A. Az értékpluralizmus
A könyvtárnak, mint tudásbázisnak eleve feladata a tudás közvetítése, az értékítélettől mentes informálás, tájékoztatás, a művelődés elősegítése. Ezeket az elveket az internetes tartalomszolgáltatásban is követnie kell. A könyvtár honlapja közvetít saját témáihoz kapcsolódó más témákat is. Fejleszti a látókört, a műveltséget, azáltal, hogy sokféle témában szolgáltat információt. A szándékos tájékozódás (konkrét könyv keresése az adatbázisban) mellett a használó spontán tájékozódását is segíti. Az "internetes erőforrások" linkgyűjteménnyel számos hasznos, közérdekű, informatív oldalt kínál. Könyvajánlókkal szinte észrevétlenül keltik fel az érdeklődést egy egy mű iránt, és link segítségével a kölcsönzési információk is elérhetőek. A hírek menüben nem csak a saját "életük" eseményeit, hanem a város és a világ fontosabb ide tartozó témáit is szolgáltatja. A Digihírekkel a digitális világ eseményeit hozza közelebb. Annak a lehetősége is adott, hogy saját "könyvtárat hozzunk létre, ahogy írja: "otthonról intézhessük kölcsönzéseinket". Tehát a használó a könyvtár hálózati tartalmát is be tudja illeszteni saját virtuális terébe.
B. A hálózati tudásélmény
Lehetővé teszi a gyors, felszines tájékozódást, rögtön a nyitóoldalon gyorskeresést tudunk végezni az OPAC- ban. Az odal tartalma folyamatosan frissül és bővül. Viszont a korszerű web2-es szolgáltatások(blog, wiki, fórum) hiányoznak, ezért nincs meg a hálózati interaktivitás. Ugyan vendégkönyvben lehetőség van megosztani véleményünket a könyvtárról és a szolgáltatásokról. A használó azonban nem tud vitát indítani, de a honlap által nyújtott tartalmak célja nem is ez.
C. A hálózati időélmény
Lehetőséget teremt, hogy a múlt tudását (régi könyvek, múzeumkönyvtár) elérhetővé tegye. (Sokan úgy gondolkodnak, hogy ami nincs a neten, az nem is létezik. Ezért is törekszik a könyvtár a régi állományrészeket is elérhetővé tenni a hálózaton, még ha csak OPAC szintjén.) A tartalom folyamatosan frissül és bővül. Gyakran jelennek meg új aloldalak, új hírek. A használót nem kell, hogy nyomassza a tudat, lemarad-kimarad, hiszen a könyvtár szerepe pont az, hogy megőrizzen mindent.
D. A hálózati térélmény
2007- ben változtatták a honlap megjelenését a jelenlegire. Azóta disegn terén nem történt változtatás. Úgy gondolom, hogy a használók és a szolgáltató is elégedettek a megjelenésével. Negatívuma, hogy a saját otthon teremtését csak minimálisan tudja nyújtani ("otthonról intézhessük kölcsönzéseinket"). A korszerűbb technikák a saját tér létrehozására (pl. profiloldal, hírforrások) nem állnak rendelkezésre. Viszont fotókon folyamatosan követhetjük a könyvtár nagy projektjét, a Tudásközpont építését. A honlapon fellelhető valamennyi tartalom hiteles, a valóságot nyújtja, ez alapelv egy könyvtári tartalomszolgáltató esetében.
2009. december 11., péntek
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése