A. Az értékpluralizmus
A Libri elősegíti a közösségteremtést, elsősorban a véleményírással az általuk forgalmazott dokumentumokhoz. Mielőtt valaki megvesz egy könyvet, nyilván kíváncsi a tartalmára, és érdekli mások véleménye, kinek hogy tetszett. Kis viták alakulhatnak ki egy-egy népszerűbb kiadás kapcsán, a fórumokhoz hasonlóan. Hiszen sokan szeretik közzétenni kritikájukat, vagy épp pozitív csalódásukat köny-, film-, zeneélményeik kapcsán. Emellett van egy "Közösség" oldalsáv, melyben a legfrissebb híreket, játékokat, könyvbemutatókat találjuk. E menü minden tagja hiperlinkként üzemel, eljuthatunk más oldalakra, fórumokra, bologokra, melyek hasonló témájúak (határterületek): pl. könyvkolónia, alkonyat-rajongói klubok.
B. A hálózati tudásélmény
E pont összefügg az előzővel, kiegészíti azt. A dokumentumok rövid tartalmi leírása lehetőséget ad a látogatónak a továbbgondolásra, hogy a tartalmat a saját lehetőségei, gondolkodása alapján dolgozza fel. Ezzel egy támpontot kapunk, ahonnan elindulhatunk, majd később elgondolásainkat lehetőség van a többiekkel közölni. Egy hozzászólás után már vitára lehet vinni a dolgot, nem csak arról van szó, kinek tetszett egy könyv, album, film és kinek nem, hanem hogy ki hogyan értelmezte mondanivalóját. A hiperlinkek segítségével eljuthatunk olyan blogokra, ahol továbbmélyülhetünk az elemzésben, pl. a könyvkolónián. Könnyebb úgy feldolgozni egy olvasmányt vagy filmet, hogy élményeinket másokkal is megbeszélhetjük, és megismerhetjük az ő gondolkodásmódjukat is. Előfordulhat, hogy más gondolatra jutunk általuk, egy sötétebb részben is tudást nyerhetünk.
C. A hálózati időélmény
Bár folyamatosan frissül az oldal, a tartalom mégis megmarad. Tehát hozzászólhatunk egy olyan témához is, mely már hosszú ideje fenn van az oldalon, hetekkel, hónapokkal később is folytathatunk, újrakezdhetünk egy vitát, megvédhetjük álláspontunkat. Érvényesül így az "időnkívüliség", hiszen hosszan folyhat egy vita bármelyik dokumentum kapcsán. Mindegy, honnan ír a látogató, és mikor, bejegyzését mindig látni fogjuk, esetleges szembenálló gondolatainkkal ellentmondhatunk neki. Persze a Librin többnyire nem folynak hatalmas viták egy-egy mű kapcsán, az értelmezés lehetőségeiről, hiszen alapvetően itt nem ez a cél. De a blogokhoz hasonlóan itt is kialakulhatnak rövid ideig parázsló gondolatmegosztások. Természetesen nem kell olyan méleynszántó gondolatokra számítani, de azért érdemes elolvasni az előző műkedvelők bejegyzéseit.
D. A hálózati térélmény
Nincs lehetőség profiloldal létrehozására, és különböző képek, videók stb. megosztására, a készítők célja nem ez volt:) De regisztrálás után elmenthetjük kosarainkat, tehát az olyan dokumentumokat, melyek szimpatikusak voltak, esetleg később meg szeretnénk venni őket. Valamint csinálhatunk kívánságlistát, azokkal a címekkel, amiket szívesen kapnánk bármilyen alkalomból. Tulajdonképpen ötletlista az ismerősöknek, rokonoknak, megkönnyítve az ajándékozást. Az évfordulóknál bejelölhetjük ismerőseink fontos dátumait (születésnap stb.), majd hogy milyen témájú az érdeklősédük, és ez alapján a rendszer lehetőségeket mutat ajándékra. De az oldal egyébként mutatós, szimpatikus, egyszerű, könnyen kezelhető, böngészésre, szörfölgetésre való:) Ha valaki szereti a könyveket, filmeket, zenét, hosszú ideig elfoglalhatja magát vele. A kényelmes használat és a kellemes kialakítás mind elősegítik az "otthonosságot", mégha a tér nem is alakítható saját elképzeléseink szerint. De én úgy gondolom, nem egy másszínű tér, vagy másfajta felosztás fogja szimpatikusabbá tenni számunkra az oldalt. Hiszen az előbb leírtak ezt eredményezik, én is szívesen keresgélek a tartalmak között.
2009. december 9., szerda
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése