2009. december 26., szombat

Színház.hu - Tézis 4. A szolgáltatás a hálózati közeg jellegzetességeinek tükrében

A. Az értékpluralizmus

A Színház.hu célközönsége egyértelmüen és jól meghatározható, szük közösség; a színházlátogatók. Esetlegesen azok is az oldal felhasználói közé tartoznak, akik még csak most ismerkednek a színházzal és a google-n kezdve a tájékozódást rábukkanak erre a websitera.
A honlapon szolgáltatott információk tekinetetében felfedezhető a pluralizmus, igen komplex oldal, a színházi témakörben sok mindent megtalálunk. Aktualitásokat (müsor, jegyvásárlás, színháztérkép, premierek, fórumok), de "archívat" is fellelhetünk, ha a színházi emberekről, színházakról, színi fesztiválokról, darabokról való tartalomszolgáltatást (visszamenően akár 5-6 évre) annak tekintjük. Itt mindenki megtalálhatja a "számítását", az is, aki ténylegesen ismereteket kíván szerezni, el akar mélyülni a színházi témakörben és az is, aki csak "program" keresésre használja fel a weblapot.

B. A hálózati tudásélmény

"Fontos tehát, hogy egy tartalomszolgáltatás rétegezetten kínálja tartalma mélyebb szintjeit, fölkínálva az elmélyedés lehetőségét. Nem szabad mindent az ismeretlen látogatóra zudítani, lehetővé kell tenni a felszínes, gyors tájékozódást, a háttér megismerését, a saját tudás hozzáfűzését és a vitát egyaránt." - Tézis4, hálózati tudásélmény.

Mint azt az értékpluralizmusnál kifejtettem, itt mindenki megtalálja, amit keres. Megvalósul a rétegzettség. Van lehetőség felszínes tájékozódásra (jegyvásárlás, színháztérkép, programkereső - port.hu-ra irányít), de az oldal segítségével elmélyíthetjük a színházakkal, darabokkal kapcsolatos tudásunkat is. (Színházak, intézmények, Színészek, színházi emberek pl.) Nem elhanyagolható tény az sem, hogy felismerték a honlap szerkesztői, hogy napjainkban egy ilyen jellegü weblapon tényleg elengedhetetlen legalább egy fórum fenntartása, ahol a felhasználók oszthatják meg véleményüket egymással pl. egy-egy előadásról, illetve keveredhetnek akár vitába is.

Azt is megemlíteném, hogy a Jelenlét menüpontban leírtaknak megfelelően, lehetőséget adnak nem csak az általuk szerkesztett tartalom megjelenítésére is oldalukon.


C. A hálózati időélmény

A párbeszéd örök időélmény jelenséget alkalmazhatjuk a honlap fórumánál.
Változó állapotok - állandó jelenlét nem igazán kapcsolható a Színház.hu-hoz, amely egyszerüen a weblap tartalomszolgáltatási típusának jellegéből fakad.
Előtt és után: az idősíkok keveredése időélményt találom a legjellemzőbbnek, hiszen a darabokról előzetesen is írnak, utólag beszámolnak, kritikát olvashatunk róla, szólnak a premierekről, a fórumon lehet real-time, de időeltolódásos vita is egy-egy előadásról. Az értékpluralizmusnál pedig említettem a szerintem itt fellelhető "archíválási" funkciót is.


D. A hálózati térélmény
A webdesign összességében eléggé ízléses, személy szerint kellemesnek és a "színházi függönyöket" idéző bordó felületet stílusosnak találom. Azonban az oldal navigációját többször nehézkesnek találtam, néha átláthatatlan, hogy elirányít valamilyen közvetlenül az oldalhoz tartozónak vélt címszóval egy másik webhelyre, ahol az információt találom (pl. színháztérkép, jegyvásárlás). "Othonos" a website abból a szempontból, hogy egy helyen sok minden megtalálható, még a véleménycsere lehetősége is (fórum), sok képet találhatunk előadásokról, színház tv-t. Saját levelezésünk lehet itt, van rss, hírlevél. Kapcsolatteremtés más honlapokkal: linklisták: Társoldalak, Szakmai sajtó.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése