1, Miként jelent meg a honlap tartalma nem internetes forrásokon?
Az egyetemi könyvtári hálózat honlapja egyrészt magáról a hálózati könyvtárakról és szolgáltatásaikról nyújt információt; másrészről gyűjteményeiről (hagyományos, elektronikus) és végül a rendezvényeiről, programjairól.
Az Internet előtti korban a könyvtári szolgáltatásokról szóló információk szórólapokon, könyvtárhasználati tájékoztatókban, egyetemi és saját kötetekben és kiadványokban, évkönyvekben, helyi sajtóban és a Könyvtári minervában jelentek meg.
Az utóbbit leszámítva általában csak regionális szinten terjedtek el.
A honlapon elérhető tartalomnak tekinthetjük a könyvtár elektronikus katalógusát is. Az itt található könyvek az Internet előtti korban különböző hagyományos cédulaformátumú katalógusokban voltak kereshetőek, tehát ezek a tartalmak is elérhetőek voltak a digitális korszak előtt. Az elektronikus adatbázisok, online folyóiratok, e- könyvek, viszont mind csak az Internet megjelenésével keltek életre. Hagyományos formátumban persze a folyóiratok léteztek, de a belőlük felépülő adatbázisok nem.
A könyvtárhoz tartozó múzeumi részleg kiállításairól, a könyvtár rendezvényeiről és programjairól is bőven olvashatunk a honlapon. Úgy gondolom, hogy ezeket az információkat a honlap előtti időkben szakmai rendezvényeken, konferenciákon, szórólapokon, meghívókon nyújthatták.
2, Mi és miként változott?
A könyvtár létezése, tevékenysége, szolgáltatásai a közösség tudatában voltak, úgymond természetesek és köztudottak voltak az Internet előtti korban is. A virtuális világ megjelenése, a szolgáltatások, tartalmak bővülését jelentette, mint már írtam például az adatbázisok, elektronikus folyóiratok esetében.
A honlap elérhető több irányból is, pl. a PTE honlapjáról, a konyvtar. hu portálról, a wikipediából, az iwiwről stb. Tehát tartalma további hálózati tartalomszolgáltató oldalán megjelenik.
3, Mit tud nyújtani, illeszkedik-e a teljes rendszerbe?
Speciális hálózati tartalomszolgáltatóról van szó, mivel az egyetemi könyvtár integráló szerepet tölt be, amellett hogy több könyvtári egységet ötvöz, az EKF programhoz is tartozik, de múzeum(könyvtár)-t is fenntart. Specializáltsága ebben és abban rejlik, hogy maga is még egy nagyobb egység, az Egyetem része. Véleményem szerint jól használja ki specializáltságából fakadó előnyeit. Összefogja a különböző részeket és azokról nyújt információt, de megadja nekik az egyediség lehetőségét is. Kapcsolatot tart az egésszel és jól illeszkedik bele, mind formai és mind tartalmi szempontból.
2009.12.07.
2009. december 1., kedd
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése