2009. december 4., péntek

Egyszervolt.hu - Tézis3

Ez igen!
Mielőtt belekezdenék a Tézis 3 kifejtésébe, mindenképpen fontosnak tartom megjegyezni, hogy az előző bejegyzés óta (ami nem is volt olyan rég) - ha nem is radikálisan - változott az Egyszervolt.hu oldal elrendezése, megjelenése. Maradt a régi animációs menüvezérlés, de párhuzamosan lehetőség van egy "hagyományos" menüsorból is választani. Talán, ha lehet, így még kezelhetőbb! Gratulálunk! Továbbá említést érdemel, hogy karácsonyra készülve, az adventi időszakban egy legújabban, külön erre létrehozott oldalon tájékozódhatnak, játszhatnak az érdeklődők. Ez is bizonyítja a kurrens, naprakész tartalomszolgáltatás-politikát.

Incipit Tézis3...

1) A portál alapvető témája a gyermekek (és tágabb értelemben a család) életével, tevékenységével kapcsolatba hozható információk. Az e téma köré felépíthető tartalom alapjában véve igen sokrétű, ami meg is mutatkozik a projekten. Ezt a széles spektrumot elsősorban a tartalom csoportosításával teszik átláthatóvá.
Az alábbi tagolással találkozunk: a némiképp átalakított kezdőoldalon külön oldal szól a szülőknek, a sulival összefüggő tevékenységeknek, és a gyerekek szabadidős elfoglaltságainak: játékok, mesék, animációk (animációs mesék), versek, dalok, műhely (kreatív hobbik), programajánló, meseTV.
A tartalom nagy része elsődleges információ, azaz az eredeti verset, mesét, dalt találjuk meg, vagy az eredeti szerzők vagy gyerekek autentikus előadásában, ráadásul eredeti gyermekrajzokkal illusztrálva. A művekről szóló másodlagos információ ajánlások, bemutatók, webáruházba átirányítás révén valósul meg.
Az elemzés során döbbentem rá egy nagy hiányosságra, hogy ti. a szerzőkről, előállítókról, művészekről nem igazán kapunk további információt. Ez eddig nem is hiányzott volna, de mekkora lehetőség rejlik még a projektben, ha ezt is kiaknázza. Nem egyszerűen feltüntetni a szerzőket, közreműködőket, hanem róluk szóló, további hasznos információhoz vezetni a használót! Pl. Gryllus, Kányádi oldalra irányítani.
Amiben viszont biztosan jeleskedik a portál az az összefüggés teremtés, szintetizálás. A rengeteg féle dokumentumtípus és információforrás egy felületen való összekapcsolása egy magasabb szintre emeli az egyes elemeket. A mesét nemcsak megnézhetjük, elolvashatjuk, de pszichológiai nézőpontból is rátekinthetünk, sőt további irodalmat is találunk róla, amit akár rögtön meg is vásárolhatunk egy online áruházban. Ez egyben mint hozzáadott érték jelentkezik, hiszen nem kell magunknak utána járni ezeknek az információknak, hanem készen kapjuk.
Ami a reflektálást, reakciók megjelenítését illeti, a használók több formában is kifejezhetik véleményüket az oldallal kapcsolatban. A fórumra és a chatbe közvetlen át lehet lépni az egyes oldalakról. A fórumon van olyan téma, hogy "Ami nem jó az Egyszervolton", ahol a használók kifejthetik véleményüket (és ki is fejtik...). Plusz minden tartalomelemnél (vers, dal stb.) szavazni lehet az adott elemre, íly módon is véleményt nyilvánítva az elsődleges információkról. A kezdőoldalon egy bannerre kattintva a VMR.kids 2009 felmérést érhetjük el (ami egyébként folyton az Esti mese oldalt behozó holdacska elé ugrik, ami meglehetősen megnehezíti e menüpont elérését...), amely a gyermekek internetezési szokásait vizsgálja. Ezeket is figyelembe veszik a további fejlesztéseknél. Mindezek mellett egy formális értékeléssel, mondhatni ellenőrzéssel is rendelkezik a site. Ugyanis a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesülete 2007 óta minősíti az oldalakat, hogy azok milyen mértékben alkalmasak a gyermekek számára. Ilyen minősítéssel rendelkezik az Egyszervolt.hu.

2) A szolgáltatott tartalom összetettségét figyelembe véve, meglehetősen nehéz arányokat megállapítani az egyes kategóriákat illetően. Ami bizonyosra vehető, az az elsődleges információk, az eredeti produktumok túlnyomó többsége (a daloktól kezdve az eredeti, kreatív kézműves tevékenységeken át az online TV nézésig), akár 60% körüli részesedése. Amint fentebb említésre került, az előállítókra vonatkozó információ elenyésző, szinte tart a nullához. A más területekkel való összefüggés teremtésére jellemző példa, hogy az Egyszervolt.hu-tól akár a Könyvtári Intézetben létrehozott Gyermekirodalmi adatbázisig is eljuthatunk. Kb. 30% a tartalom összefüggése más területekkel, viszont a közvetlen háttéranyag elérhetővé tételére nem fordítanak különösebb figyelmet. Véleményekre, reakciókra szerintem 10% jut. Tehát az előállítókra és a háttéranyagra csekély hangsúly esik, viszont a többi kategória az oldal célkitűzéseinek megfelelő arányban oszlik meg.
Mindezeket összegezve elmondható, hogy 0-99 éves korig ajánlható a szolgáltatott tartalom! :)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése