte kimondottan a tényközlésre és tudásátadásra jött létre. Viszont ha figyelembe vesszük a mai igényeket, hogy a befogadónak is van késztetése arra, hogy hozzászóljon a tartalomhoz, elmondhassa a véleményét, megoszthassa a saját élményeit és átadhassa a saját tapasztalatait a témával kapcsolatban, akkor sajnos azt lehet mondani, hogy semmiféle ilyen kivánalomnak nem felel meg a weblap. Nem nyújt közösségi élményt, nincs fórum, nincs blog, de még az egyszerű hozzászólásra sincs lehetőség. A honlap ilyen szempontból csak "létezik", van, statikus. Az értéket amit közvetít azzal természetesen nincs semmiféle probléma, csak nem írányit rokon témákhoz, nem linkel. Egyoldalúan információt közöl csupán. Nem integrálódik a "közegbe."
B., A hálózati tudásélmény
Az első pont problémája, begyűrűzik a második pontba. Nincs hálózati tudásélmény, egyszerű egyoldalú, a visszacsatolás lehetősége nélküli, információközlésről beszélünk. Elvileg maga a terápia, vagyis a tartalom "a születéstől a halálig" mindenkihez szól, de maga az oldal mégsem tesz ezért valójában semmit, vagyis a tartalomszolgáltató. Sokkal érdekessebbé, felhasználóbarátabbá és mindenekelőtt interaktívvá lehetne tenni.
Egyszerűen jelen állapotában, átnyújtaja a tudást a befogadónak, nem tesz semmi mást és nem is ad lehetőséget egyéb tevékenységre.
C., A hálózati időélmény
Statikus, időtlen. Mintha sohasem lenne frissítve, és nincs is, mert a hónap meséje még mindig ugyanaz ami egy hónapja volt. Az interjúk nem bővültek. A honlap tartalma változatlan. Nincs új hír, információ, minden változatlan. Nincs új cikk, új bejegyzés. Interakció amúgy sincs egyáltalán, szöveges tartalmat közvetít csak, vizuálist és auditívat egyátalán nem. Ez is ad egyfajta hiányérzetet, sokkal csalogatóbb és marasztalóbb lenne úgy. Nincs élet a honlapon, semmilyen.
D., Hálózati térélmény
Nincs jó webdesign, sőt igaziból semmilyen sincs, ami a mai trendnek megfelelő lenne. Nincs otthonteremtés, nem lehet a teret a saját izlésünk szerint alakítani. Nincs profiloldal. Nem lehet egymással tartalmakat megosztani. Valójában nem lehet semmit sem, mint elolvasni a szöveges információkat.
A weblap sajnos nem felel meg a web 2-es generáció igényeinek, nem interaktív, a befogadó nem tud "beleszólni" semmibe sem. A tartalomszolgáltatás hatékonysága növelhető lenne!!!

Nemzeti sírkert - tézis 4

A nemzetisirkert.hu egyértelműen segíti a spontán tájékozódást, az iskolarendszeren kívüli tanulást. Ahogy már korábban is hangsúlyoztam, a temető munkatársai és a Budapesti Temetkezési Intézet Zrt. is nagyon fontosnak tartja, hogy sírkertjeink ne csak tárolók, raktárak legyenek, hanem aktív, tanulási, tanítási, tapasztalatszerzési funkcióval is rendelkezzenek. Ennek egyik legjobb módja a szervezett séták népszerűsítése, úgy is, hogy terveket tesznek közzé a honlapon, úgy is, hogy más hasonló témájú lapokat linkelnek be.

A sírkert, a rendhagyó irodalomóra olyan területek, melyek egy érdeklődőt sem zárnak ki amiatt, mert nincsen megfelelő előzetes ismerete, tudása. Ma már általánosnak mondható, hogy az általános iskolát mindenki elvégzi. Így szinte biztosra vehető, hogy Ady Endre, József Attila, Jókai Mór, Deák Ferenc, Kossuth Lajos, Batthyány Lajos… nevével minden 15 éves magyar állampolgár találkozott, vannak róla legalábbis fogalmai. Valóban furcsa érzés ott állni a haza bölcse, a nagy mesemondó vagy egy közkedvelt költő végső nyughelye előtt.

Nagy hiánya a honlapnak, hogy nincsen igazán jól működő közösségi felülete. Egyre többen vannak, akik szívesen töltik idejüket a temetőben ülve egy padon a belváros szívében, akik foglalkoznak a kegyeleti kultúrával, akik szeretik a sírokat fotózni stb. Nincs olyan közösségi tér, ahol megoszthatnák egymással élményeiket, gondolataikat. Van ugyan egy vendégkönyv, de az ilyen funkció betöltésére sajnos aligha alkalmas.

Leképezhető-e a valóság hitelesen? Ha fotót készítek egy sírról, az valóban hiteles? Vagy úgy „torzított”, úgy beállított, ahogy én akartam látni, ahogy nekem tetszett? Meg akarom-e mutatni egyáltalán a valóságot, ha be akarom vonzani az embereket a temetőkertbe? Meg akarom-e mutatni, hogy van gazos, félelmetes arca is a kertnek? Én inkább az előnyös oldalát mutatnám meg.
A nemzetisirkert.hu nem teszi lehetővé az egyéni tér létrehozását, de van egy e-mlekezes.hu oldal az interneten, ahol megőrizhetjük elhunyt szeretteink emlékét. Itt olyan személyre szabható emléket készíthetünk, amilyet csak akarunk.

2009. december 11., péntek

Agykontroll - Tézis 4

1. Értékpluralizmus

Legtöbbször, annak aki csak érdeklődik az agykontroll iránt, érdemes ellátogatnia a honlapra, hisz ez már ad nekünk egy kezdő képet, mivel is állunk szemben. Nemcsak általános tájékozódásra szolgál a honlap, hanem aki mélyebben óhajt a témával foglalkozni, annak egyfajta műveltséget, továbbtanulási lehetőséget is nyújt. Méghozzá rögtön a nyitóoldalon találkozunk azzal a kérdéssel, hogy hogyan segíthet önnek az agykontroll, itt felkínál nekünk négy linket, választási lehetőséget, mely által új tartalmakra bukkanhatunk és onnan pedig további érdekes témákra lelhetünk. Aki jobban érdeklődik a téma iránt annak lehetősége van egy link által eljutni a webáruházba és máris a kiadványok által mélyítheti tudását. Betölt egyfajta közvetítőszerepet az agykontrollal kapcsolatban más témák felé (pl. tanuláskontroll, gyógyítás). Az oldalon klasszikus értelemben vett blog vagy fórum nem található, viszont a "naplók" funkción keresztül -előzetes szűrést követően- megtekinthető csak a tartalmat támogató bejegyzések, történetek. Ezentúl a "klubok" valamint "oktatók" menüpontok alatt juthatunk el más hasonló témájú oldalakra, melyek az agykontroll részterületeit fejtik ki.

2. A hálózati tudásélmény

A weboldalon található információmennyiség semmiképpen sem tekinthető teljesnek. Bár speciális tudást közvetít illetve hirdet, mégsem törekszik arra, hogy a témát mélységeiben taglalja. Nem is lehet a célja, hiszen sok részterületének, azok speciális tudásanyagának átadása nagyon hosszú folyamat. Amit az agykontroll.hu-n látunk az gyakorlatilag a lényegi információ egy-egy fő elemének közvetítése. Célja semmi más, csak a figyelemfelkeltés a téma iránt. Az információ az első pontban kifejtettek miatt majdhogynem "változatlanságba dermed", mert csak is a témát támogató szűrt, statikus véleménynyilvánítási lehetőséget találunk.

3. A hálózati időélmény

A weboldal időtlenséget sugároz, az információváltozás ritka és nincs vele kapcsolatos jelzőfunkció, a weboldal időbelisége csak rendszeres látogatásával aktualizálható. Bár létezik egyoldalú információközlés hírlevélen keresztül, mely frissíti tudásunkat, viszont azt nem teljes körűen teszi. Az egyetlen befolyásoló, tartalombővítő "napló" funkció esetenként frissül, gyakorlatilag meghatározott tartalommal. Közlő jelleggel frissíti a tanfolyamok időpontjait is, mely nem szabadon módosítható, véleményezhető.

4. A hálózati térélmény

A weboldal teljesen egyszerű webdesignnal rendelkezik. Ma már kezdetlegesnek tűnik az oldalt található menüsor és a középen megjelenő tartalom. Ettől függetlenül színvilága barátságos és egyszerű. Saját tér kialakítására nincs lehetőség az említett naplókon kívül. Egyoldalúan, csak közli az információt, nem fogad be egyedi, teljesen szabad tartalmat sem cikk, sem komment, sem videó, sem fotó formájában. Nincs profil oldal, nem lehet a tartalmat sorba rendezni, átalakítani, nincs RSS feed sem. Így nincs lehetőség a tartalom elferdítésére, de vele kapcsolatos szabad véleménynyilvánításra sem.

Egyszervolt.hu - Tézis4

A. Az értékpluralizmus

A tematikus sokféleség ellenére úgy tűnik, nem valamiféle innen-onnan összeszedett, különböző, egymással akár ellentétes értékeket közvetítő tartalomszolgáltatással ülünk szemben. Éppen ellenkezőleg! Nagyon is egységes elveken alapuló, szakmailag megalapozott, hiteles, megbízható a dokumentumgyűjtemény. Mondhatni, hagyományos (konzervatív??) beállítódású a portál, ami nem jelenti azt, hogy ne lenne modern szemléletű. A jól ismert népdalokon túl a korszerű technika (olyannyira korszerű, hogy pl. az Office 2007-et használják az oktatóanyagok prezentációjakor a Microsuliban) újdonságai között is böngészhetnek a diákok. Az egészet azonban valamilyen leírhatatlan "retro" légkör lebegi át, ami végkicsengésében mégis mainak hat. Ahogy az ember nézi az egyes informatikai alkalmazások hasznosságát bemutató motivációs videókat, eszébe jutnak Csepke kalandjai, aki hasonlóan ügyes pantomimjátékával varázsolta el a gyermekeket. Ugyanakkor teljes mértékben mai, hiszen mind tartalmában, mind megjelenítésében és design-jában XXI. századi megoldásokat alkalmaz. Teszi mindezt úgy, hogy meg tudja őrizni a biztos alapokon nyugvó, hagyományos értékrendet. Számomra ez különösen értékessé teszi, hiszen nem könnyű szembemenni a kor szellemével, és nem a csilli-villi, barbiegirl stílust követni. A rajzoktól kezdve az ajánlott könyveken át az online játékokig mindegyik annyira visszatükrözi ezt a szemléletet, hogy azt öröm nézni! Köszönet érte!
Mindezt persze a gyermekek számára nem ennyire nyilvánvaló módon sugallja. Viszont a portálon való spontán böngészés során ténylegesen megvalósulhat az észrevétlen tanulás, nemcsak a tartalom, hanem az értékrend vonatkozásában is, ami nem zárja ki, hogy akár az itt látens módon közvetített értéktől teljesen különböző oldalra navigáljon a használó. Pl. eljuthatunk a Port.hu oldalra, ami némiképp más szemszögből közelít a kultúrához.

B. A hálózati tudásélmény

A weblap nyújtotta tartalom a tudás azon szegletébe esik, mellyel többé-kevésbé mindenki rendelkezik. Nem okoz problémát tehát a nagyon mély, fennkölt, olykor talán érthetetlen gondolatok követése. Egyedül az érdeklődési kör az, ami meghatározza, hogy egyáltalán felmenjen az ember az oldalra. Hiszen ha nem érdekel az online mesenézés, az informatika iskolai alkalmazásának lehetőségei, nem is fogom ezeket keresni. A gyermekek szemszögéből tekintve pedig egyenesen megalapozó, bevezető jellege is van a portálnak, hiszen lehet, hogy a neten itt találkozik először bizonyos technikai, elméleti, gyakorlati megközelítésekkel. Jellegéből adódóan kicsit azért itt talán érvényesül némi hierarchia, de úgy gondolom, amennyiben a gyermekek oktatását is megcélozza a szolgáltatás, nem vethető szemére, hogy ő szolgáltat, a gyermek pedig befogad. Mindazonáltal a visszacsatolás lehetővé teszi, hogy beépítsék a közönség véleményét, javaslatait, így fejlesztve a portált. Továbbá a felnőttek számára nyújtott tartalom szinte minden esetben kommentálható, különféle fórumokon, emailben, chaten. Akár az orvostól kérdezünk, akár a sikerlistát böngésszük, mindenhol kifejezhetjük véleményünket. Tehát a közös tudás összeillesztése megvalósítható, bár, ahogy néztem, nem igazán élnek e lehetőséggel a látogatók...

C. A hálózati időélmény

Valóban, a weben ami pár naposnál régebbi, az sok esetben idejétmúlt, túlhaladott. Itt azonban nem feltétlen igaz e megállapítás, hiszen maga a szolgáltatott tartalom (remélem) örök érvényűnek tekinthető (amennyiben a kulturális - és elsősorban magyar - közvetítő szerepet hangsúlyozzuk). Sőt, a hozzászólások, szakmai anyagok is sokszor időtálló írások, mivel nem annyira időhöz kötött gondolatok, hanem a későbbiek során is tanulsággal szolgálhat (pl. a pszichológus javaslatai a szülő kérdésére). Itt egyben visszautalhatunk a hálózati tudásélmény gondolatkörhöz is, hiszen éppen ez a részbeni időtlenség is lehetővé teszi, hogy akár hónapok múlva is mások tollából (billentyűjéből) származó, számunkra hasznos információra leljünk. Persze előtérbe helyezik a kurrens, éppen aktuális tartalmakat, mint pl. a korábban tárgyalt adventi rovat esetében. E naprakészség teszi dinamikussá a portált, hiszen talán két hét múlva már nem is lesznek elérhetők ezek a tartalmak (na jó, valószínű archiválják, és bekerül valamelyik menüpont alá...). Ez esetben viszont éppen a múltat feltáró szegmense jelenik meg a webnek. Igazából, talán nem is fontos, hogy mikor került fel a tartalom, és mikor volt hot topic (forró téma), a lényeg, hogy amikor az egyénnek szüksége van rá, megtalálja.

D. A hálózati térélmény

A portál kivételesen komplex tartalmai, szolgáltatásai amolyan "plázává", egy helyen való "vásárlás" (one-stop-shop) helyszínévé varázsolják az oldalt. Gyakorlatilag minden tartalomelem szoros kapcsolatba hozható a mindennapi élettel, az iskolai, otthoni tevékenységek sokrétű megjelenésével. A webdesign, véleményem szerint, pontosan illeszkedik a célcsoporthoz, otthonosságot tud biztosítani. Mind a gyermek, mind szülei számára könnyű eligazodási lehetőséget teremt. Különösen, mióta nemrégiben bevezették az új "hagyományos" menüsoros kezelést is, még hatékonyabban jelentkezik. Ugyanakkor - amiről már korábban is esett szó - az animált menüvezérlés rendkívül megnyerő, motiváló (mindenhova kattintani akar az ember). A személyreszabható, interaktív megjelenítés viszont teljes mértékben hiányzik. Kérdés persze, hogy van-e itt létjogosultsága egy ilyennek. Talán azért nem szükséges ennek kifinomultabb megvalósítása, mert a tematikus csoportosítás teljes mértékben biztosítja a saját profilunknak megfelelő oldalak böngészését. Azért mondjuk egy RSS nem lenne utolsó ötlet, amelyen nyomon tudnánk követni, ha pl. a kedvenc kategóriánkon belül újabb műhely bejegyzés, kreatív ötlet kerül fel. Ami viszont pozitív, hogy a tagek által a számunkra érdekes, más kategóriák tartalmait is fellelhetjük. Tehát a portálon belüli átjárás, az egyik "üzletből" a másikba lépés megoldott, sőt, a "külvilág", a net más forrásai is közvetlenül kapcsolódnak, így integrálódik a tartalom a szerves egészbe.

Végezetül, e félévben utoljára, meg kell állapítanom, hogy mind a külcsín, mind a belbecs tekintetében kortól, nemtől és vallási hovatartozástól függetlenül, minden politikai nézettől semlegesen, mindenki számára ajánlható a szolgáltatott tartalom!!

Vivalamusical - Tézis 4.

A.
A honlap böngészése lehetővé teszi a spontán tájékozódást,hiszen annyi színes foltja van a tartalomnak mint pl. egy-egy esemény képsorozata vagy előadások videórészletei, hogy a látogató akarva akaratlanul elkalandozhat a keresett tartalmon kívül más jellegű információk felé is. Ennek köszönthetően egy összetettebb, több perspektívájú képet kap az adott tartalomról. A linkelést nem viszi túlzásba,hiszen a portálról csupán két további oldalra lehet átmenni, ami két konkrét musical honlapja. Más kulturális oldalakra nem invitál a portál.

B.
Úgy gondolom nem kell feltétlenül egy alapvető tudás ahhoz, hogy valaki használja a honlapot.A portál egyaránt kiszolgálja a műfajban otthonosan mozgó, tapasztalattal rendelkező látogatókat,valamint azokat is, akik még nincsenek annyira "képben" az adott témával kapcsolatban, és ezt a hiányosságukat szeretnék pótolni. Egyrészt találunk gyors információkat, melyek segítenek egy alaptudás kiépítéséhez, másrészt arra is lehetőség van,hogy aki mélyebben szeretne tájékozódni ehhez megfelelő háttéranyagot kapjon. Gondolok itt egy-egy musical történetének bemutatására, egy-egy előadás videójának megtekintésére, színészek bemutatására.
Fórum nem található az oldalon, így vitaindításra nincs lehetőség. Véleménynyílvánítás a blog részben lehetséges. Ezzel a látogató is be tud kapcsolódni a hálózati élménybe.

C.
A tartalom egy része folyamatosan frissül, ami úgy gondolom alapvető elvárás egy honlap esetében, így mindig friss híreket olvashatunk és újabbnál újabb képek, videók között csemegézhetünk. A friss dolgokon kívül viszont visszakapcsolódhatunk régebbi tartalmakhoz, reagálhatunk régi blog bejegyzésekre ezzel biztosítva van az örök párbeszéd lehetősége.

D.
A portál mindenképpen látványos, de a látvány nem megy a tartalom rovására, nem tereli el az ember figyelmét a tartalomról. Viszont nem is maradhat háttérben, hiszen a musical világa a vizuális elemekkel alkot egy egészet.
Az oldalra látogatóknak nem áll rendelkezésére olyan lehetőség, hogy bekapcsolódjanak a tartalom alakításába, gondolok itt arra, hogy nem tudnak saját profilt készíteni, véleményt nyilvánítani, de úgy gondolom az ilyen jellegű igényt más oldalakon ki tudják élni. Persze jó megoldás lenne, ha például egy-egy előadásról élményeket, észrevételeket tudnának megosztani a műfaj kedvelői egymással. Úgy gondolom ez mindenképpen hasznos lenne.

Herendi porcelán - tézis 4.

www.herend.com

Értékpluralizmus
A weboldalon lehetőségünk van az interaktív linkre kattintva eljutni a közösségi oldalra. Regisztrációnk után csatlakozhatunk a "Herend Harald" klubhoz, ahol tagként kinyilváníthatjuk véleményünket, megoszthatjuk esetleges tapasztalatainkat, más forrásból származó információinkat stb. (Egyszóval részesei lehetünk egy interaktív közösségnek.) Ugyanígy mi is beszerezhetünk azonos érdeklődést tanúsító "klubtársainktól" érdekességeket, híreket az adott hungarikummal kapcsolatosan.
Ennek köszönhetően bővül ismeretünk tárháza, kiszélesedik tudásunk e téma világában... Maga a honlap is lehetőséget biztosít "rokon" oldalak-ra való eljutáshoz.

A hálózati tudásélmény
Az általam választott honlap nem általánosságban tartalmaz a művészetről, iparművészetről tartalmakat. Egy konkrét terület egész pontosan azon belül is a "porcelánmanufaktúra" a központi témája.
Az országos -, sőt világhírű herendi porcelán - joggal gondolnánk, hogy - tágabb körre tart számot, mégis egy speciális területet lefedve csupán bizonyos réteget "fog meg", akik rendszeresen látogatói is a honlap nyújtotta főként vizuális élménynek.
Az előző pontban már említettem a kölcsönös információszerzést.
Ha csatlakozunk a klubhoz, már azzal többlettartalomhoz jutunk. A klubtagok innen letölthetik a Herend Herald magazin eddig megjelent számait, de innen szerezhetnek naprakész információkat is aukciókról, mely a gyűjtők, vásárolni szándékozók számára nem elhanyagolandó értesülés.
Itt nyílik lehetőségünk arra is, hogy bemutassuk a tulajdonunkban lévő herendi termékeket, illetve - amennyiben nincs - azokról információt kaphatunk, például ha szeretnénk tudni mikor is készültek. Részt vehetünk kutatásokban és ötleteket is adhatunk a tartalomszolgáltatóknak, véleményünket továbbíthatjuk mondjuk, kérdőív kitöltésével...

Hálózati időélmény
Az alapinformációk, illetve az elsődleges tartalom maradandó. A múltat elénk táró leírások, valamint az azóta eltelt időszak bemutatása nem változik. Újabb hírekkel, információkkal akkor gazdagodhatunk, ha az "Aktuális és hírek" linkre kattintunk. Itt ugyanis a folyamatos frissítésnek köszönhetően naprakészek lehetünk az ide vágó témákat tekintve. A napokban a honlap megnyitásakor - a karácsony közeledtére való hivatkozással - rögtön egy akcióra hívják fel figyelmünket a szerkesztők: a kedvezményes vásárlási lehetőségek helyszíneiről és időpontjairól adnak tájékoztatást.

Hálózati térélmény
Az előttünk feltáruló első bevillanás - mikor megnyitjuk a weboldalt - kissé sejtelmes érzéseket vált ki sötét, főként a fekete szín dominanciájával. Aztán a flash hatására már szinte feledésbe is merül korábbi érzésünk: egy kedves zene a háttérben és egy herendi remekmű látványa, mely hat ránk.
Továbblépve a menübe a 100-150 évvel ezelőtti kor hangulatában tárulnak elénk a "megsárgult fotók és videók". A "modernebb" színkavalkád jelen korunkból származó események felvételeit és a porceláncsodákat jellemzi. A rengeteg vizuális elemeket tartalmazó honlap - véleményem szerint - visszatérésre késztet, hiszen egyszerre (persze attól is függ, kinek mennyi ideje van böngészni) szinte képtelenség végighaladni a felvételeken. Ugyanakkor a porcelángyárnál működő webkamera segítségével az adott pillanat történéseit is figyelemmel kísérhetjük.

A honlap szerkesztettsége, információmennyisége (mind szöveges, mind pedig a hallható és látható elemek) lenyűgözött. Elégedettséggel tölt el az általa szolgáltatott tartalom. Kezdetben zavarónak tűnt, hogy egyes menüpontokról csak regisztráció útján lehet továbbjutni... Viszont ez nem jelentett akkora akadályt. Hozzájutottam mindahhoz, amire kíváncsi voltam.

Pécsi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtár honlapja - Tézis 4.

A. Az értékpluralizmus

A könyvtárnak, mint tudásbázisnak eleve feladata a tudás közvetítése, az értékítélettől mentes informálás, tájékoztatás, a művelődés elősegítése. Ezeket az elveket az internetes tartalomszolgáltatásban is követnie kell. A könyvtár honlapja közvetít saját témáihoz kapcsolódó más témákat is. Fejleszti a látókört, a műveltséget, azáltal, hogy sokféle témában szolgáltat információt. A szándékos tájékozódás (konkrét könyv keresése az adatbázisban) mellett a használó spontán tájékozódását is segíti. Az "internetes erőforrások" linkgyűjteménnyel számos hasznos, közérdekű, informatív oldalt kínál. Könyvajánlókkal szinte észrevétlenül keltik fel az érdeklődést egy egy mű iránt, és link segítségével a kölcsönzési információk is elérhetőek. A hírek menüben nem csak a saját "életük" eseményeit, hanem a város és a világ fontosabb ide tartozó témáit is szolgáltatja. A Digihírekkel a digitális világ eseményeit hozza közelebb. Annak a lehetősége is adott, hogy saját "könyvtárat hozzunk létre, ahogy írja: "otthonról intézhessük kölcsönzéseinket". Tehát a használó a könyvtár hálózati tartalmát is be tudja illeszteni saját virtuális terébe.

B. A hálózati tudásélmény
Lehetővé teszi a gyors, felszines tájékozódást, rögtön a nyitóoldalon gyorskeresést tudunk végezni az OPAC- ban. Az odal tartalma folyamatosan frissül és bővül. Viszont a korszerű web2-es szolgáltatások(blog, wiki, fórum) hiányoznak, ezért nincs meg a hálózati interaktivitás. Ugyan vendégkönyvben lehetőség van megosztani véleményünket a könyvtárról és a szolgáltatásokról. A használó azonban nem tud vitát indítani, de a honlap által nyújtott tartalmak célja nem is ez.

C. A hálózati időélmény
Lehetőséget teremt, hogy a múlt tudását (régi könyvek, múzeumkönyvtár) elérhetővé tegye. (Sokan úgy gondolkodnak, hogy ami nincs a neten, az nem is létezik. Ezért is törekszik a könyvtár a régi állományrészeket is elérhetővé tenni a hálózaton, még ha csak OPAC szintjén.) A tartalom folyamatosan frissül és bővül. Gyakran jelennek meg új aloldalak, új hírek. A használót nem kell, hogy nyomassza a tudat, lemarad-kimarad, hiszen a könyvtár szerepe pont az, hogy megőrizzen mindent.

D. A hálózati térélmény
2007- ben változtatták a honlap megjelenését a jelenlegire. Azóta disegn terén nem történt változtatás. Úgy gondolom, hogy a használók és a szolgáltató is elégedettek a megjelenésével. Negatívuma, hogy a saját otthon teremtését csak minimálisan tudja nyújtani ("otthonról intézhessük kölcsönzéseinket"). A korszerűbb technikák a saját tér létrehozására (pl. profiloldal, hírforrások) nem állnak rendelkezésre. Viszont fotókon folyamatosan követhetjük a könyvtár nagy projektjét, a Tudásközpont építését. A honlapon fellelhető valamennyi tartalom hiteles, a valóságot nyújtja, ez alapelv egy könyvtári tartalomszolgáltató esetében.

Afrikai sügerek - tézis 2


A választott honlapom tartalmával kapcsolatosan kevés az információforrás, különösen az volt az Internetet megelőző időben vagy egy Internet nélküli világban. A Fővárosi Szabó Ervin katalógusában az akvarisztika vagy díszhaltenyésztés tárgyszóra keresünk, csupán 59 könyvet kapunk eredményként. Természetesen 1-2 folyóirat, magazin szintén segítette a díszhaltenyésztéssel foglalkozókat. Az igazi információforrást a díszhalkereskedők jelentették, odament a kezdő, haladó akvarista nem csak ha vásárolni akart, hanem ha gondja, kérdése volt vagy csupán egy jót szeretett volna beszélgetni a hobbijáról. Ez a "forrás" még mindig jelen van és hasonló erővel bír, mint az Internet adta lehetőségek: honlapok, fórumok.

A magyar google-ben az "afrikai sügerek" kifejezésre kerestem. A honlap fórumját a 6. helyen magát a honlapot a 8. helyen hozta az Internetes kereső. Az első link amit kapunk ezen a találati listán a http://afrikaisuger.lap.hu/ . E mögött a jól ismert tematikus gyűjtőoldal, a lap.hu áll. Itt megtalálhatjuk a választott honlapomat is, bár nem túl előkelő helyen sokat kell lefele görgetni, de a Hazai egyesületek, valamint a Hazai fórumok rovatban az első illetve a második helyen található.

Úgy gondolom a honlap szolgáltatni tudja a tőle elvárt információkat, legfőképp azért, mert a honlaphoz kapcsolódik egy fórum is, ahol természetesen a honlap készítői, üzemeltetői is aktívan jelen vannak és bármely felmerülő problémára, kérdésre nagyon hamar választ kaphatunk. A nagy tematikus oldalról, amely talán - kicsit eltúlozva - az afrikai sügereres információk egészét tartalmazza, eljuthatunk a Cichlids Magyar Afrikai-Sügeres Egyesület honlapjára is, azonban a visszakapcsolás már nincs meg. A honlap hiányosságának mondhatjuk, hogy nincs linkgyűjteménye, nem kínál ugrópontokat sem az "egészhez" sem más a témával foglalkozó honlaphoz.

Itthon.hu - tézis3

A Magyar Turizmus Zrt. szakmai oldalain a magyar turizmus főbb híreit, tanulmányokat találunk. A tartalmat az oldal üzemeltetője az alábbi szempontok szerint rendszerezi. A nyitóoldalon találhatók a legfrissebb hírei, valamint a gazdasági válsággal kapcsolatos jelentések. A bal oldali menüben elsőként a hírekkel találkozunk, Itt találhatók a szakma eseményeiről a beszámolók, konferenciák előadásainak elemzése, nem egyszer a komplett prezentációt közzéteszik. Második pontként a turizmuspolitikával foglalkozó anyagokat találhatjuk. A turizmus szervezeti felépítését, az egyes kormányzati területek illeszkedését a rendszerbe, azok feladatkörével és elérhetőségéve. Ez menüpont kiemelten fontos, tekintettel arra, hogy a turizmus az elmúlt időszakban rengeteg különböző minisztérium és szakállamtitkárság irányítása alá tartozott, szerkezeti felépítése gyakran (néha akár havonta is) változik. Tevékenységünk és az Együttműködések menü alatt érhetőek el a Zrt feladatait, küldetését bemutató tartalmak. A letöltésekre kattintva nem ér bennünket nagy meglepetés, letölthető kiadványokat találunk, mint például a Turizmus Bulletin, akciótervek, marketingstratégia, statisztikák. A további menüpontok tartalmazzák szakmai területek szerint az olyan tartalmakat, melyek elsősorban az területen dolgozó menedzserek, és a szakdolgozó hallgatók számára érdekesek. Külön csoportba rendezik az aktuális pályázatokkal foglalkozó anyagokat, az EDEN tartalmait, ami egy ökoturisztikai program. És itt találunk összeállítást a szakmai kiállításokról, vásárokról. A fotótár pontosan az, aminek látszik, egy fotótár.


Az MTZRT által előállított tartalom dominálni látszik az oldalon. De ezt nem könnyű megítélni, mert nagyon nagy számban találunk olyan prezentációkat, amelyeket nem a Zrt. készített ugyan, de a konferenciákat, ők szervezték, és ők rendszerezték az egyes prezentációkat is. Ha ezt is elfogadjuk saját, elsődleges tartalomnak, akkor közel 90 százalékos arányt kapunk. Ha nem, akkor 75 százalék körüli érték a reális.

A téma előállítóira vonatkozó információkat nem lehet szétválasztani a szakmai anyagoktól a Zrt jellege miatt.

A turizmus, és így az itt szolgáltatott tartalom is rengeteg kapcsolattal rendelkezik, más területekkel. Ilyen például a területfejlesztés, művészettörténet, gasztronómia… stb. Ezen területek főbb szakmai információszolgáltatóihoz kapunk linkeket az oldalon.

A szakmai oldalon nem kap szerepet semmiféle visszacsatolás, a kommunikáció egyoldalú.

2009. december 9., szerda

Tézis 4. Libri

A. Az értékpluralizmus
A Libri elősegíti a közösségteremtést, elsősorban a véleményírással az általuk forgalmazott dokumentumokhoz. Mielőtt valaki megvesz egy könyvet, nyilván kíváncsi a tartalmára, és érdekli mások véleménye, kinek hogy tetszett. Kis viták alakulhatnak ki egy-egy népszerűbb kiadás kapcsán, a fórumokhoz hasonlóan. Hiszen sokan szeretik közzétenni kritikájukat, vagy épp pozitív csalódásukat köny-, film-, zeneélményeik kapcsán. Emellett van egy "Közösség" oldalsáv, melyben a legfrissebb híreket, játékokat, könyvbemutatókat találjuk. E menü minden tagja hiperlinkként üzemel, eljuthatunk más oldalakra, fórumokra, bologokra, melyek hasonló témájúak (határterületek): pl. könyvkolónia, alkonyat-rajongói klubok.

B. A hálózati tudásélmény
E pont összefügg az előzővel, kiegészíti azt. A dokumentumok rövid tartalmi leírása lehetőséget ad a látogatónak a továbbgondolásra, hogy a tartalmat a saját lehetőségei, gondolkodása alapján dolgozza fel. Ezzel egy támpontot kapunk, ahonnan elindulhatunk, majd később elgondolásainkat lehetőség van a többiekkel közölni. Egy hozzászólás után már vitára lehet vinni a dolgot, nem csak arról van szó, kinek tetszett egy könyv, album, film és kinek nem, hanem hogy ki hogyan értelmezte mondanivalóját. A hiperlinkek segítségével eljuthatunk olyan blogokra, ahol továbbmélyülhetünk az elemzésben, pl. a könyvkolónián. Könnyebb úgy feldolgozni egy olvasmányt vagy filmet, hogy élményeinket másokkal is megbeszélhetjük, és megismerhetjük az ő gondolkodásmódjukat is. Előfordulhat, hogy más gondolatra jutunk általuk, egy sötétebb részben is tudást nyerhetünk.

C. A hálózati időélmény
Bár folyamatosan frissül az oldal, a tartalom mégis megmarad. Tehát hozzászólhatunk egy olyan témához is, mely már hosszú ideje fenn van az oldalon, hetekkel, hónapokkal később is folytathatunk, újrakezdhetünk egy vitát, megvédhetjük álláspontunkat. Érvényesül így az "időnkívüliség", hiszen hosszan folyhat egy vita bármelyik dokumentum kapcsán. Mindegy, honnan ír a látogató, és mikor, bejegyzését mindig látni fogjuk, esetleges szembenálló gondolatainkkal ellentmondhatunk neki. Persze a Librin többnyire nem folynak hatalmas viták egy-egy mű kapcsán, az értelmezés lehetőségeiről, hiszen alapvetően itt nem ez a cél. De a blogokhoz hasonlóan itt is kialakulhatnak rövid ideig parázsló gondolatmegosztások. Természetesen nem kell olyan méleynszántó gondolatokra számítani, de azért érdemes elolvasni az előző műkedvelők bejegyzéseit.

D. A hálózati térélmény
Nincs lehetőség profiloldal létrehozására, és különböző képek, videók stb. megosztására, a készítők célja nem ez volt:) De regisztrálás után elmenthetjük kosarainkat, tehát az olyan dokumentumokat, melyek szimpatikusak voltak, esetleg később meg szeretnénk venni őket. Valamint csinálhatunk kívánságlistát, azokkal a címekkel, amiket szívesen kapnánk bármilyen alkalomból. Tulajdonképpen ötletlista az ismerősöknek, rokonoknak, megkönnyítve az ajándékozást. Az évfordulóknál bejelölhetjük ismerőseink fontos dátumait (születésnap stb.), majd hogy milyen témájú az érdeklősédük, és ez alapján a rendszer lehetőségeket mutat ajándékra. De az oldal egyébként mutatós, szimpatikus, egyszerű, könnyen kezelhető, böngészésre, szörfölgetésre való:) Ha valaki szereti a könyveket, filmeket, zenét, hosszú ideig elfoglalhatja magát vele. A kényelmes használat és a kellemes kialakítás mind elősegítik az "otthonosságot", mégha a tér nem is alakítható saját elképzeléseink szerint. De én úgy gondolom, nem egy másszínű tér, vagy másfajta felosztás fogja szimpatikusabbá tenni számunkra az oldalt. Hiszen az előbb leírtak ezt eredményezik, én is szívesen keresgélek a tartalmak között.

Tézis 4. A szolgáltatás a hálózati közeg jellegzetességeinek tükrében


A webhasználat utóbbi évtizede során olyan általános igények alakultak ki, melyekhez minden tartalomszolgáltató projektnek alkalmazkodnia kell, ha célközönségét és szolgáltatásait, kialakítását mérlegeli.
A kialakult igények szignifikánsan a hálózati közeg jellegzetességei, melyek a nyomtatatott, vagy hagyományos elektronikus média működésére csak részben hatottak:
A. Az értékpluralizmus
B. A hálózati tudásélmény
C. A hálózati időélmény
D. A hálózati térélmény